Strona Główna BIBLIOTECZNY KLUB MANGI, KOMIKSU I ANIME

BIBLIOTECZNY KLUB MANGI, KOMIKSU I ANIME PDF Drukuj Email

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na kolejne spotkanie Bibliotecznego Klubu Mangi, Komiksów i Anime.

Jeśli uwielbiacie Mangę, Anime oraz komiksy, interesujecie się Cosplayem, rysunkiem, grafiką, czy kulturą Japonii to ten klub jest właśnie dla Was!
    W ramach działalności klubu planowane są spotkania dyskusyjne, zajęcia manualne a także warsztaty tematyczne, jednak jesteśmy otwarci na Wasze propozycje. W razie dużej ilości chętnych, możliwy podział na grupy wiekowe.

Spotkanie odbędzie się

18 października o godzinie 17. 00

w filii na os. Wojska Polskiego.

Manga- komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. Swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Jest drukowana głównie w czerni i bieli nie licząc okładek i kilku pierwszych stron. Popularne mangi są adaptowane na filmy animowane i seriale anime. Słowo manga znalazło się w powszechnym użytku po opublikowaniu w XIX w. Hokusai Manga, zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników znanego artysty ukoi-e Hokusaia. W drugiej połowie XIX w., kiedy Japonia dokonała otwarcia na świat, zaczęto sprowadzać zachodnich artystów, by uczyli japońskich studentów europejskich metod i technik kreowania obrazu. W obecnej formie manga zaistniała dopiero po II wojnie światowej. W XX w. słowo manga zaczęło odnosić się głównie do komiksu, który w kulturze japońskiej jest traktowany inaczej niż w kulturze amerykańskiej. Manga jest w Japonii formą sztuki i - jednocześnie - popularnej literatury. Samo słowo manga używane jest do określenia japońskiego komiksu, najczęściej poza granicami Japonii, gdzie używa się określenia comics lub jego zjaponizowanej formy komikku. Natomiast osoby starsze kojarzą mangę z humorystycznymi rysunkami, karykaturami lub satyrami społecznymi, a przez współczesnych z drzeworytami z okresu Edo. Dopiero w dalszej kolejności z komiksem.
(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hokusai_Katsushika)