Strona Główna PIERWSZE CZYTANKI DLA PRZEDSZKOLAKA - półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka - wielki człowiek

Luty 2020

PIERWSZE CZYTANKI DLA PRZEDSZKOLAKA - półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka - wielki człowiek PDF Drukuj Email

1 250    Kolejni mali czytelnicy i ich rodzice spotkali się w publiczno – szkolnej filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej w Kąkolewie na uroczystym wręczeniu Dyplomów Małego Czytelnika. Podsumowania dotychczasowych efektów projektu "Mała książka - wielki człowiek" i wręczenia dyplomów dokonała zastępca dyrektora Biblioteki Judyta Sternal która pogratulowała małym czytelnikom i ich rodzicom, że tak wytrwale przychodzili do biblioteki i wypożyczali książki. Podczas spotkania dzieci opowiadały, że bardzo lubią książki, które na razie czytają im ich rodzice, chętnie przychodzą do biblioteki i z niecierpliwością czekają na każde następne wypożyczenie. Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy III. Odbyła się też pogadanka na temat ulubionych przez dzieci bohaterów bajek, domowej biblioteczki oraz konieczności szanowania książek.
    Wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Grodziska Biblioteka Publiczna po raz kolejny uczestniczy w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Od września 2019 roku w grodziskich placówkach bibliotecznych już ponad 120 dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą, z czego 60 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki.
W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek" to dla dzieci i ich rodziców zaproszenie do świata literatury z pięknie wydaną i mądrą książką, to także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, po to, by wracać tam jak najczęściej. Dla bibliotekarzy to natomiast możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników.
W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.
Grodziska Biblioteka Publiczna posiada jeszcze kilkadziesiąt wyprawek więc nadal gorąco zachęcamy dzieci i ich rodziców do odwiedzania biblioteki.
Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!