Strona Główna

Kalendarz

Wrzesień 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

MAGICZNA SKRZYNKO OTWÓRZ SIĘ ! - KAMISHIBAI PDF Drukuj Email

1 250Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu p t. "WYLOGUJ SIĘ !... NA KSIĄŻKĘ" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. W czasach telewizji, komputerów, telefonów, smartfonów coraz trudniej zachęcić dzieci do obcowania z książką. I chociaż na rynku jest całe mnóstwo pięknie ilustrowanych bajek i opowiadań, wcale nie oznacza to, że dzieci sięgają po nie z chęcią. Papierowym formom przekazu brakuje dynamiki obrazu, do którego dzieci często są przyzwyczajane już od najmłodszych lat. Tajemnicą książki jest to, że ożywa dzięki wyobraźni...
W poniedziałek 4 czerwca br. Grodziska Biblioteka postanowiła sięgnąć po inny środek oddziaływania na wyobraźnię, a zarazem dość bliski książce - Teatr Kamishibai. Na japoński teatr kamishibai składają się: drewniana skrzynka pełniąca rolę sceny oraz karty z opowiadaniem. Karty od strony słuchaczy są ilustrowane, po stronie prowadzącego jest tekst. Prowadzący, w tym przypadku Panie ze Stowarzyszenia Zielona Grupa opowiedziały dzieciom bajkę arabską p t.: "O księciu Husajnie i latającym dywanie" oraz bajkę aborygeńską "O gąsienicy, która zamieniła się w motyla" Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone twórczymi warsztatami: tkaniem latającego dywanu oraz stempelkowaniem australijskich zwierząt.

Więcej…
 
CPCD W FILII W PTASZKOWIE PDF Drukuj Email

1 250W tegorocznym Tygodniu Czytania Dzieciom wzięła także udział Filia Biblioteki w Ptaszkowie.  Tym razem gościliśmy Panie Beatę Boch oraz Magdę Szymańską z Poczty Polskiej w Grodzisku Wlkp., Karolinę Kosicką, której hobby to pszczelarstwo, Kingę Tonder - Krzyżanek pedagog szkolną, Małgorzatę Dziurla - kucharkę, Beatę Konieczną - pielęgniarkę ze szpitala w Grodzisku Wlkp., Weronikę Dubską z OSP w Borzysławiu oraz panią Mieczysławę Woźną - sołtys wsi Ptaszkowo. Dzieci i młodzież wysłuchały m.in. "Bajki o nietoperzu i roju pszczół", "Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować", "Kuchnia z niespodzianką", "Mam przyjaciółkę pielęgniarkę", "Wakacje detektywa Pozytywki", wiersza pt. "Listonosz", "Jak Wojtek został strażakiem". Zaproszone osoby czytały dzieciom i młodzieży z klas "0", I - VI, opowiadały o swoim zawodzie, ciekawostkach związanych z pracą. Odpowiadając na liczne pytania zadawane przez uczniów.

Więcej…
 
XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W FILII NA OS. WP PDF Drukuj Email

1 250W  trakcie tegorocznego XVII OTCD, bibliotekarki z Filii na os. Wojska Polskiego połączyły swe siły wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej i wspólnie czytały najmłodszym książeczkę p t. "O wilku, który nie lubił czytać". Książeczka w magiczny sposób przeniosła wszystkich do Głównej Biblioteki w Krainie Książek, gdzie razem z wilkiem dzieci poznawały wybrane postaci z literatury. Wilk, który zjadał książki, bowiem lubił smak drukowanego papieru, przemienił się w wilka - prawdziwego pożeracza książek, czytającego i chcącego poznać dalsze dzieje spotkanych bohaterów. Okazało się, że dzieci bezbłędnie rozpoznawały w trakcie słuchania  pojawiające się bajkowe postaci. Świadczy to, że rodzice czytają dzieciom w domach. Aby takiego zamiłowania do książek nie zgubić po drodze do dorosłości, zaprosiłyśmy dzieci z klasy pierwszej do Klubu Motyli Książkowych. Wykonując pewne zadania, dzieci w skrócie poznały historię bibliotek oraz zasady wyszukiwania pozycji w katalogach, dawnym i współczesnym ON - LINE. Na koniec zdobiliśmy symboliczne motyle za które dzieci otrzymały upominki - broszury od Wydawnictwa Media Rodzina.

Więcej…
 
BAJECZKI Z MAGICZNEJ WALIZECZKI - XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email

1 250

Inauguracja tegorocznego VXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej bibliotece odbyła się w poniedziałek 4 czerwca w Oddziale dla dzieci tradycyjnym odczytaniem "Lokomotywy" Juliana Tuwima. W środę, 6 czerwca odbyły się zajęcia związane z twórczością Juliana Tuwima, a tematem przewodnim była "Lokomotywa". Podczas czytania wesołego wierszyka dzieci aktywnie uczestniczyły w tworzeniu kolejowego taboru i z wielką ochotą układały wagony doczepione do tytułowej Lokomotywy. Czytany wiersz, choć długi, wywołał u naszych słuchaczy wiele radosnej ekspresji. Koła toczącego się coraz szybciej i szybciej pociągu, wydające charakterystyczny stukot, dzieci potrafiły zaprezentować uderzając rączkami o podłogę, co wzbudziło jeszcze więcej śmiechu i dobrej zabawy. Kolejnym elementem  wspólnej wyprawy w świat poezji J. Tuwima było dopasowanie podróżujących do odpowiednich wagonów, a wyobraźnia podpowiadała im kto jeszcze, oprócz grubasów jedzących kiełbasy, tuczonych świń i atletów może podróżować w "Lokomotywie". I tak powstawał oryginalny pociąg pełen dinozaurów, kotków i piesków, palm kokosowych i lodów waniliowych. Również każde z dzieci chciało jechać tym wesołym pociągiem, dlatego na zakończenie zajęć wagoniki pełne roześmianych buziek naszych gości ruszyły w rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka".

Więcej…
 
WYLOGUJ SIĘ !... NA KSIĄŻKĘ - PROGRAM PDF Drukuj Email

1 250Przedstawiamy szczegółowy program cyklu wydarzeń p t. WYLOGUJ SIĘ!...NA KSIĄŻKĘ  realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną w ramach programu "Partnerstwo dla książki", dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywającego się pod patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.
    Już w poniedziałek 4 czerwca zapraszamy na spotkanie z Kamishibai - nowatorską formą czytania i opowiadania bajek. Stowarzyszenie Zielona Grupa zaprezentuje bajkę arabską i aborygeńską. Spotkania odbędą się: o godz. 10.00 i 12.00 w oddziale dla dzieci przy ul. Kolejowej oraz o godz. 10.00 w Filii na os. Wojska Polskiego.
     W piątek 8 czerwca zapraszamy na warsztaty z Aleksandrą Cieślak -  graficzką, ilustratorką i autorką książek. Jej najnowsza autorska publikacja o procesie powstawania książki p t.: "Książka do zrobienia" otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books.
    Warsztaty odbędą się o godz. 10.00 i 12.00 w oddziale dla dzieci przy ul. Kolejowej.

Więcej…
 
MAJOWE BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email

1 250Kilka miesięcy wspólnych zajęć już za nami, dzieci poznały się i nawiązały pierwsze kontakty przyjacielskie. Nadszedł czas na przyzwyczajanie maluchów do krótkiej rozłąki i zabawy w gronie rówieśników, bez mamy, bez taty. Po miesiącu takich "samodzielnych" zajęć zdecydowanie możemy powiedzieć, że dzieci przyjęły to doskonale. Niektóre nabrały pewności siebie, innym pozwoliło to się zdyscyplinować, tym bardziej, że dobre zachowanie nagradzamy uśmiechniętym słoneczkiem, złe groźną chmurką. W trakcie Tygodnia Bibliotek wykonaliśmy wspólnie naszą książeczkę, do której każde dziecko namalowało element ilustracji. W tygodniu poprzedzającym Dzień Matki wykonaliśmy pracę p t. "Dla mojej Mamy, kosz z kwiatami". Na zajęciach poświęconych nauce dobrych manier, po raz pierwszy udało się zebrać wszystkich obecnych uczestników do zabawy w pociąg. Pociągiem podróżowaliśmy do poszczególnych stacji, gdzie czekały różne zadania. Za ich wykonanie należała się nagroda w postaci medalu, zasłużyli na niego wszyscy uczestnicy zajęć, dumnie później pozowali do zdjęcia.

Więcej…
 
WYLOGUJ SIĘ !... NA KSIĄŻKĘ PDF Drukuj Email

logo

   Złożony przez Grodziską Bibliotekę Publiczną wniosek w ramach programu "Partnerstwo dla książki" na zadanie p t. WYLOGUJ SIĘ !... NA KSIĄŻKĘ został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Będzie to cykl wydarzeń kulturalno - czytelniczych dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 9.400 zł, zorganizowany pod patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.
   Rozpocznie się już 4 czerwca a zakończy 30 grudnia 2018 r.   Zadanie obejmować będzie cykl działań, poświęconych literaturze dla dzieci, promujących czytelnictwo najmłodszych.  W ramach projektu odbędą się spotkania z popularnymi autorami książek dla dzieci: Aleksandrą Cieślak, Zofią Stanecką, Agnieszką Frączek oraz warsztaty komiksu, które przeprowadzi Szymon Teluk. W październiku planowane jest spotkanie z Jarosławem Górskim, który opowie "Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce". Interesującym punktem programu będzie niewątpliwie spotkanie z Teatrem Ilustracji Kamishibai, który w nowatorskiej formie czytania i opowiadania zaprezentuje bajkę arabską i aborygeńską.
   W listopadzie na dzieci czeka Bajkolandia - impreza czytelniczo rozrywkowa, której głównym punktem będzie spektakl teatralny "Fantazjana - niekończąca się opowieść" w wykonaniu aktorów Agencji artystycznej Prym Art.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa p t." Książka roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY".

1 450

 


 

 
XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email

logoW dniach 2 - 10 czerwca 2018 r. odbędzie się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVII OTCD), największe doroczne święto kampanii czytania, organizowane przez Fundacje ABCXXI. Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w spotkaniach z bajkowymi postaciami, spotkaniami autorskimi, czytaniem książek, zajęciami warsztatowymi, a nade wszystko ze wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima.

Szczegóły na załączonym plakacie

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 5
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności