Strona Główna TRADYCJE WIELKANOCNE W POLSCE I NA UKRAINIE

Październik 2019

TRADYCJE WIELKANOCNE W POLSCE I NA UKRAINIE PDF Drukuj Email

10 250  We wtorek, 9 kwietnia w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie pt. „Polskie i ukraińskie tradycje wielkanocne”. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, który sprawuje Patronat Honorowy nad realizowanym przez bibliotekę projektem pn. „Łączy nas Biblioteka”.
  Uczestnicy spotkania rozmawiali o przygotowaniach i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych w Polsce i na Ukrainie, a także o panujących w naszych krajach tradycjach.

Ukraińscy goście zaprezentowali własnoręcznie wykonane koszyki wielkanocne wypełnione pisankami, tradycyjnymi potrawami, a także mnóstwem przygotowanych specjalnie na tę okazję tradycyjnych łakoci i wypieków. Była też okazja spróbowania tradycyjnych wielkanocnych potraw, które w świąteczne dni goszczą na polskich i ukraińskich stołach. W trakcie rozmów okazało się, że większość tradycji i zwyczajów w naszych krajach jest bardzo podobna.
   W Oddziale dla dzieci i młodzieży przeprowadzone zostały „Warsztaty z wyobraźnią”, podczas których dzieci uczestniczące w spotkaniu wykonywały ozdoby wielkanocne. Powstały piękne pisanki, kurczaczki, ozdobne pudełka na prezenty i jajka - niespodzianki na patyku. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością i zręcznością, dzięki czemu stworzyli piękne i niepowtarzalne ozdoby, które ozdobią wielkanocne stoły i koszyczki w ich domach.
Czas wielkanocnych przygotowań, refleksji i radosnego oczekiwania, stał się również doskonałą okazją do tego integrującego nasze społeczności spotkania.