Strona Główna "KODOWANIE" W GRODZISKIEJ BIBLIOTECE

Styczeń 2019

"KODOWANIE" W GRODZISKIEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email

1 250    Miło nam poinformować, że Grodziska Biblioteka Publiczna została zakwalifikowana do udziału w projekcie. "Kodowanie w bibliotece". Projekt jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kodowanie nazywane jest "trzecim językiem", który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego. Jest to też umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji XXI wieku. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim - pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług.

W ramach projektu biblioteka otrzyma sprzęt w formie zestawu, na który składać się będą: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go oraz trzy roboty Photon wraz z akcesoriami: matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz Magic Dongle do podłączenia Photona do komputera.
    Celem projektu jest rozwijanie kompetencji cyfrowej, a także poszerzenie oferty Biblioteki o nowe działania dotychczas niepodejmowane przez naszą instytucję. Chcemy ukierunkować działania na innowacyjność, dbając tym samym o rozwój pracowników oraz różnych grup wiekowych użytkowników.
    Po przeszkoleniu rozpoczniemy realizację spotkań warsztatowych z wykorzystaniem przekazanego sprzętu m.in. "O co chodzi?" - warsztaty dla bibliotekarzy i wolontariuszy, "Startujemy z kodowaniem" - cykl zajęć grupowych i indywidualnych dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, "Kierunek kodowanie" - cykl zajęć dla seniorów oraz cyklu zajęć pn. "Wakacyjni Koderzy". W ramach kontynuacji projektu przewidujemy powstanie "Bibliotecznego Klubu Kodowania", którego działania skierowane będą dla wszystkich zainteresowanych użytkowników, także grup przedszkolnych i dzieci od 6 lat.
    O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

fot: www.biblioteki.org