Strona Główna SPORTOWY TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Sierpień 2019

SPORTOWY TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email

1 250     W dniach 1.06 – 7.06 w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbył się XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Uroczysta Inauguracja nastąpiła w sobotę, 1 czerwca podczas obchodów Dnia Dziecka. Tradycyjną „Lokomotywę” Juliana Tuwima wraz z publicznością odczytali bibliotekarze, pracownicy CK Rondo oraz aktorzy Grypy Teatralnej „Prometeusz” działającej przy grodziskiej "Promessie".

We wtorek do Oddziału dla dzieci i młodzieży przybyły przedszkolaki z grupy „Liski” z Gminnego Przedszkola im. Krasnala Hałabały. Wysłuchali opowiadania pt.: ,,Maks zostaje mistrzem świata”, które przeczytała bibliotekarka. Rozwiązywały też sportowe quizy i malowały sportowe kolorowanki. W trakcie zajęć dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o różnych dyscyplinach sportowych, lecz jak się okazało w grupie „Liski” królem sportu jest piłka nożna, a ulubionym piłkarzem Lionel Messi.
    W godzinach popołudniowych odbyły się Hocki Klocki, czyli godzina Kodowania i czytania. Uczestnicy zajęć zmagali się z kolejnymi, coraz trudniejszymi etapami gry Scottie Go. Dzięki zabawom z kodowania dzieci mogły wykazać się swoja kreatywnością, logicznym myśleniem oraz wyobraźnią.
    Dnia 5 czerwca zorganizowana została olimpiada sportowa dla dzieci biorących udział w cyklicznych zajęciach Błyskotliwy Maluch. Uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami sprawdzali swoje umiejętności między innymi w takich konkurencjach jak: rzut piłką do celu, wyścig z przeszkodami czy konkurencje zręcznościowe. Na zakończenie uczestnicy zostali nagrodzeni symbolicznymi medalami. Spotkanie upłynęło w radosnej, rodzinnej atmosferze i pomimo panującego upału wszyscy wspaniale się bawili. Obserwując uśmiechnięte twarze dorosłych i dzieci, odnosiło się wrażenie, że olimpiada sportowa połączona z piknikiem i – wspólną zabawą – to strzał w dziesiątkę!

W Filii na os. Wojska Polskiego gościliśmy przedstawicieli naszych lokalnych spor-towców: Panią Dorotę Przybysz – biegaczkę , reprezentantkę Grodziskiego Klubu Biega-cza, oraz Panią Bożenę Iwaszkiewicz – prezesa Grodziskiego Stowarzyszenia Cykli-stów. Zgodnie ze zdaniem wypowiedzianym przez p. Irenę Koźmińską, zaproszeni goście czytali opowiadania o tematyce sportowej : „Bieg z przeszkodami”, „Zuzia uczy się jeździć na rowerze”, „Kacper i rower”. Był też czas na ćwiczenia gimnastyczne przy akompania-mencie muzyki. Dzieci miały okazję zadać naszym gościom wiele pytań. Pani Dorota Przybysz opowiedziała dzieciom historię swoich sportowych osiągnięć. Jako zawodniczka reprezentowała nasz kraj w wielu imprezach międzynarodowych. Po 15 –letniej przerwie wróciła do biegania. Pokazała nam kilka ze swoich licznych medali i pucharów. Zwróciła się z prośbą o aktywne kibicowanie wszystkim uczestnikom najbliższego półmaratonu „Słowaka”, w którym też staruje. W tym celu podarowała dzieciom gwizdki i wuwuzele. Nasz piątkowy gość – pani Bożena Iwaszkiewicz po przeczytaniu krótkiej bajki, zachęcała przedszkolaki do aktywnego spędzania czasu na rowerze. Bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie roweru i zakładanie ochraniaczy, kasku i kamizelki odblaskowej. Dzieci zo-stały obdarowane pamiątkowymi plakietkami, a te szczególnie aktywne – dodatkowo otrzymały specjalne odblaski.
„Człowiek nie jest istotą jednowymiarową, sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – powiedziała Irena Koźmińska, Prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Te słowa doskonale sprawdziły się podczas imprez w grodziskiej Bibliotece.

6 n450