Strona Główna TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK PDF Drukuj Email

1 250    W dniach 23 - 29 września w Grodziskiej Bibliotece Publicznej przebiega Tydzień Zakazanych Książek, wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Z tej okazji zapraszamy czytelników do odwiedzenia Biblioteki. Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury polskiej i światowej, zachęcił do czytania, także książek, którym kiedyś z różnych względów społecznych, politycznych czy obyczajowych przypięto łatkę niepoprawności i zakazano ich czytania. Na liście książek zakazanych znaleźć można bardzo zaskakujące pozycje, które mogły się znaleźć tam z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnego zachowania czy słownictwa. Biuro ds. Wolności Intelektualnej stoi jednak na stanowisku, że żadna książka nie powinna być zabraniana ani cenzurowana czy to z powodu kontrowersji, które wzbudza autor, czy też z powodu treści. To czytelnik sam powinien decydować, czy po nią sięgnie. Akcji towarzyszą wystawy książek zakazanych.