Strona Główna WIEŚ - HISTORIA ZAPISANA NIE TYLKO NA FOTOGRAFII

Listopad 2019

WIEŚ - HISTORIA ZAPISANA NIE TYLKO NA FOTOGRAFII PDF Drukuj Email

1 250    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pierwszej wystawy z cyklu "Wieś - historia zapisana nie tylko na fotografii. Cykl rozpoczyna Słocin, jedna z większych wsi gminy. Na wystawie oprócz archiwalnych zdjęć prezentowane są fragmenty kronik, które przez wiele lat skrupulatnie prowadzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Słocinie. Wiele zdjęć pochodzi ze zbiorów prywatnych m.in. Bożeny Petrykowskiej i Katarzyny Kowalki za udostępnienie których serdecznie dziękujemy. Wystawa czynna będzie do 30 sierpnia br.

Wystawa rozpoczyna cykl prezentacji kolejnych wsi gminy Grodzisk Wlkp. W związku z tym zwracamy się do Państwa z apelem o udostępnienie zdjęć, kronik, dokumentów związanych z historią wsi naszej gminy. Materiały można dostarczyć do Czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kolejowej lub przesłać w formie cyfrowej na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Pokażmy wspólnie obraz naszych wsi

Słocin. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1257 roku, a rok wcześniej wzmiankowany jest las Suhcino, należący do klasztoru w Paradyżu. W późniejszym okresie wieś była gniazdem rodziny Sułockich herbu Gryf, a następnie wchodziła w skład dóbr grodziskich. Przez pewien czas forma jej nazwy brzmiała Sulęcino. W XVIII wieku obok wsi założono osadę Słocińskie olędry obecnie zwaną Słociniec. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) obok Słocina wzmiankowana była osada Słocin Olędry. Obie wsie leżały w ówczesnym powiecie bukowskim, który dzielił się na cztery okręgi (bukowski, grodziski, lutomyślski oraz lwowkowski). Słocin i Słocin Olędry należały do okręgu grodziskiego i stanowiły część majątku Grodzisk (Grätz), którego właścicielem był wówczas Szolc i Łubieński. Według spisu urzędowego z 1837 roku Słocin liczył 219 mieszkańców i 28 dymów (domostw), z kolei Słocin Olędry – 64 mieszk. i 8 domostw. Obecnie wieś liczy 620 mieszkańców. (Źródlo: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82ocin)