Strona Główna "BARŁÓG LITERACKI" - SPOTKANIE Z SYLWIĄ CHUTNIK I KAROLINĄ SULEJ

Kwiecień 2020

"BARŁÓG LITERACKI" - SPOTKANIE Z SYLWIĄ CHUTNIK I KAROLINĄ SULEJ PDF Drukuj Email

barłóg odwołanieJeżeli lubicie Państwo czytać i rozmawiać o literaturze to spotkanie jest właśnie dla Was! Zapraszamy do Grodziskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie pt. „Barłóg Literacki”, które przeprowadzą Karolina Sulej, dziennikarka i kulturoznawczyni oraz Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. Obie Panie stworzyły i prowadziły w TV program „Barłóg Literacki”, z którym odwiedzą grodziską Bibliotekę i opowiedzą o swoich literackich fascynacjach i nowościach wydawniczych. Prowadziły także program "Cappuccino z książką" w TVP Kultura i rubrykę literacką z Wysokich Obcasach. Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 marca o godz. 17.00 w Bibliotece przy ul. Kolejowej 12 i realizowane będzie w ramach projektu pt. „Zalajkuj Bibliotekę !...” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

SYLWIA CHUTNIK
    Pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, przewodniczka miejska. Zajmuje się działalnością społeczną, kierując fundacją MaMa, dążącą do poprawy sytuacji matek w Polsce, należy także do Porozumienia Kobiet. Jest laureatką konkursu Dama Warszawy w 2007 r. oraz Wawoaktywnych w 2008 r przyznawana przez Życie Warszawy. W roku 2009 nominowana do Nagrody Literackiej Nike, otrzymała również tzw. społecznego Nobla Ashoki – nagrodę przyznawaną przedsiębiorcom społecznym przez międzynarodową organizację Ashoka za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Autorka powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet”, „Dzidzia”, ,,Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza” oraz książki historycznej „Warszawa Kobiet” , bajki dla dzieci „Nieśmiałek”,„Dino Bambino”, zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację”, zbioru opowiadań, ,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” i ,,W krainie czarów”, rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”.
Powieści zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie. Twórczyni sztuk teatralnych: ,,Muranooo” (Teatr Dramatyczny w Warszawie i Itim Theatre Ensemble w Tel Avivie), ,,Aleksandra” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,,Wanda” (współautorka z Patrycją Dołowy, Teatr Stary w Krakowie) „Gwałt. Głosy” (Teatr Powszechny) oraz słuchowiska radiowego „Piwnica” (premiera w Trójce 4.08.2014). Laureatka konkursu ,,Dama Warszawy 2007” i ,,Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy”;, nominowana do ,,Stołka”; nagrody Gazety Stołecznej 2008, nominowana do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i Kobiety Glamour 2008 oraz Róży Gali w kategorii literatura w 2010 roku, do nagrody ,,3 X portalu ,,Onaonaona.com”, do „Okularów Równości 2012”. Jej ,,Kieszonkowy Atlas Kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki w 2009 roku. W 2018 roku dostała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną.

KAROLINA SULEJ
Od 10 lat dziennikarka freelancerka związana m.in z magazynami: „Wysokie Obcasy“, „Książki“, „Viva! Moda“. Zaczynała jako dziewiętnastolatka w „A4“. Była redaktorką eksperymentalnego pisma o modzie „Maj“, wicenaczelną „Exklusiv“, redaktor prowadzącą „Podróży“. Kiedyś stylistka, dziś zajmuje się antropologią mody – jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie działa w Zespole do Badań nad Modą i pisze pracę o roli wyglądu w czasie drugiej wojny światowej. Prowadzi program o książkach dla TV