Strona Główna O bibliotece

O bibliotece PDF Drukuj Email

Biblioteka jest główną, publiczną biblioteką miast, gminy i powiatu. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego na terenie miasta i powiatu.

Do statutowych zadań Biblioteki należy:

• Gromadzenie i opracowanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa     oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych.
  • Pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno - bibliograficznej, opracowanie i publikowanie powiatowej bibliografii regionalnej, a także innych materiałów informacyjnych, zwłaszcza dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy regionu.
  • Udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz , prowadzenie wymiany międzybibliotecznej.
  • Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym.
  • Tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych.
  • Koordynacja gromadzenia i udostępniania piśmiennictwa specjalistycznego na terenie powiatu.
  • Udzielanie pomocy metodycznej, organizowanie szkoleń i doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń bibliotekarskich oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad prawidłowym realizowaniem zadań statutowych przez biblioteki publiczne na terenie powiatu.
  • Organizacja form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego miasta i powiatu.
  • Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności miasta i powiatu.
  • Koordynacja wypożyczania o charakterze wyspecjalizowanym.
  • Pomoc w obsłudze użytkowników do celów edukacyjnych.
  • Organizacja i udostępnianie zasobów obcojęzycznych.

Terenem działania Grodziskiej Biblioteki Publicznej jest obszar miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski, w granicach której funkcjonuje dziś miejsko - gminna sieć biblioteczna obejmująca:

• bibliotekę główną w której mieszczą się m.in.:
    • Wypożyczalnia dla Dorosłych
    • Czytelnia
    • Oddział dla Dzieci
    • Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów
    • Galeria Biblioteki
    • Ksero
    • Punkt dostępu do Internetu
  • trzy filie biblioteczne w:
    • Grodzisku Wielkopolskim - os. Wojska Polskiego
    • Kąkolewie