Strona Główna

Kalendarz

Styczeń 2020
N P Wt Śr Cz Pi S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

GDY PIERWSZA GWIAZDKA... PDF Drukuj Email

1 250   We wtorek, 10 grudnia w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie pt. „Gdy pierwsza gwiazdka - polskie i ukraińskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Najlepsze życzenia uczestnikom spotkania złożył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, który sprawuje Patronat nad realizowanym przez bibliotekę projektem pn. „Łączy nas Biblioteka”. Uczestnicy spotkania rozmawiali o przygotowaniach i obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie, o panujących w naszych krajach tradycjach, obejrzeli przygotowane przez Hannę Paubę oraz Oksanę Samarash prezentacje multimedialne oraz posłuchali polskich i ukraińskich kolęd. W trakcie rozmów okazało się, że niektóre tradycje i sposoby obchodzenia świąt w naszych krajach są podobne. Są jednak takie, które kultywuje się tylko na Ukrainie, jak chociażby „Chrzest Pański” czy „Dziadek Mróz i Śnieżynka”.
   W Polsce Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. Na Ukrainie gdzie większość obywateli praktykuje w obrządkach prawosławnych Boże Narodzenie obchodzi się 7 stycznia. W przeddzień Bożego Narodzenia – odpowiednio 24 grudnia i 6 stycznia – obchodzi się wigilię lub, jak mówią na Ukrainie, Święty Wieczór. W Polsce ważnym zwyczajem, nieznanym na Ukrainie, jest łamanie opłatkiem przed wieczerzą. Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce dzień przed Bożym Narodzeniem pości się, a na wigilijnym stole powinno pojawić sie dwanaście potraw.

Więcej…
 
PIERWSZE CZYTANKI DLA PRZEDSZKOLAKA - półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka - wielki człowiek PDF Drukuj Email

1 250    Kolejni mali czytelnicy i ich rodzice spotkali się w publiczno – szkolnej filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej w Kąkolewie na uroczystym wręczeniu Dyplomów Małego Czytelnika. Podsumowania dotychczasowych efektów projektu "Mała książka - wielki człowiek" i wręczenia dyplomów dokonała zastępca dyrektora Biblioteki Judyta Sternal która pogratulowała małym czytelnikom i ich rodzicom, że tak wytrwale przychodzili do biblioteki i wypożyczali książki. Podczas spotkania dzieci opowiadały, że bardzo lubią książki, które na razie czytają im ich rodzice, chętnie przychodzą do biblioteki i z niecierpliwością czekają na każde następne wypożyczenie. Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy III. Odbyła się też pogadanka na temat ulubionych przez dzieci bohaterów bajek, domowej biblioteczki oraz konieczności szanowania książek.
    Wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Grodziska Biblioteka Publiczna po raz kolejny uczestniczy w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Więcej…
 
FABRYKA ŚW. MIKOŁAJA - TRADYCJA SPOTKAŁA SIĘ Z TECHNOLOGIĄ - WARSZTATY PDF Drukuj Email

1 250    Nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia jest samodzielne wykonywanie dekoracji choinkowych. Kolorowe lampki oraz ozdoby choinkowe cieszą oczy swą różnorodnością kształtów i rozmiarów. W celu przypomnienia i zaprezentowania technik tworzenia ozdób choinkowych Grodziska Biblioteka Publiczna zorganizowała warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w czwartek, 5 grudnia w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Papier, wstążki, cekiny, piórka dają mnóstwo możliwości tworzenia kolorowych świątecznych cudeniek. W warsztatach uczestniczyły dzieci w wieku od lat 6. Każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich umiejętności w tworzeniu świątecznych ozdób w sposób tradycyjny oraz za pomocą długopisów 3d. Była to świetna okazja, by zapoznać się z tymi niesamowitymi urządzeniami, które niczym zaczarowany ołówek przemieniały pomysły dzieci w wyjątkowe i niepowtarzalne ozdoby, które uzupełnią świąteczne dekoracje. Uczestnikom warsztatów nie zabrakło zapału do pracy, każdy wrócił do domu z własnoręcznie wykonaną ozdobą.  Należy przyznać, że zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem, a samodzielne tworzenie ozdób dostarczyło dzieciom niemało radości.

Więcej…
 
SPOTKANIA KLUBU MANGI KOMIKSU I ANIME PDF Drukuj Email

2 250   W listopadzie odbyły sie kolejne spotkania działającego przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej Klubu Mangi Komiksu i Anime. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w piątkowe popołudnie, w Filii na os. Wojska Polskiego. W piątek, 8 listopada czlonkowie klubu dyskutowali na temat bibliotecznych nowości.  "Na tapecie" były zarówno książki z fantastyki (m.in. „Clovis LaFay", "Magiczne Akta Scotland Yardu” Anny Lange i „ Kroniki Bane’a” Cassandry Clare), jak i nowe komiksy: „Przez las” Emily Carrol czy komiks paragraficzny „Magiczny rytuał” Ottami i Mauro. 22 listopada natomiast tworzyli logo dla klubu. Wstępny projekt stworzyli Matylda wraz z Maciejem, natomiast obróbką komputerową zajęła się Alicja. Efektem ich ciężkiej pracy jest nasza wspaniała maskotka Tachiyomi-chan, która zgodnie z nazwą klubu czyta na stojąco Na kolejne spotkanie zapraszamy już 6 grudnia od godz. 16:00.

Więcej…
 
(TY)DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email

1 250    W ubiegłym tygodniu Filia na os. Wojska Polskiego świętowała (Ty)Dzień Pluszowego Misia z Misiem Tulisiem.  Z tej okazji bibliotekę odwiedziły grupy Sowy i Sarenki z Przedszkola Publicznego Chatka Puchatka, maluszki z Prywatnego Przedszkola i Żłobka Bobo Wiercipięta oraz Żabki i Pszczółki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną i wysłuchały opowieści o pierwszym pluszowym misiu, dowiedziały się jakie są najpopularniejsze misie oraz wspólnie rozwiązały test z wiedzy o pluszowych przyjaciołach. Bibliotekarki zaprezentowały przedszkolakom również książeczkę pt. „Kto przytuli misia Tulisia?”, po czym wspólnie z dziećmi wypróbowały wszystkie sposoby przytulania w niej zawarte. Nie obyło się bez gimnastyki z Kubusiem Puchatkiem oraz misiowych puzzli. Na koniec każda z grup zaopatrzyła się w książeczki, których bohaterami były oczywiście misie.

Więcej…
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA PDF Drukuj Email

1 250   W dniu 22 listopada 2019 r. w publiczno – szkolnej filii grodziskiej Biblioteki Publicznej w Kąkolewie odbyło się pasowanie na czytelnika dzieci z przedszkola oraz pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. W imprezie uczestniczyli Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kąkolewie - Małgorzata Wróbel, Dyrektor Grodziskiej Biblioteki Publicznej - Marek Adamski, wychowawczyni przedszkolaków - Dorota Sobkowiak, wychowawczyni klasy I - Agata Kucharzewska oraz rodzice. W czasie pasowania dzieci i ich rodzice otrzymali w prezencie Wyprawkę Czytelniczą (książka dla dziecka i broszura dla rodziców) oraz dyplomy. Uczniowie klasy I otrzymali książki ufundowane przez Radę Rodziców. Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy III.

Więcej…
 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email

1 250    W dniu 25 listopada 2019 r. dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klas I-III szkoly Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Obchodzenie tego święta to już tradycja. Uczestniczyli w nim Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Wróbel, Zastepca Dyrektora Grodziskiej Biblioteki Publicznej Pani Judyta Sternal oraz wychowawcy klas.  Dzieci przybyły na spotkanie ze swoimi ulubionymi misiami - pluszakami. W czasie spotkania dowiedziały się o historii związanej z ustanowieniem tego święta, rozpoznawały postaci misiów i ich imiona znane z bajek, filmów i książeczek. Opowiadały też o swoich misiach: skąd je mają, jakie noszą imiona, uczestniczyły w zabawach przy muzyce, wygłaszały hasła i rymowanki o misiach oraz wysłuchały kilku wierszyków, które recytowali uczniowie klasy III. Odbył się też konkurs, w czasie którego nagrodzono właścicieli największych i najmniejszych misiów. Dzieci dostały też „małe co nieco - lizaka dla dzieciaka od Misiaka”. Nagrody i słodycze ufundowała Rada Rodziców. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka i czasem staje się cenną przytulanką na całe życie. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów, dlatego też to spotkanie przygotowane przez nauczyciela - bibliotekarza Panią Violettę Murawską wywołało u dzieci wiele uśmiechu i radości.

Więcej…
 
NOWI CZYTELNICY ! PDF Drukuj Email

1 250    W piątek, 29 listopada Grodziską Bibliotekę Publiczną odwiedziła klasa I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp. wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Paluch. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się różnych informacji na temat Biblioteki, m.in. kto może z niej korzystać, na czym polega praca bibliotekarza, czym się różni biblioteka od księgarni, co to znaczy wypożyczać książki. Poznały także księgozbiór biblioteczny, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych książek dla najmłodszych.
    Gdy uczniowie poznali już podstawowe informacje o bibliotece oraz prośby książki, mogli się wykazać swoją wiedzą na temat bajkowych postaci, a w szczególności misia, którego święto obchodzone było w poniedziałek, 25 listopada. Na koniec zajęć każde dziecko, które otrzymało kartę biblioteczną, mogło wybrać dla siebie i wypożyczyć książkę.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 12
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności