Strona Główna POZNAJ CZŁOWIEKA, KTÓRY ZMIENIŁ BIEG HISTORII

POZNAJ CZŁOWIEKA, KTÓRY ZMIENIŁ BIEG HISTORII PDF Drukuj Email

p 250Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. "Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich", która prezentowana będzie w dniach od 24 października do 5 listopada br. w czytelni biblioteki przy ul. Kolejowej 12.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 24 października o godz. 11.00 w czytelni GBP.

p 450

logo

"Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich" to projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, stworzony wspólnie z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. To w interesujący i nowoczesny sposób opowiedziana historia o człowieku, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości. To nowoczesna i przystępna forma popularyzacji historii wykorzystująca różne sposoby prezentacji, które przybliżają nie tylko historię tytułowego bohatera na tle najdawniejszych dziejów Polski. Dowiecie się o żywocie czeskiego biskupa, ale również o skutkach politycznych, jakie były następstwem jego męczeńskiej śmierci. To także opowieść o czasach i ludziach wśród których żył pierwszy patron Polski.              A rzeczywistość tego okresu nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o nich.

Ważnym elementem projektu jest kilkuminutowa animacja ukazująca żywot Wojciecha inspirowana opowieścią z drzwi gnieźnieńskich. Tak samo jak na tym bezcennym zabytku sztuki romańskiej, znacząca część animacji opowiada o polskim wątku jego życia.
    Elementem dodatkowym do animacji są alternatywne historie, czyli ?co by było gdyby..." dostępne w serwisie YouTube. Prócz animacji w ramach ?Legendy o św. Wojciechu..." powstały m.in. wystawa mobilna oraz pakiet edukacyjny dla szkół wraz z przykładowymi scenariuszami lekcji. Wszystko po to, by móc w sposób przystępny i atrakcyjny popularyzować wiedzę o początkach naszej państwowości oraz ogólnie o wczesnym średniowieczu. Muzeum chce przybliżyć również różnym odbiorcom historię drzwi gnieźnieńskich ? jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w tej części Europy.
    Tak duży projekt wymagał współpracy wielu osób. Prócz pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów I LO, zaangażowani w niego byli badacze, specjaliści z zakresu historii wczesnego średniowiecza oraz dydaktyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórcami animacji oraz wszelkich grafik jest tworcza10.pl z Poznania.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.