Strona Główna Archiwum Archiwum z 2003r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Archiwum 2003 r. PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Sobota, 10. Maj 2008 14:46
Międzynarodowy Listopad Poetycki - 25.11.2003

Już po raz 26 w Wielkopolsce zorganizowano Międzynarodowy Listopad Poetycki. Jego pomysłodawcą, organizatorem, duszą i przewodnikiem jest znany grodziskiej młodzieży Nikos Chadzinikolau.

Udział w nim biorą pisarze i poeci z najróżniejszych krajów, którzy poprzez spotkania z młodzieżą chcą promować swoją poezję. Historię twórczości kilku z nich mieli również okazję poznać uczniowie grodziskich szkół.

- Chodzi o to, by w czasach ciągłej pogoni za pieniądzem i ciągłego braku czasu, przypomnieć ludziom o istnieniu sztuki - wyjaśnia Tadeusz Kwiatkowski - Cugow, poeta, prozaik, satyryk z Lublina. - dla mnie poezja jest źrenicą serca i światłością duszy. To najpiękniejsza spowiedź młodego człowieka, którą powierza on przepięknej pannie - poezji.

Jak wyjaśnił grupie gimnazjalistów T. Kwiatkowski - Cugow, poezja może być również terapią na stresy. On sam poezją zajmuje się od 16 roku życia. Jest też laureatem kilkudziesięciu konkursów literackich.

Kolejni animatorzy literatury: Aleksander Nawrocki - poeta, krytyk literacki, Libor Martinek z Czech - historyk literatury, krytyk literacki oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego i Peter Huckauf z Niemiec, który, na co dzień pracuje w bibliotece, a oprócz tego uprawia lirykę, literaturę piękną, publicystykę, przeprowadzili lekcje poezji z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp.

Warto nadmienić, iż grodziska młodzież nie była jedyną, która miała okazję poznać wybitnych literatów. Podobne spotkania odbyły się również w Poznaniu, Kołaczkowie, Koninie, Luboniu, Nowym Tomyślu, Szamotułach i Środzie Wielkopolskiej.

(Gazeta Poznańska. Dzień. 2003, nr 268, s 14. napisała BA)
Wystawa prac malarskich Barbary Hoffman - 11.06.2003

W środę, 11 czerwca 2003 roku, w sali Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku odbyło się otwarcie wystawy prac malarskich Barbary Hoffman. Wystawa obejmowała 39 ze 161 namalowanych, przez okres 10 lat, obrazów. Głównym tematem prac, jak objaśniła sama artystka są pejzaże, szczególnie wiatraki, drzewa i polne drogi. Pani Barbara swój talent odziedziczyła po matce, która nie tylko malowała, ale równie pięknie haftowała.

Na otwarcie wystawy oprócz rodziny i przyjaciół przybył burmistrz Miasta i Gminy Henryk Szymański ze swym zastępcą Romanem Jajczykiem. Wspólnie pogratulowali artystce Ziemi Grodziskiej tak znakomitej wystawy, przypadającej akurat w jubileuszowym roku 700 - lecia miasta.

(materiał i zdjęcia pochodzą z www.pgw.pl)Znawcy wiedzy o samorządach - 19.03.2003

Trzynastu gimnazjalistów z terenu powiatu grodziskiego zakwalifikowało się do powiatowego finału dziesiątej edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Tematyka dotyczyła samorządu terytorialnego i lokalnej demokracji, organizacji pozarządowych w życiu publicznym oraz kontekstu europejskiego samorządu. Organizacją od początku zajmuje się Wszechnica Obywatelska z inicjatywy Towarzystwa Samorządowego.

Finał odbył się w środę 19 marca w Powiatowej i Miejsko Gminnej Bibliotece.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, pisemnej uczniowie w ciągu 35 minut wypełniali test wyboru. Siedem osób, które uzyskały największą liczbę punktów zakwalifikowało się do części drugiej, ustnej, w której odpowiadali na trzy wylosowane pytania. Ich prawidłowość oceniała komisja w składzie: Grażyna Sterczak, Tomasz Dolata, Marek Pelczyński, Marek Adamski. Nie obyło się bezdogrywki. O pierwsze miejsce walczyli Anna Kalemba z Gimnazjum w Wielichowie oraz Katarzyna Kaczor z Gimnazjum w Rakoniewicach oddzial w Ruchocicach.

O miejsce III walczyli natomiast Monika Nowak i Błażej Pauch z Gimnazjum w Rostarzewie. Komisja wyłoniła laureatów dopiero w drugiej serii pytań.
Ostatecznie powiat grodziski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w maju w Koninie reprezentować będą Ania Kalemba i Kasia Kaczor. Miejsce trzecie zajęła natomiast Monika Nowak.

(Gazeta Poznańska, dod. Express Powiaty 2003, nr 68 s. 2 Napisała BA, zdjęcia pochodzą z www.pgw.pl)Nasza EUROPA - 18.02.2003

W Powiatowej i Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodzisku Wlkp. odbył się etap powiatowy III Wielkopolskiego Konkursu "Nasza Europa", w którym udział brali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursowe do rywalizacji przystąpiło siedem osób reprezentujących Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kotowie. Ich przygotowaniem zajęli się nauczyciele Violetta Pelczyńska (LO) i Anna Budnik (ZSP).

Uczniowie pisali test dotyczący różnorodnych zagadnień związanych z Unią Europejską. Największą liczbę punktów zdobyli Tomasz Banaszak i Andrzej Gulik, obaj z grodziskiego liceum. Oni też będą reprezentować powiat grodziski w finale wojewódzkim. W jury konkursu zasiadali: Grażyna Sterczak - przewodnicząca, Tomasz Dolata, Marek Adamski.

Organizatorem konkursu były: Towarzystwo Samorządowe w Koninie oraz Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostawa w Grodzisku Wlkp., który był koordynatorem przeprowadzenia etapu powiatowego.

(Gazeta Poznańska 2003, nr 45, dod. Express Powiaty s. 3. Napisała Kat., zdjęcia pochodzą z www.powiat-grodzisk.wlkp.pl)
Z "misiową" scenerią w tle - 20.01.2003

Wierszem Jana Brzechwy powitała Natalia Flaum, kierownik filii Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej na osiedlu Wojska Polskiego w Grodzisku, podopiecznych miejscowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ten sposób zaprosiła ich do zabawy, by w oparciu o bajki dla dzieci przedstawić "misia" jako bohatera literackiego.

- Każda forma zabawy jest dobra, jeśli ma zaowocować umiłowaniem do książek - twierdzi Natalia Flaum - Staram się przyciągnąć czytelników.
"Miś niejedno ma imię" to cykl spotkań, w których od połowy grudnia uczestniczą najmłodsi czytelnicy osiedlowej biblioteki. Jak wspomniała kierownik Natalia Flaum, spotkania organizowane z jej inicjatywy odbywają się po to, by zachęcić dzieci i młodzież do częstego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Ostatnie też było okazją do tego, by zapoznać gości z literaturą bajkową.

Bilet wstępu do "misiolandii" otrzymali zrzeszeni w grodziskim Stowarzyszeniu na Rzecz osób z Upośledzeniem umysłowym.
O to by poczuli się oni jak w prawdziwej misiowej krainie zadbała inicjatorka spotkania. Uczestników zewsząd otaczały kolorowe pluszaki. Na tę okoliczność przygotowana została również wystawa książek, których bohaterami są misie.(Głos Wielkopolski dod. Regionalny nr 17 s.11 rok 2003 napisała joga fot. Joanna Garstka)

Zautomatyzowana wypożyczalnia

2 stycznia 2003 r. uruchomiona została zautomatyzowana wypożyczalnia książek działająca w Komputerowym Systemie Bibliotecznym SOWA, umożliwiającym zautomatyzowanie wielu procesów bibliotecznych takich jak katalogowanie, wyszukiwanie, ewidencja, udostępnianie, prowadzenie statystyk wypożyczalni oraz przeprowadzanie skontrum.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 8 stycznia o godz. 10.00

W środę, 8 stycznia do siedziby Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej przybyli przedstawiciele władz samorządowych, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele oświaty oraz filii biblioteki. Okazją do tego spotkania było uruchomienie w bibliotece systemu komputerowego "Sowa", który usprawni pracę placówki.

Gości powitał dyrektor biblioteki Marek Adamski, który krótko przybliżył historię, rozpoczętej w 1995 roku komputeryzacji. Wtedy to rozpoczęto żmudne wprowadzanie wszystkich pozycji książkowych do pamięci komputera, których zarejestrowano w sumie ponad 27 tys.

W tej chwili w bibliotece znajduje się osiem stanowisk komputerowych, w tym cztery do dyspozycji czytelników, które gwarantują dostęp do Internetu i katalogów. Dzięki uruchomionemu systemowi, blisko 5 tys. czytelników będzie mogło korzystać z biblioteki szybciej. Każdy wypożyczający otrzymuje kartę magnetyczną (jednorazowy koszt 4 zł), wyposażoną tak, jak pozycje książkowe w kod prążkowy. Ułatwi to zarówno sprawdzanie konta czytelnika, jak i samo wypożyczenie książki. "Sowa" usprawni także coroczne inwentury, prowadzenie statystyk oraz znalezienie poszukiwanej pozycji książkowej.

Symbolicznego, pierwszego wypożyczenia książki na konto fikcyjnego czytelnika Jana Grodziskiego, dokonali wspólnie wicestarosta Stanisław Hadka wraz z wiceburmistrzem Romanem Jajczykiem.

Stanisław Hadka podziękował w imieniu swoim i starosty za trud, jaki pracownicy placówki włożyli w ulepszenie obsługi czytelników. Natomiast Roman Jajczyk powiedział, że mimo obaw, iż komputeryzacja działa na niekorzyść czytelnictwa, ten program dowodzi, że z powodzeniem może je wspierać.

Komputeryzację placówki, której koszt wyniósł około 50 tys. zł wsparł samorząd gminny i powiatowy.

Wykorzystano materiały z: www.powiat-grodzisk.wlkp.pl

Na środku ulicy Szerokiej

Biblioteka wsparła wydanie tomiku poezji uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Grodzisku Wlkp.

"Na środku ulicy Szerokiej"
Marcin Szczepek


Stojąc na środku ulicy Szerokiej
staram się zebrać wszytskie słowa,
Które X-lat temu upadły
na zakurzony brak.
Z ich kształtu wycztuję
zapach świeżego pieczywa,
kolor jarmarcznych wiatraków.
W szybach sklepowych wystaw widzę odbicie,
dziś już statycznych dzieci w
niedzielnych ubraniach.
Wesoło podskakując, z im tylko
znaną euforią, pałaszują cukrową watę.
Ja, człowiek obcy, bo nie spokrewiony
z żadnym z nich,
staram sie zrozumieć,
co oznancza przywilej posiadania w genach,
smaku i aromatu grodziskiego piwa.

Tomik do kupienia w siedzibie Biblioteki za symboliczną złotówkę.
* * *

 
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności