Strona Główna

Kalendarz

Listopad 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email

1 250

We wtorek, 18 kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka Katarzyny Enerlich p t. " Prowincja pełna szeptów". Tym razem Ludmiłę, bohaterkę całego cyklu o "Prowincji", spotyka życiowa tragedia. W katastrofie lotniczej na Syberii ginie ukochany mąż, Wojtek. Ludmiła musi od nowa poukładać swój świat. Jak to na prowincji może zawsze liczyć na życzliwość ludzi. Co jest mocną stroną każdego opowiadania tej serii, to w niezwykle plastyczny opis Mazur, ich historii, tajemnic i szeptuch. A gdyby ktoś zgłodniał w trakcie lektury to może wykorzystać zawarte w książce przepisy kulinarne na każda okazję i porę dnia. Polecamy.

Więcej…
 
MOJA MAŁA, WIELKA MISJA PDF Drukuj Email

1 250Atrakcyjnie rozpoczął się piątkowy weekend dnia 06 kwietnia br. dla wszystkich, którzy zdecydowali się spędzić go wraz z Grodziską Biblioteką Publiczną. Tym razem gościem placówki był grodziszczanin, dla wielu kolega z sąsiedztwa i ze szkolnych ławek - misjonarz o. Maciej Braun CR od wielu lat pracujący w Tanzanii. Misjonarz podczas spotkania przybliżył niepowtarzalny klimat Czarnego Lądu, odmienną kulturę, trudną codzienność. Ojciec Maciej ma doskonały zmysł obserwacji, dar opowiadania i przekazania realiów w przystępny sposób. Tematem spotkania była nowo powstała misja, położona w Buhembie w Tanzanii z dala od głównej drogi i większych miast, a jednak stająca się dla mieszkających tam ludzi z dnia na dzień dynamicznie rozwijającym się centrum kulturalno - oświatowym. Ojciec Maciej w ciągu niespełna 3 lat doprowadził do powstania i funkcjonowania kościoła parafialnego, przedszkola zapewniającego opiekę 180 dzieciom, oraz szkoły podstawowej, która z końcem stycznia br. rozpoczęła swoją działalność edukacyjną.

Więcej…
 
SPOTKANIE Z O. MACIEJEM BRAUNEM CR PDF Drukuj Email

1 250Zapraszamy na spotkanie z o. Maciejem Braunem CR, które odbędzie się w piątek, 6 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sali CK Rondo.
O. Maciej Braun CR pochodzi z Grodziska Wielkopolskiego. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Zmartwychwstańców. W 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako duszpasterz młodzieży w Bytomiu, a następnie w Wiedniu. Obecnie jest proboszczem w Buhembie w Tanzanii w Afryce wschodniej. Choć sam ma puste ręce - pomaga. Choć sam niekiedy przygaszony i smutny - obdarza uśmiechem. To zaraźliwy optymista, wrażliwy na ludzką biedę, zakochany w ubogich i chorych, zatroskany o najmniejszych, częstujący dzieci cukierkami po mszy św., spieszący do samotnie umierających, niestrudzenie dzielący się wiarą, zasiadający z robotnikami do posiłku, budujący kościoły, przedszkola, szkołę. Słuchający z uwagą..., tak realizuje swoje kapłańskie motto: "Tobie dziś w ofierze serce daję swe". Jest cichym misjonarzem pokornie wołającym: Pomóżcie mi pomagać! Marzy o tym, aby jego parafianie czuli się ważni, potrzebni i kochani, aby żyli i umierali godnie z Chrystusem w sercu. W swoim dorobku literackim posiada takie książki jak: "Ucho igielne - jak uszyć życie", "Słyszycie", "Wambura - urodzony w deszczu" oraz "Pokea ZAWADI".
Wydał też dwie płyty z zespołami młodzieżowymi.

Więcej…
 
(NIE)ZWYKLI - HISTORIE OSTATNICH UCZESTNIKÓW I ŚWIADKÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ PDF Drukuj Email

1 250

       Arkadiusz Marek, autor książki "(Nie)zwykli - historie ostatnich uczestników i świadków II wojny światowej", jest mieszkańcem Czarnej Wsi. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Grodzisku Wlkp. Od najmłodszych lat interesował się historią. Książka, której promocja odbyła się we wtorkowy wieczór 20 marca o godz., 18.00 w Czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej jest pierwszą, ale nie ostatnią jak zapowiada autor publikacją opartą na wspomnieniach jego rozmówców, z którymi przeprowadzał wywiady. Bez względu na pogodę docierał rowerem do świadków tamtych dni. Czasami były to miejsca oddalone od siebie wiele kilometrów. Zebrał i przedstawił życiorysy 23 osób, które zdecydowały podzielić się swoją historią i wspomnieniami. Niezwykle wzruszającym był fakt, że na premierowe spotkanie z autorem przybyli osobiście bohaterowie książki tj. Pan Józef Młynarek, Pan Jan Siejek, Pani Władysława Florysiak i Pani Irena Kaczmarek  wraz z rodzinami. Nie zabrakło także regionalistów i nauczycieli szkół, których absolwentem jest Arkadiusz Marek. Kolejny już raz Czytelnia Grodziskiej Biblioteki wypełniona była po brzegi starszymi, a także młodszymi uczestnikami. Spotkaniu towarzyszyła bardzo życzliwa atmosfera. Były wyrazy uznania, podziękowania i burzliwe oklaski. Została doceniona pasja, zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu, by stworzyć dokument nie będący dziełem naukowym, a przystępną dla wszystkich lekturą. Podczas spotkania można było zakupić książkę  z autografem autora.

Więcej…
 
ZIMOWE SPOTKANIA Z CYKLU "BAJKOWE PORANKI" PDF Drukuj Email

1 250W czasie styczniowych i lutowych spotkań z cyklu Bajkowe Poranki odbywających się w Filii na os. Wojska Polskiego, zapoznawaliśmy dzieci z krótkimi tekstami dotyczącymi zimy - między innymi zabaw dzieci na śniegu i dokarmiania ptaków. Prace plastyczne były odwzorowaniem tej  tematyki. Wykonaliśmy więc  bałwanka z wacików, obowiązkowo z akcesoriami typu kapelusz czy miotła. Wykleiliśmy na kartce karmnik dla ptaków i wypełniliśmy  go (przyklejając) suchą kaszą oraz ziarenkami słonecznika - ptaszki to lubią. Zaraz też w każdym karmniku zjawił się  trójwymiarowy, choć z papieru, ptaszek.  Zima to czas, kiedy częściej niż zwykle chorujemy. Przypomnieliśmy sobie wiersz Stanisława Jachowicza: Chory kotek. No niestety kotek też był chory, z przejedzenia. Wszyscy uczestnicy zajęć z przejęciem badali naszego pluszowego kotka, by potem postawić diagnozę. Zimą rzadziej mamy okazję do zabawy na świeżym powietrzu, ale w Bibliotece  też  nikt się  przecież  nie  nudzi, co więcej obserwujemy, że niektórych  rozpiera energia, bo zabawa wśród rówieśników to wspaniała zabawa.

Więcej…
 
LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW PDF Drukuj Email

1 250W piątek, 9 marca br. w Oddziale dla dzieci i młodzieży zorganizowano lekcję biblioteczną z grupą czterolatków z zaprzyjaźnionego z biblioteką przedszkola gminnego. W spotkaniu wzięło udział 17 dzieci. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak powstaje książka zanim trafi do biblioteki, jakie rodzaje książek mamy w bibliotece, oraz jak stać się jej czytelnikiem. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy lecz także z pamiątkową książeczką.

Więcej…
 
ZABAWA W EKSPERYMENTY PDF Drukuj Email

1 250

W środę, 7 marca br. odbyły się kolejne cykliczne zajęcia Błyskotliwy Maluch. Tym razem przeprowadzaliśmy chemiczne eksperymenty. Dzieci dowiedziały się jak zrobić pływające kolorowe kulki w szklance, wulkan, lewitujące jajko, ciecz nienewtonowską oraz samopompujący się balon. Prawdziwą radość wywołało doświadczenie, w którym bibliotekarki przekłuwały balon patyczkiem, tak aby nie pękł. Ciekawe zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, a co najważniejsze rozbudziły w uczestnikach chęć do wiedzy i dalszych eksperymentów. Ten chemiczny zawrót głowy na długo zapadnie w pamięci i kto wie może rozbudzona ciekawość wyłoni naukowca?

Więcej…
 
BABSKIE POGADUCHY PDF Drukuj Email

1 250

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelniczek Grodziska Biblioteka Publiczna zaproponowała cykl spotkań zatytułowany "Babskie pogaduchy". We wtorek, 6 marca, gościem Biblioteki była Pani Agnieszka Andrys -  wizażystka, która zamiłowanie do makijażu odkryła całkiem przypadkiem pracując w  drogerii. Później skończyła Akademię  Wizażu  Pro Make Up Academy w Warszawie. Współpracuje przy sesjach zdjęciowych. Miała okazję wykonywać makijaże w wyborach Miss Polski Małopolski. Gdy dodamy do tego talent i pasję to nie dziwi fakt, że już na tydzień przed spotkaniem w Czytelni zabrakło wejściówek, które były podstawą losowania osoby, która została twarzą wieczoru. W programie zawarto pokaz wykonania wzmocnionego makijażu dziennego, a także indywidualne porady, w trakcie których Panie dowiedziały się, czy kosmetyki których używają są dla nich odpowiednie.  Gość Biblioteki odpowiadał na pytania i pomagał dobrać  kosmetyki odpowiednie  dla  cery i typu urody. Wizażystka opowiedziała  jak sprawić, aby wyglądać pięknie.  Podpowiedziała jak ukryć zmęczenie, zatuszować niedoskonałości i nadać cerze promienny wygląd nie tracąc mnóstwa czasu, pamiętając, że to uśmiech jest naszym pierwszym kosmetykiem. Sala Biblioteki była wypełniona po brzegi, a atmosfera spotkania bardzo serdeczna i życzliwa. Wśród licznie zebranych uczestniczek wylosowano kilka zestawów kosmetyków. Każdy z przybyłych otrzymał materiały informacyjne i próbkę kremu. Wieczór "Babskich pogaduch" pozwolił wydobyć z uczestniczek kobiece piękno i stworzył okazję wspólnego spotkania, bo nic nie wzmacnia nas tak jak dobre towarzystwo i książka, w takim miejscu jak Grodziska Biblioteka Publiczna.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678NastępnaOstatnie »

Strona 6 z 8
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności