Strona Główna "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK". KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU

Wrzesień 2019

"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK". KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU PDF Drukuj Email

1 250   Po sukcesie ubiegłorocznej akcji skierowanej do 3 latków, podczas której w grodziskich placówkach bibliotecznych wydaliśmy 80 kart i Dyplomów Małego Czytelnika, Grodziska Biblioteka Publiczna przystępuje do drugiej edycji akcji tym razem skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 6 lat).

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Wyprawki Czytelnicze właśnie dotarły do grodziskiej Biblioteki. Będzie je można odbierać od 4 września 2019 r. w placówkach Grodziskiej Biblioteki Publicznej (Oddział dla dzieci i młodzieży przy ul. Kolejowej 12, Filia na os. Wojska Polskiego, Filia w Kąkolewie i Filia w Ptaszkowie)

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.