Strona Główna MAGICZNA SKRZYNKO OTWÓRZ SIĘ ! - KAMISHIBAI

Grudzień 2018

MAGICZNA SKRZYNKO OTWÓRZ SIĘ ! - KAMISHIBAI PDF Drukuj Email

1 250Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu p t. "WYLOGUJ SIĘ !... NA KSIĄŻKĘ" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. W czasach telewizji, komputerów, telefonów, smartfonów coraz trudniej zachęcić dzieci do obcowania z książką. I chociaż na rynku jest całe mnóstwo pięknie ilustrowanych bajek i opowiadań, wcale nie oznacza to, że dzieci sięgają po nie z chęcią. Papierowym formom przekazu brakuje dynamiki obrazu, do którego dzieci często są przyzwyczajane już od najmłodszych lat. Tajemnicą książki jest to, że ożywa dzięki wyobraźni...
W poniedziałek 4 czerwca br. Grodziska Biblioteka postanowiła sięgnąć po inny środek oddziaływania na wyobraźnię, a zarazem dość bliski książce - Teatr Kamishibai. Na japoński teatr kamishibai składają się: drewniana skrzynka pełniąca rolę sceny oraz karty z opowiadaniem. Karty od strony słuchaczy są ilustrowane, po stronie prowadzącego jest tekst. Prowadzący, w tym przypadku Panie ze Stowarzyszenia Zielona Grupa opowiedziały dzieciom bajkę arabską p t.: "O księciu Husajnie i latającym dywanie" oraz bajkę aborygeńską "O gąsienicy, która zamieniła się w motyla" Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone twórczymi warsztatami: tkaniem latającego dywanu oraz stempelkowaniem australijskich zwierząt.