Strona Główna Archiwum Archiwum z 2005r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Archiwum 2005 r. PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Sobota, 10. Maj 2008 14:49
IKONKA - Internet za darmoW ramach programu "Ikonka" przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w Czytelni Biblioteki przy ul. Kolejowej i Filii Biblioteki na os. Wojska Polskiego powstały dwie czytelnie internetowe. Dostęp do Internetu jest powszechny i bezpłatny. Placówki otrzymały po trzy komputery z oprogramowaniem Microsoft Word, Office, PowerPoint oraz sprzęt sieciowy typu WI-FI umożliwiający połączenie z Internetem w bezpośrednim sąsiedztwie bibliotek.

Również użytkownicy, którzy odwiedzą bibliotekę z własnym notebook'iem mają możliwość bezpłatnego skorzystania z łącza o ile wyposażony będzie w kartę sieci bezprzewodowej.

Z czytelni internetowych korzystać można w godzinach pracy biblioteki.20 LISTOPAD - PRZEDSTAWIENIE NA BISWystęp grupy poetyckiej działającej przy Oddziale dziecięcym Biblioteki umilił spotkanie Związku Emerytów.

Młodzież z własnej woli spotyka się w bibliotece. Pod kierunkiem kierownik Oddziału dla dzieci Agnieszki Cieleckiej czternaścioro dzieci, już po raz drugi zaprezentowało poezję poświęconą pamięci Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego. Wyrecytowano kilkadziesiąt wierszy, przeplatanych ulubionymi przez papieża pieśniami. Popularne pieśni "Barkę" i "Wadowice" odśpiewały dzieci oraz wszyscy zgromadzeni na sali emeryci. Gromkimi brawami członkowie związku podziękowali dzieciom za przepiękny występ.

(Dzień Nowotomysko Grodziski 22.11.2005. MAG)8 - 15 LISTOPAD - SPOTKANIA Z BAJKOPISARZEMW dniach 8-15 listopada w Powiatowej i Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodzisku Wlkp. gościł Tadeusz Bogacki - autor książek dla dzieci i młodzieży, humorysta.

Tadeusz Bogacki - mieszka w Zaniemyślu, z wykształcenia fizyk i wieloletni nauczyciel tego przedmiotu w śremskim liceum. Po przejściu na emeryturę zajął się pisaniem. Początkowo były to tomiki z dowcipami, wydane w czterech książeczkach zatytułowanych "Spotkania z humorem". W marcu 1999 roku wydał pierwszą bajkę dla dzieci "Wyścig żółwia ze ślimakiem". Autor cyklu - "W krainie spełnionych marzeń" - opowieści o chłopcu, któremu spełniają się marzenia. Najnowsza książka to "Spacer wśród gwiazd" - otwierająca przed młodym czytelnikiem fascynujący świat kosmosu.

Każdy ma jakieś marzenia - mówił pisarz. W bajce pokazuję im, co trzeba zrobić, żeby te marzenia się spełniały. Chciałbym, żeby moje książki choć trochę przyczyniły się do dobrego wychowania.

Na spotkaniach z uczniami czytał własne bajki, opowiadał o swoim życiu - pełnym ciężkich, ale i radosnych przeżyć. Przytoczył wiele anegdot, których jest autorem.

"Pisanie traktuję jak misję, która mam do spełnienia. Szerzę wśród dzieci miłość i poezję, czyli to wszystko, co jest odtrutka na otaczające nas zło. Chcę pokazać najmłodszym prawdziwe, dobre wartości" - mówi literat.

Odbyły się spotkania w Oddziale dziecięcym, filiach Biblioteki w Kąkolewie i Ptaszkowie oraz w Szkole Podstawowej w Kobylnikach.XXVIII Międzynarodowy Listopad Poetycki - 4.11.2005W dniu 4 listopada w ramach XXVIII Listopada Poetyckiego odbywajacego się w Poznaniu i na terenie województwa wielkopolskiego z młodzieżą grodziskich szkół spotkali się:
Dariusz Tomasz Lebioda w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ptaszkowie
Aarne Puu - poeta estonśki w Gimnazjum w Grodzisku Wlkp.
Ignacy Stanisław Fiut w Czytelni Biblioteki z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp."Spieszmy się kochać ludzi..." - 3.11.2005

W czwartek 3 listopada w Oddziale dla dzieci odbył się wieczór poetycki zatytułowany "Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..." według poezji Karola Wojtyły i ks Jana Twardowskiego, W recytacji wystąpili uczniowie grodziskich szkół podstawowych: Zuzanna Jankowska, Dominika Jędrzejczak, Izabella Kubiak, Karolina Kruk, Karolina Urban, Karolina Woźniak, Ewelina Woźniak, Daniel Jankowski, Adam Koza i Jakub Najs.

W chórku zaśpiewały: Martyna Kubale, Anna Łysiak, Weronika Kaczmarek, Patrycja Cybal, Ewelina Woźniak, Karolina Woźniak i Julita Łysiak. W ich wykonaniu szczególnie pięknie zabrzmialy słowa "Barki" - ulubionej pieśni Papieża Jana Pawła II.

W jesiennej scenografii, z głównym elementem - prawdziwymi liśćmi, które spadły na podłogę, w atmosferze dużego skupienia i serdeczności, prezentacji wysłuchali rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie młodych artystów, a także zaproszeni goście.
Pamięci Grodziszczanina 700-lecia

W holu biblioteki można oglądać ekspozycję fotografii z życia i posługi duszpasterskiej Grodziszczanina 700-lecia księdza kanonika Czesława Tuszyńskiego.
Wystawa powstała z fotografii przekazanych bibliotece przez mieszkańców Grodziska.
Fotografie przekazali: Urszula Turała, Kazimiera Pazgrat, Maria Sikorska, Stanisława Glapa, Maria Nowak, Bernard Walicht.
Teksty i tłumaczenia łacińskie ks. Jacek Markowski.
Wykonanie i opracowanie graficzne Firma Reklamowa Art. Room Romana Tulińskiego."Cała Polska Czyta Dzieciom Andersena" - 8.06.2005

Od trzech lat w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" w Powiatowej i Miejsko Gminnej bibliotece Publicznej w Grodzisku Wlkp. odbywają się spotkania dzieci z zaproszonymi gośćmi, którzy czytają fragmenty znanych utworów z literatury dziecięcej. W 2005 roku akcja przebiega pod hasłem "Poznajemy baśnie Andersena". Ostatnio, takie spotkanie miało miejsce 8 czerwca br. Dzieciom z przedszkola na os. Wojska Polskiego baśń H. Ch. Andersena "Stokrotka" czytała Pani Alina Kachlicka - z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Spotkanie zakończył konkurs podczas którego dzieci miały okazję wykazać się znajomością treści poznanej baśni oraz postaci w nich występujących. Spotkanie z pewnością była okazją do nauki i zabawy. Kolejny raz udowodniło nam wszystkich, że książka to najlepszy przyjaciel, a więc do zobaczenia już wkrótce.


Spotkanie autorskie z Alicją Patey - Grabowską - 1.06.2005

1 czerwca 2005 roku gościem Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej była warszawska poetka - Alicja Patey - Grabowska. Spotkanie dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej odbyło się w filii biblioteki w Kąkolewie.
Poeci często używają barw do określania własnych uczuć, niekiedy kojarząc je z jeszcze innymi cechami - mówiła poetka. Każdy kolor ma przypisaną cechę np. czarny - śmierć, nieszczęście; niebieski - spokój, rozmyślanie; zielony - pokój, radość.

Aby napisać wiersz poeta potrzebuje natchnienia, które pojawia się nagle i bardzo szybko znika. Pomysł jest zapamiętywany zaledwie przez kilkanaście minut i musi być zapisany, inaczej może zginąć bezpowrotnie.

W trakcie spotkania poetka opowiadała również o swojej twórczości i stosowanych formach literackich.

Był czas na pytania, który czytelnicy wspaniale wykorzystali zadając mnóstwo pytań dotyczących życia i twórczości poetki a także jej warsztatu literackiego.

Każde takie spotkanie to fajna przygoda – mówiły dzieci. Mamy okazje poznać współczesnych twórców, porozmawiać i wiele się nauczyć.Poznajemy baśnie Andersena - 11.05.2005

Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Grodzisku Wlkp. Filia na os. Wojska Polskiego organizuje cykliczne spotkania z książką dla dzieci z Przedszkola Osiedlowego.
W bieżącym roku w ramach obchodów roku Andersena spotkania te przebiegają pod znakiem baśni Hansa Christiana Andersena. W spotkaniach kwietniowych dzieci poznały baśnie "Brzydkie Kaczątko" i "Dziewczynka na ziarnku grochu".

11 maja baśń pt. "Słowik" czytał im dyrektor Biblioteki Publicznej w Grodzisku Marek Adamski. Przedszkolaki chętnie i z uwagą słuchały tekstu. Bezbłędnie odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki związane z poznawaną baśnią. Na zakończenie spotkania wszystkie grupy wykonały barwny plakat - ilustrację do poznanej baśni.

W br. Biblioteka planuje jeszcze kilka interesujących spotkań dzieci z baśniami H. Ch. Andersena uwieńczonych ciekawym konkursem z ich znajomości.

(N.Flaum)

Baśniowy Świat Andersena - 19.04.2005

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin słynnego bajkopisarza Chansa Christiana Andersena Filia Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Wlkp. zorganizowała konkurs wiedzy o życiu i twórczości sławnego Duńczyka. Do rywalizacji stanęły dzieci, reprezentujące biblioteki: Filia w Ptaszkowie, Kamieniec, Granowo, Rakoniewice, Wielichowo, Filia w Kąkolewie, Filia w Grodzisku Wlkp. oraz Oddział Dziecięcy grodziskiej placówki.

Drużyny składały się z trzech zawodników, a poza przyznawana punktacją, głos miała także specjalna komisja, w której zasiedli: burmistrz Henryk Szymański, Małgorzata Gracz reprezentująca starostę grodziskiego, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Pełko, dyrektor grodziskiej SP nr 1 Barbara Radomska- Witczak oraz dyrektor Biblioteki Marek Adamski.

Dzieci biorące udział w konkursie, który składał się z dwóch rund, musiały wcześniej poznać bardzo dobrze treść ośmiu bajek Andersena i biografie pisarza. Pytania, na które odpowiadały drużyny dotyczyły m. In. Szczegółów z jego życia oraz znajomości jego twórczości. Fragmenty bajek, po których dzieci miały rozpoznać ich tytuły czytali zaproszeni goście. Komisja oceniała także dwa specjalne zadania: reprezentanci drużyn musieli jak najefektowniej oświadczyć się Calineczce oraz plakaty ilustrujące wybrane bajki autora, które dzieci namalowały wcześniej. W ramach przygotowanych zadań dzieci musiały także po wylosowanym przedmiocie rozpoznać tytuł bajki, a także znaleźć błąd w odczytywanym fragmencie.

Za każde prawidłowo wykonane zadanie, drużyny otrzymywały punkty w postaci cukierków.

Na czas podliczania punktacji, dzieci z Oddziału dziecięcego grodziskiej placówki zaprezentowały program artystyczny, w którym wątki z życia artysty przeplatały się z życiem bohaterów jego bajek.

Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce, zdobyła drużyna Oddziału dziecięcego z grodziska, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Kamieńca, natomiast na trzeciej lokacie dzieci z Granowa.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody.

(tekst- Informator Powiatowy Nr 5 Maj 2005)XWIECZÓR POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA - 14.04.05

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. zorganizowała dnia 14 kwietnia Wieczór poezji Czesława Miłosza, który odbył się w siedzibie Filii na os. Wojska Polskiego. Spektakl przygotowały nauczycielki Mirella Jany i Grażyna Wiśniewska. Uczestniczyła w nim młodzież, która nie po raz pierwszy udowodniła, że czyta i lubi poezję.


XII WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM - 7.04.2005

Dwunasta edycja powiatowego etapu Wielkopolskiego konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym odbyła się dnia 7 kwietnia 2005 r. o godz. 10.00 w Czytelni Biblioteki.

W konkursie udział wzięły trzyosobowe reprezentacje z gimnazjum w Grodzisku Wlkp., Jabłonnie i Wielichowie.
Konkurs, którego celem jest poszerzenie wiadomości o funkcjonowaniu samorządów lokalnych trwał 45 minut i polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 20 pytań.

I miejsce z wynikiem 19 punktów zajęła Katarzyna Kaczor z Gimnazjum w Jabłonnie.

II miejsce z wynikiem 18 punktów zajął Bartosz Waligóra z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wielichowie.

Laureaci oprócz atrakcyjnych nagród książkowych wywalczyli sobie prawo uczestniczenia w finale wojewódzkim.

Konkurs organizowany był przez Wydział Oświaty, Kultury i Kultury fizycznej Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp.

Amatorski 5-cio Osobowy Teatrzyk Kukiełkowy - 4.02.2005

W piątek, 4 lutego w Powiatowej i Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej, w Oddziale dla Dzieci odbył się spektakl Amatorskiego 5-cio Osobowego Teatrzyku Kukiełkowego, który wystawił dwie popularne bajki: "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" oraz " Czerwony Kapturek".

W obydwu inscenizacjach udział wzięli członkowie teatru, którzy za pomocą kukiełek odtwarzali bajkowe postaci, a byli to: Dominika Jędrzejczak, Izabela Kubiak, Karolina Kruk, Zuzanna Jankowska oraz Daniel Jankowski. Szczególnym talentem wykazała się K. Kruk, która musiała "zagrać" aż cztery krasnoludki.
Spektakl obejrzała grupa dzieci, która przybyła do biblioteki w towarzystwie rodzeństwa, rodziców i dziadków.

 
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności