Strona Główna Archiwum Archiwum z 2004r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Archiwum 2004 r. PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Sobota, 10. Maj 2008 14:48
MÓJ PRZYJACIEL PLUSZOWY MIŚ - 25.11.2004

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne odbywające się w Bibliotece na os. Wojska Polskiego, przygotowały dla swoich rodziców przedstawienie pt. "Mój przyjaciel pluszowy Miś". W półgodzinnym przedstawieniu wykorzystano teksty A. A. Milne, J. Brzechwy, M. Kownackiej, Cz. Janczarskiego. Był też konkurs dla rodziców, w którym można było wygrać prace dzieci wykonane na zajęciach plastycznych w naszej bibliotece.

Imprezę prowadziły narratorki: Agnieszka Bartkowiak i Dorota Piotrowska. W przedstawieniu uczestnicczyły: Ania Bartkowiak, Ada Pełko, Aleksandra Matysiak, Paulina Pawlak, Alicja Jakubowicz, Patrycja Jankowiak, Bartek Duda, Jonasz Fabiś, Alicja Sworek, Kuba Reich, Aleksandra Brychcy, Elwira Młynarczyk, Iwetta Hamrol, Katarzyna Ryszewska, Igor Karbasz.

Przedstawieniu towarzyszyła wystawa misiów wypożyczonych bibliotece przez czytelników. Zebrano ponad sto misiów, które można oglądać przez cały tydzień.
Oprawę scenograficzną imprezy przygotowała prowadząca zajęcia plastyczne pani Grażyna Piechota-Napierała.GOŚCIE W BIBLIOTECE - 4.11.2004

W ramach XXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Zarządem Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich zorganizowała spotkania poetów z czytelnikami.
Gośćmi biblioteki byli: prof. Jerzy Świdziński z UAM w Poznaniu, Jan Marszałek - redaktor naczelny "Literackiej Polski", Andrzej Dębkowski - poeta, publicysta, dziennikarz i działacz kulturalny oraz Seifu Gebru poeta z Etiopii.
Po spotkaniu w bibliotece w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz w Czytelni Biblioteki odbyły się lekcje poetyckie.


"Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..." - 28.10.2004

28 października o godz. 16:30 w Oddziale dziecięcym Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Wlkp. odbył się spektakl poetycki pt. "Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" oparty na poezji ks. Jana Twardowskiego.

Głównymi bohaterami tego przedstawienia byli stali czytelnicy biblioteki: Dominika Jędrzejczak, Katarzyna Glapa, Milena Karlińska, Karolina Urban, Joanna Perz, Aleksandra Pawlak. Niestety jedna z głównych postaci Izabela Kubiak nie mogła wystąpić ze względów zdrowotnych. Bogata i dość nietypowa scenografia była udziałem zarówno występujących jak również: Andżeliki Piosik, Julity Zuzanny i Daniela Jankowskich, którzy bardzo dzielnie znosili ogromną ilość pięknych kolorowych liści, kasztanów i dyni do biblioteki.

Na spotkanie to przybyła bardzo liczna grupa rodziców, dziadków oraz krewnych, która wspierała swoich małych artystów, jak również zastępca burmistrza Roman Jajczyk.

W przededniu zbliżającego się Święta Zmarłych warto na chwilę zatrzymać się i pomyśleć o wszystkich bliskich. Taka krótka refleksja i zaduma pozwoli każdemu głębiej przeżyć to święto. Wiersze ks. Jana Twardowskiego zachwycają prostotą a jednocześnie głębią. Jest poetą uwielbianym przez dzieci, potrafi w niezwykle obrazowy sposób przedstawić piękno przyrody i wartości ponadczasowe w życiu przez co wpływa i kształtuje wyobraźnie młodego czytelnika. Ksiądz również w wierszach i wywiadach bardzo często podkreśla swoją sympatię do dzieci. To właśnie one są szczere, spontaniczne, zabawne i mają niezwykłą wyobraźnię.
ALICJA PATEY - 27.09.2004

27 września gościem Biblioteki była Alicja Patey-Grabowska znana warszawska poetka. Debiutowała w 1961 roku. Wydała zbiory wierszy: Z kręgu, Adam - Ewa, Drzewo od wewnątrz, Rana ziemi. Jest autorką antologii wierszy polskich poetek
Ja i Ty, W imię miłości - oraz wierszy o tematyce katyńskiej Krzyk o świcie. Zajmuje się twórczością dla dzieci, krytyką literacką, dramatopisarstwem. W roku 1995 wydała drukiem dwie nagrodzone sztuki. Tłumaczy poezję z języków słowiańskich, francuskiego, niemieckiego. Jej utwory figurują w antologiach zagranicznych, m.in. niemieckiej, francuskiej, włoskiej, greckiej, japońskiej.

Poetka spotkała się z grupą przedszkolaków w Filii biblioteki na os. Wojska Polskiego, z gimnazjalistami w Filii w Ptaszkowie oraz uczniami grodziskiego Technikum Ekonomicznego w Czytelni Biblioteki.


LATO W GRODZISKIEJ BIBLIOTECE

Z myślą o czytelnikach w czerwcu i lipcu Biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci. Zajęcia odbywały się pod hasłem "Wakacyjne spotkania z Koziołkiem Matołkiem". Jak się okazało pomysł był trafiony, niewiele dzieci czytało bowiem przygody najpopularniejszego koziołka. Po zapoznaniu się z kilkoma z nich, postanowiły zgłębić jego historię. W programie były zajęcia plastyczne, literackie wędrówki z koziołkiem, zabawy w teatr, turniej wiedzy o bibliotece, książce o przygodach Koziołka Matołka oraz ogólnej wiedzy literackiej. W sumie codziennie przewijało się przez bibliotekę ponad trzydzieścioro dzieci w różnym wieku.

Przez wszystkie dni trwania zajęć dzieci nie tylko zajmowały się literaturą. Na globusie musiały odnaleźć kontynenty, które odwiedził Koziołek Matołek. Na mapie Polski szukali słynnego Pacanowa. Przygotowywano też potrawy dla Koziołka, których głównym składnikiem była oczywiście kapusta. także w ostatnim dniu dzieci mogły wziąć udział w kilku konkursach, m.in. recytatorskim. Wśród dzieci do lat 10 najlepsi okazali się Martyna Borowczak i Kuba Kaczmarek. Wśród uczestników zajęć powyżej dziecięciu lat na wyróżnienie zasłużyli Mateusz Kaczmarek i Sara Bokś.
(tekst BA Gazeta Poznańska)
SPOTKANIA Z PISZARZEM - 27.05.2004

W czwartek 27 maja Mirosława Woźna autorka wielu książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników spotkała się w Filii Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego z dziećmi z Przedszkola Osiedlowego. Dzieci miały okazję zapoznać się z procesem powstawania książki oraz wysłuchać kilku bajek w wykonaniu autorki.

Podobne spotkanie odbyło się również w Szkole Podstawowej nr 4 w Kobylnikach.


SPOTKANIA AUTORSKIE Z MARTĄ FOX - 18-20.05.2004

W dniach od 18 do 20 maja gościem Biblioteki Publicznej była Marta Fox jedna z najpopularniejszych obecnie powieściopisarek polskich, przez krytykę nazywana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Wydała 23 książki (powieści, opowiadania, poezję, eseje). W wierszach potrafi być namiętnie romantyczna, zmysłowa i równocześnie uciekać w symbole lub znaczenia z innego wymiaru. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej pisarstwo skupione jest wokół zagadnień, które wymagają rewizji postawy życiowej, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Marta Fox nie moralizuje, ale widać w jej powieściach wyraźny krąg wartości. Jej powieści charakteryzują się głębią psychologiczną i świetnie przedstawiają obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży. Młodzieżowe powieści Marty Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych.

18 maja o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki przy ul. Kolejowe 12 odbyło się otwarte spotkanie z czytelnikami i bibliotekarzami, na którym odbyła się promocja najnowszej książki "Coraz mniej milczenia", zawierającej cztery autentyczne, wstrząsające historie osób mających odwagę odsłonić tajemnice swojego dramatycznego dzieciństwa, w którym były, poniżane, upokarzane, maltretowane i wykorzystywane seksualnie. Książka odpowiada na pytania: Jak dzieci przeżywały te tragedie? Jakie są następstwa tych dramatów?

Książka dostępna jest we wszystkich placówkach bibliotecznych.

19 maja o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki Marta Fox spotkała się z młodzież grodziskiego gimnazjum - uczestnikami konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Gimnazjum. Nastąpiło podsumowanie konkursu. Zwycięzcy : Paulina Kaczmarek, Agnieszka Pawłowicz i Kamila Urbańska otrzymały nagrody książkowe, które wręczyła Marta Fox. Godzinne spotkanie przerodziło się w ciekawą dyskusję na temat twórczości autorki i problemów młodzieży poruszanych w jej książkach.

O godz. 16.00 w autorka podpisywała swoje książki w Księgarni Leszka Maruszewskiego w Grodzisku Wlkp. przy ul. Szerokiej

19 i 20 maja odbyły się również spotkania z czytelnikami w Bibliotekach w Wielichowie, Rakoniewicach, Granowie i Kamieńcu.KONKURS WALENTYNKOWY ROZSTRZYGNIĘTY - 21.02.2004

NAGRODY ZA KARTKI

Podczas ferii zimowych filia na os. Wojska Polskiego ogłosiła konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową. W odpowiedzi nadesłano kilkadziesiąt kolorowych, niezwykle różnorodnych kartek.
- wszystkie nadesłane prace były bardzo oryginalne - mówi kierowniczka biblioteki Natalia Flaum. - Zastosowano wiele różnorodnych technik i materiałów.
Ze względu na to, że wiele prac zasługiwało na wyróżnienie uznano, że nie będzie przyznawanych trzech pierwszych miejsc. Nagrodami wyróżniono więc dziesięć najlepszych prac. wykonanych przez: Agnieszkę Chróst, Kasię Cybal, Wiolettę Dorociak, Agaę klóskę, Emilię Kowalkę, Julię i Klaudię Mołdrzyk, Magdę Musiał, Sandrę Pisarek, Ewę Szypowską i Agnieszkę Wróbel.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.(Gazeta Poznańska nr 43 z 20 lutego napisała BA)

Ferie w bibliotece - 13.02.2004

W okresie od 19 do 30 stycznia, w Filii na os. Wojska Polskiego zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży dwugodzinne zajęcia pod nazwą "Ferie w bibliotece". We wtorki i czwartki odbywały się zajęcia plastyczne, które prowadziła Pani Grażyna Piechota- Napierała. Prace plastyczne wykonane przez dzieci zdobią obecnie naszą bibliotekę.

Był dzień poświęcony baśni - "Bałwan ze śniegu" i innym utworom, których akcja dzieje się zimą, był także dzień, kiedy tematem zajęć było szeroko pojęte bezpieczeństwo w domu i na drodze.

W piątek 30 stycznia odbył się konkurs wiedzy o książce i nie tylko.
Podsumowaliśmy także ogłoszony na początku grudnia ub. roku konkurs "Czy znasz K.I. Gałczyńskiego" Wpłynęło do nas 30 kuponów z czego 21 z prawidłowymi odpowiedziami.

Wśród kuponów rozlosowane zostały nagrody książkowe.

 
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności