Strona Główna SPOTKANIE Z TANIĄ VALKO

Marzec 2019

SPOTKANIE Z TANIĄ VALKO PDF Drukuj Email

1 250Zapraszamy na spotkanie z Tanią Valko, autorką kilkunastu książek m. in. bestsellerowej arabskiej i azjatyckiej sagi. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia o godz. 18.30 w czytelni biblioteki przy ul. Kolejowej 12. Odbiór bezpłatnych wejściówek w wypożyczalni.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawia za sobą dyplomatyczne życie i wraca do Polski. Na jak długo – życie pokaże.
Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, a w tym: „Arabskiej żony”, „Arabskiej córki”, „Arabskiej krwi” i „Arabskiej księżniczki”. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania „Azjatyckiej sagi”, w tym „Okruchów raju” i „Miłości na Bali”, która jest kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. Powieściami „Arabska krucjata” i „Arabski mąż” Tanya powraca do krajów arabskich. „Arabski syn” jest kontynuacją całej orientalnej serii.

Fenomen jej twórczości polega na autentyczności kontekstów w których umieszcza fikcyjne historie (w dużej mierze inspirowane prawdziwymi osobami i wydarzeniami). Jako arabistka wykazuje się dobrą znajomością historii krajów arabskich i procesów jakie tam zachodzą. Ponadto jest osobą niezwykle otwartą, więc łatwo nawiązuje bliskie znajomości, dzięki którym dodatkowo zgłębia niuanse kulturowe miejsc, o których pisze. Stąd wyczuwalna naturalność w jej tekstach i niezwykła swoboda w tworzeniu krajobrazów. Do każdej książki skrzętnie się przygotowuje. Dużo czyta na temat miejsc, w których umieszcza fabułę.