Strona Główna Archiwum Archiwum z 2007r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Archiwum 2007 r. PDF Drukuj Email


---

"STROIKI ŚWIĄTECZNE NA WIGILIJNYM STOLE"

W czwartek 13 grudnia w Czytelni Biblioteki odbył się niecodzienny pokaz. "Stroiki t_225_2.jpgświąteczne na wigilijnym stole". Jak przystroić wigilijny stół oraz jak i z czego wykonać stroik świąteczny prezentowała Paulina Braun - właścicielka Galerii Florystycznej mieszczącej się w Grodzisku Wlkp. przy pl. Św. Anny. Dwugodzinny pokaz połączony z zajęciami warsztatowymi wprowadził odwiedzających w tym czasie Bibliotekę czytelników w świąteczny nastrój. Uczestnicy pokazu mieli też okazję obejrzeć wystawę prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W tym samym czasie dzieci - uczestnicy zajęć kółka plastycznego wykonywały ozdoby, ubierały choinkę i śpiewały kolędy przy akompaniamencie gitarowym Mariusza Bobkowskiego.
t_225_6.jpgt_225_7.jpg
t_225_4.jpgt_225_5.jpg
t_225_9.jpgt_225_8.jpg
s_225_1.jpgs_225_4.jpg
s_225_2.jpgs_225_3.jpg
s_450_5.jpg


---

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W czwartek 6 grudnia w odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Dzieci lubią w_1_225.jpgmisie, misie lubią dzieci", zorganizowanego przez Oddział dla dzieci z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W konkursie mogły brać udział dzieci sześcioletnie oraz dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było samodzielne wykonanie portretu ulubionego misia. Prace należało wykonać dowolną techniką w formacie A - 3 i dostarczyć do Oddziału dla dzieci do dnia 23 listopada 2007 r. W regulaminowym terminie do biblioteki wpłynęły 74 prace z czego 67 spełniających warunki regulaminu i podlegających ocenie komisji.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Koza - Przewodnicząca, Sebastian Tuliński, Krystyna Szawala, Hanna Hildebrand, Małgorzata Cybal, Renata Garcon - członkowie komisji, postanowiła podzielić nadesłane prace na dwie kategorie, ze względu na stosowane techniki plastyczne na : prace malowane i rysowane oraz prace wykonane w innych technikach plastycznych ( np. wyklejane)

Wyniki konkursu.

W kategorii - prace malowane
I miejsce - Adrianna Czarnecka
II miejsce - Izabela Minkowska
III miejsce - Marta Chróścik
Wyróżnienia :
- Kinga Żandarczuk
- Weronika Kaczmarek
- Mateusz Kurek

W kategorii - prace wykonane w innych technikach plastycznych
I miejsce - Kinga Szymańska
II miejsce - Paweł Rapeła
III miejsce Natalia Kaczmarek
Wyróżnienia :
- Klaudia Kaczmarek
- Klaudia Urban
- Weronika Kaczmarek

w_5_450.jpg
w_3_225.jpgw_4_225.jpg
w_2_450.jpg

w_7_450.jpg
w_9_225.jpgw_14_225.jpg
w_11_225.jpgw_13_225.jpg
Autorzy nadesłanych prac:
Piotr Zacios, Weronika Socha, Marika Przymuszała, Kacper Cecuła, Mateusz Hemmerling, Maciej Kowalka, Kamil Kryze, Anna Bartkowiak, Olga Wawrzyniak. Patrycja Adamczak, Martyna Kaczmarek, Eurydyka Jaszyk, Natalia Frankowska, Bartosz Kossowski, Weronika Minge, Patrycja Studzińska, Maciej Ciesielczak, Karolina Ciesielczak, Katarzyna Frąckowiak, Alicja Gracz, Jacek Chałoń, Jakub Frąckowiak, Kacper Krzyżostaniak, Bogunia Kałek, Krystian Drgas, Agata Walkowiak, Weronika Konieczna. Jolanta Rzanna, Kinga Majcherek, Dawid Gromek, Agnieszka Bartkowiak, Zuzanna Sternal, Martyna Czarnecka, Weronika Perz, Dariusz Bogaczyk, Adam Borowiak, Bartosz Badnarek, Adrian Śledź, Marcin Noski, Przemysław Nowak, Klaudia Tomaszewska, Paulina Suszka, Angelika Rabiega, Karina Mierzwińska, Sara Dąbrowska, Mateusz Zabór, Klaudia Małas, Katarzyna Dąbrowska, Kuba Bendowski, Deisy Rabiega, Kacper Kuik, Krzysztof Nowaczyk, Kinga Szymańska, Paweł Rapeła, Natalia Kaczmarek, Klaudia kaczmarek, Klaudia Urban, Weronika Kaczmarek, Adrianna Czarnecka, Izabela Minkowska, Marta Chróścik, Kinga Żandarczuk, Weronika Kaczmarek, Mateusz Kurek, Anna Stasiłowicz, Zuzanna Kachlicka, Anna Borowiak


---

"STANISŁAW WYSPIAŃSKI W KOMIKSIE"

W środę 28 listopada Dyrektor Biblioteki uczestniczył w uroczystym rozstrzygnięciu 100_67831.jpg
konkursu literacko - plastycznego " STANISŁAW WYSPIAŃSKI W KOMIKSIE", zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Grodzisk Wlkp. reprezentowała najliczniejsza 16- osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego z opiekunką Panią Bożena Klapą.
I miejsce zajęła Paulina Wawrzyniak - uczennica II klasy Technikum Informatycznego.
Wszystkim laureatom i ich wychowawcom składamy serdeczne gratulacje.


100_67811.jpg---

OCENA PRAC KONKURSOWYCH

W środę 28 listopada komisja złożona z pracowników Biblioteki dokonała przeglądu i
100_67701.jpg
oceny prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny ogłoszony przez Oddział dla dzieci pt. "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".
Wpłynęło 67 prac. Podsumowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w dniu 6 grudnia 2007 r. w Oddziale dla dzieci przy ul. Kolejowej 12.
W tym samym czasie w Galerii Biblioteki otwarta zostanie wystawa wszystkich dostarczonych przez dzieci prac.100_67721.jpg
100_67741.jpg


---

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

s_1_225.jpgZ okazji przypadającego w niedzielę 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale dla dzieci oraz Filii na os. Wojska Polskiego grodziskiej Biblioteki odbywają się spotkana z najmłodszymi czytelnikami poświęcone ulubionym pluszakom. W środę Filię Biblioteki odwiedzily dwie grupy przedszkolaków - "Biedronki" z Przedskola Osiedlowego z wychowawczynia Panią Lidią Studzińską oraz grupa "Motylków" z Przedszkola im. Hałabały z Panią Hanną Nowak. W piątek 23 listopada w Odział dla dzieci odwiedziły dzieci z klas I Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wlkp. z wychowawczyniami Panią Barbarą Nowacką, Danutą Grzanowska i Agnieszką Pichetą.

W Filii na OWP gościliśmy starszaki z przedszkola osiedlowego z wychowawczynią Panią s_2_225.jpgGrażyną Woźniczak. W trakcie spotkania dzieci nauczyły się piosenki "Jadą jadą misie", wykonały portrety misiów stosując różne formy plastyczne. Wysłychały bajki "Bardzo przepraszam " z serii Kubusuś Puchatek. W zabawach z ulubionymi pluszakami dzieci poznawały również zasady dobrego zachowania wg. maksymy " Kiedy komuś sprawisz przykrość, jest rada wspaniała: szczerze powiedz mu - przepraszam - Pamiętaj - to działa.
Dzień Pluszowego misia jest okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki. W trakcie wizyt, w atmosferze zabawy dzieci maja okazje nauczyć się nowych piosenek i poznać twórczość poświęconą ulubionym maskotkom. Na spotkania każdy z maluchów przychodzi oczywiście z misiem.
s_3_450.jpg

s_6_450.jpg


---

"SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI TAK SZYBKO ODCHODZĄ..."

W czwartek 22 listopada w Oddziale dla dzieci odbył się wieczór poetycki z cyklu t_1_225.jpg "Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..." tym razem poświęcony poezji Agnieszki Osieckiej. Uczniowie grodziskich szkół: Podstawowej, Gimnazjum Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, zaprezentowali najbardziej znane utwory poetki i autorki tekstów do piosenek wykonywanych przez największe gwiazdy polskiej estrady, jak chociażby "Okularnicy" ( w wyk. Sławy Przybylskiej ) i " Niech żyje bal" (w wyk. Maryli Rodowicz). W interpretacji młodych wykonawców wysłuchaliśmy m. in. wierszy "Rozbieliły się..." "Kochać za młodu", Ktoś umarł", Za parę lat" i wiele innych.
W spektaklu wystąpili uczniowie grodziskich szkół: Karol Banaszak, Szymon Hojan, Kasia Jajczyk, Julia Jankowska, Zuzanna Jankowska, Natalia Koszuta, Izabela Kubiak, Anna Łysiak, Asia Perz, Klaudia Pocztowa, Agnieszka Sicińska, Karolina Urban, Ewelina Woźniak
KarolinaWoźniak. Spektakl przygotowały pracujące w Oddziale Pani Agnieszka Cielecka - Brychcy, Judyta Jóźwiak oraz odbywająca staż Julita Łysiak.
W pięknie przygotowanej jesiennej scenografii, w atmosferze skupienia i serdeczności, prezentacji wysłuchali wychowawcy i nauczyciele, rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie młodych artystów, a także zaproszeni goście.
t_4_225.jpgt_3_225.jpg
t_2_450.jpg
t_5_225.jpgt_6_225.jpg


---

POROZMAWIAJMY O EKOLOGII

W piątek 16 listopada w ramach cyklu "Bajkowe u_1_225.jpgPoranki" Oddział dla dzieci po raz
kolejny odwiedziły dwie grupy sześcioletnich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kobylnikach i Szkoly Podstawowej w Grąblewie z wychowawczyniami Panią Marią Młynarczyk i Teresą Kaczmarek. W trakcie zajęć przerywanych nauką piosenek Dzieci zapoznały się z pracą Oddziału i księgozbiorem. Uczyły się pracy w grupach przygotowując wspólnie portrety ulubionych pluszaków. Zajęcia przerywane były piosenkami w wykonaniu dzieci. Kontunuowano też podjęty wcześnie temat ekologii. Dzieci opowiadały o swoich sposobach dbania o przyrodę i czystość najbliższego otoczenia.
u_3_225.jpgu_4_225.jpg


---

"GWAROWA ZABAWA" Z JACKIEM HAŁASIKIEM

W piątek 16 listopada w Czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie z Jackiem Hałasikiem, y_1_225.jpg
dziennikarzem, prezenterem radiowym, miłośnikiem gwary poznańskiej i znawcą wydarzeń sportowych.
"Gwarowa zabawa" ( tytuł spotkania został zaczerpnięty z popularnego konkursu radiowego prowadzonego przez J. Hałasika na antenie Radia Merkury ) rozpoczęła się o godz. 16.30 i zgromadziła liczne grono miłośników gwary poznańskiej.
Spotkanie w czytelni nie było pierwszą wizytą w Grodzisku Wlkp. Wcześniej redaktor Hałasik często relacjonował piłkarskie zmagania trzecioligowej wtedy jeszcze Dyskobolii, towarzyszył występom Grodziskiej Orkiestry Dętej i nieistniejącej kapeli podwórkowej "Pod Lupą" i jak sam mówił ma w naszym mieście wielu znajomych i przyjaciół.

y_3_450.jpg
y_2_450.jpg
y_4_450.jpg---

KONKURS RYSUNKOWY

misie_plakat_konkursowy.jpg


---

XXX MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI

aa.jpg W czwartek 8 listopada w ramach odbywającego się w Poznaniu XXX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego organizowanego przez poznański Oddział Związku Literatów Polskich w Bibliotece Publicznej oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. odbyły się spotkania z pisarzami.
O godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki przy ul. Kolejowej z grupą młodzieży i nauczycielką języka polskiego Bożeną Klapą spotkał się Leszek Żuliński - poeta, krytyk literacki, publicysta.
W tym samym czasie w Oddziale dla dzieci z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 z polonistką Lidią Alaborską - Rzechaczek spotkała się Teresa Januchta - poetka.
W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, w pięknej jesiennej scenerii o poezji i swojej twórczości opowiadała Maria Magdalena Pocgaj. Wykładu wysłuchała młodzież z Zespołu z nauczycielkami języka polskiego Anną
Majcherek i Grażyną Wiśniewską.
z_3_149.jpg z_1_149.jpg z_2_149.jpg

z_8_450.jpg
z_9_450.jpg

LESZEK ŻULIŃSKI
Urodził się 25 sierpnia 1949 r. w Strzelcach Opolskich. Polski krytyk literacki, poeta, publicysta, felietonista.Debiutował na łamach prasy w 1971 r. Ukończył studia w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1973 r.). Pracował następnie w Krajowej Agencji Wydawniczej jako redaktor (1973-1982).
Był kierownikiem działu lit. pism: "Tu i Teraz" (1982-1986), "Kultura" (1986-1987) i "Wiadomości Kulturalne" (1994-1998). Pełnił funkcję sekretarza redakcji w "Literaturze" (1987-1994). Współpracował z wieloma pismami kulturalnymi i literackimi; nadal publikuje m.in. w "Autografie", "Twórczości", "Gazecie Kulturalnej" oraz w piśmie "The Voice. Polish-American Media", wydawanym w USA. Od 1997 r. publikuje cykl felietonów "Czarne dziury" w "Aneksie" - dodatku kulturalnym do "Trybuny". Od 2000 r. jest pracownikiem TVP SA. Członek: Związku Literatów Polskich (1980-1981 i od 1983), w tym członek i skarbnik Zarządu Głównego (od 2003), SD PRL (1989-1990), Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (od 1990 r.), International Board on Books of Young People (czł. Sekcji Polskiej 1980-1983), Association Int. des. Critiques Lit. (czł. Sekcji Polskiej 1986-1989); czł. PZPR (1977-1990);Nagrody i odznaczenia: Nagroda Pióra Czerwonej Róży (1985), Nagroda Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (1989), Nagroda im. Emila Granata (1993), Nagroda im. Klemensa Janickiego (1995) oraz Wielki Laur XII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w Dziedzinie Krytyki (2002).

z_4_450.jpg
z_5_450.jpg

MARIA MAGDALENA POCGAJ

Urodziła się w 1955r.w Poznaniu, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia plastyk, jako literat zadebiutowała w 1993r. tomikiem pt. "Obłoki ziemi". Do tej pory opublikowała 11 zbiorów wierszy, jest też autorką tekstów poetyckich do albumu fotograficznego A. Ruta pt. "Wierzby wielkopolskie", za które otrzymała nagrodę na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim.
Wyróżniana i nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich zdobyła m.in. Brązową Buławę Hetmańską w Białymstoku (1997), Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie Literacko - Kompozytorskim "Christus Natus est nobis Jubileusz 2000" w Rumii a w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Poeta pamięta" w Kaliszu (1999 i 2000) pierwszą i drugą nagrodę. Zrzeszona w Związku Literatów Polskich w Poznaniu (skarbnik zarządu), w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich
oraz w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji a także w prasie i na antenie radiowej. Kilkakrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów literackich. Jej wiersze przetłumaczono na j. niemiecki, ukraiński, czeski, włoski i grecki. W 2002r.
Minister Kultury wyróżnił ją odznaką Zasłużonego Działacza Kultury a w 2003r. Ministerstwo Infrastruktury przyznało jej honorową odznakę Zasłużonego Pracownika Morza. We wrześniu 2007roku Prezydent RP odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi - za twórczość i działalność społeczną na rzecz Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
z_6_450.jpg

TERESA JANUCHTA
Urodziła się 4 lipca 1947 r. w Karolinie. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Trzciance, a następnie Wydział Pedagogiczny w WSP w Zielonej Górze. Pracowała na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska, a od 1982 r. w Poznaniu. Od 1992 r. pełni funkcję przewodniczącej Koła Literackiego przy Klubie Nauczyciela w Poznaniu. Redaguje pismo literackie "Spojrzenie", organizuje wieczory poezji (tzw. "Wtorki Literackie"), konkursy literackie (m.in. Ogólnopolski Konkurs Literacki pod hasłem "Nie pochłonie nas ekran"). Od 2003 r. jest członkiem ZLP, w latach 2005-2007 była sekretarzem Oddziału ZLP w Poznaniu. Posiada odznaczenia za pracę zawodową i społeczną (m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużony Działacz Kultury, złotą odznakę ZNP). Za działalność kulturalno-artystyczną otrzymała nagrodę specjalną Kuratora Oświaty w Jeleniej Górze oraz nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.
Debiutowała w 1984 r. we Wkładce Literackiej "Głosu Nauczycielskiego" wierszem "Krajobraz dzieciństwa". Jest laureatką wielu konkursów literackich. Publikowała wiersze, opowiadania i recenzje w prasie literackiej (m.in. "Akant", "Najprościej", "Pomosty", "Obrzeża") oraz w almanachach i antologiach (m.in. "Strofy o Wielkopolsce", "Drugi puls", "Czas nie zapisany" - redaktor, "Tętno godzin" - red. "Była, jest i będzie - jak matka", "Cud, który trwa" itd.). Jest redaktorem antologii poezji religijnej "W promieniach miłosierdzia". Wydała tomiki wierszy: "Przed światłem" (1989), "Na trzepaku" (1993) - dla dzieci, "Na rozstajach" (1999), "Zwierzowiec" (1999) - dla dzieci, "Ścieżki dostępu" (2003), "Cztery kroki od ogródka" (2006) - dla dzieci. W przygotowaniu do druku znajduje się zbiór wierszy "Powracające przestrzenie" oraz powieść "Smak rajskich jabłek".


---

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Tradycyjnie od października w Filii na os. Wojska Polskiego rozpoczęły się zajęcia 1_plast_225_1.jpg
plastyczne dla dzieci. W każdy czwartek od października do czerwca, blisko 20 osobowa grupa dzieci, w wieku od lat 6, spotyka się pod okiem instruktorki Pani Grażyny Piechoty - Napierała. Dzieci uczą się różnych technik plastycznych m.in. rysują, malują, wyklejają, modelują z plasteliny itp. To jedna z bardzo atrakcyjnych form spędzenia wolnego czasu, gdzie również w formie zabawy można rozwijać swe uzdolnienia plastyczne i zainteresowania. Wykonane prace eksponowane są w galerii biblioteki.1_plast._2_450.jpg
1_plast_450_3.jpg---

BAJKOWE PORANKI - 14.10.2007

W środę 24 października w ramach cyklu "Bajkowe Poranki" filię biblioteki na osiedlu aa_1_225.jpg
Wojska Polskiego odwiedziły dwie grupy dzieci klas "O" z Przedszkola im. Krasnala Hałabały z wychowawczyniami.
Okazją do spotkania były obchodzone tradycyjnie od paru lat - urodziny Kubusia Puchatka. Na początku spotkania dzieci poznały historię powstania książki A. A Milne - "Kubuś Puchatek" a następnie wysłuchały jej fragmentów. Była też okazja do zabawy gdyż każde dziecko przyniosło swego ulubionego pluszowego misia.
Prezentem dla Kubusia Puchatka był własnoręcznie wykonany przez dzieci plastelinowy tort - ...małe co nie co..."


aa_7_225.jpg aaa.jpg

aa_4_225.jpgaa_5_225.jpg
aa_3_450.jpg
aa_6_225.jpgaa_2_225.jpg


---

PRZECHODZĄC OBOK.....

Do 30 listopada w Galerii Biblioteki przy ul. Kolejowej czynna będzie wystawa fotografii Marty Łeske pt.
marta_321eske_225.jpg
Przechodząc obok... Autorka prezentowanych prac jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ukończyła architekturę wnętrz. Pracuje w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Maluje także obrazy, wykonuje rysunki oraz grafiki.
Wystawa ta jest efektem dodatkowej pracy dyplomowej Marty z fotografii. Pozwoli zwrócić uwagę na otaczającą nas rzeczywistość, która potrafi być piękna i niestety niedostrzeżona.---

WARSZTATY POETYCKIE - TERESA TOMSIA

a_1_225.jpgW środę 24 października w Czytelni Biblioteki odbyły się poetyckie zajęcia warsztatowe

dla uczestników konkursu "Spojrzenia 2007 Poezja & małe formy dramaturgiczne", zorganizowanego przez WBP i CAK w Poznaniu.
W warsztatach prowadzonych przez Panią Teresę Tomsia - poetkę, autorkę wielu tomików i współredaktora internetowego pisma "Recogito" dla Polonii , uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielką języka polskiego Panią Grażyną Wiśniewską.
Teresa Tomsia - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poetka, animatorka kultury. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka i tworzy w Poznaniu gdzie pracuje jako polonistka w Gimnazjum nr 11 na Piątkowie. Jako poetka debiutowała w 1974 roku w "Pobrzeżu". Szkice literackie publikowała m.in. w polonijnej "Naszej Rodzinie", a jej wiersze ukazywały się również w paryskiej "Kulturze" , Lichtungen", "Tyglu Kultury", "Zeszytach Literackich", "Toposie", "W drodze". Założyła i prowadziła w Cafe "Głos" w Poznaniu Klub Piosenki Literackiej "Szary Orfeusz ( 1996- 2001).

a_2_450.jpg
a_4_225.jpga_5_225.jpg
a_6_225.jpga_7_225.jpg


---

BAJKOWE PORANKI

W środę 17 października br. w ramach cyklu "Bajkowe poranki" Filię Biblioteki na os.b_1_225.jpg
Wojska Polskiego odwiedziły dzieci z grupy "Wróbelki" Przedszkola Osiedlowego. Wraz z wychowawczynią Panią Anną Gapik wysłuchały "Bajki o jesiennym szalu" E. Ostrowskiej.
Dzieci przyniosły jesienne liście, które podczas wspólnej zabawy układały i liczyły. Było to drugie spotkanie w cyklu "Bajkowe poranki", w którym dzieci z przedszkoli grodziskich regularnie odwiedzają bibliotekę.

b_5_225.jpg aaa.jpg


b_2_450.jpg
b_4_450.jpg
b_3_450.jpg---

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Jak co roku w październiku w Czytelni Biblioteki rozpoczyna się cykl zajęć edukacyjnych z lekcja_1_225.jpgprzysposobienia bibliotecznego prowadzonego przy współpracy z grodziskimi szkołami.
W dniach 3 i 12 w zajęciach uczestniczyli uczniowie pierwszych klas Technikum Logistycznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. z polonistką mgr Bożeną Klapą.
Tematem godzinnych zajęć były: "Katalogi biblioteczne i internet jako współczesne źródło informacji". W ćwiczeniach polegających na wyszukiwaniu informacji w internetowych katalogach bibliotecznych uczestniczyło 70 uczniów.
lekcja_3_450.jpg
lekcja_2_450.jpg
lekcja_4_450.jpg


---

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

odd_1_225.jpgW piatek 12 października Oddział dla dzieci odwiedziły dwie grupy sześciolatków z Przedszkola w Grąblewie i Kobylnikach.
Ponad 40 osobowa grupa dzieci uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez pracowników oddziału. Oprócz podstawowych informacji o bibliotece, księgozbiorze, zasadach wypożyczania, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o jesieni, odgadywały zagadki oraz wyszykiwały "Dary jesieni" w postaci owoców i warzyw. Wymyślały też różnokolorowe kreacje dla "Pani Jesieni". Na zakończenie wysłuchały bajki pt. "Jesień w stumilowym lesie".odd_2_225.jpgodd_3_225.jpg
odd_4_450.jpg
odd_5_450.jpg
odd_6_450.jpg
odd_7_450.jpg---

KRZYSZTOF PETEK - spotkanie autorskie

W środę 3 października o godz. 12.00 wpetek_foto.jpg Czytelni Biblioteki przy ul. Kolejowej odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Autor spotkał się z grupą młodzieży z grodziskiego Gimnazjum.petek_1_450.jpg
petek_2_225.jpgpete_3_225.jpg
Krzysztof Petek urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc między innymi w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum, rozpoczynając publikowanie w ogólnopolskich czasopismach. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikował w czasopismach polskich i niemieckich. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci i młodzieży.
Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii Porachunki z przygodą. Dla Wydawnictwa Literatura z Łodzi pisał serię GRA, pozostałe książki wydaje Wydawnictwo WORD-PRESS.
Od roku 2001 jest członkiem Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC i wydawcą po festiwalowego almanachu. W roku 2006 został prezesem Stowarzyszenia Promocji Kultury EURECUS, w marcu 2007 - wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Wciąż pisze kolejne książki, podróżuje po Polsce, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady, wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i warsztaty dziennikarskie.
petek_4.jpg
petek_5.jpg
petek_7.jpg


---

WYSTAWA GRAFIK IVANA MALIŃSKIEGO "PIĘKNO POLSKIEJ ARCHITEKTURY"

W środę 27 czerwca w Galerii Biblioteki odbył się wernisaż wystawy grafik "Pieknodsc_00372.jpg polskiej architektury" autorstwa Ivana Malińskiego. Jest to pierwsza indywidualna wystawa artysty, na której zaprezentowano 50 grafik przedstawiających m.in. Kraków, Oświęcim, Lwówek, Wąsowo, Chraplewo, Brody, Kotowo. W otwarciu wystawy oprócz mieszkańców Grodziska uczestniczyli również artyści przebywający na odbywającym się w Kotowie VII Międzynarodowym Plenerze Malarskim.
Wystawę można będzie oglądać do końca sierpnia w Galerii Biblioteki przy ul. Kolejowej 12

Zapraszamy

Artysta Ivan Maliński ( ur. 14.02.1965 r) mieszka w Budiakiwci, w województwie tarnopolskim na Ukrainie. Malarz, grafik i rzeźbiarz. Przyznaje, że malarstwo to całe jego zycie, z niego się utrzymuje. Po ukończeniu szkoły pracował w pracowni malarskiej w Borszczowie. Od 1985 do 1991 r. w Skale Podolskiej pracował w fabryce jako malarz.
Od 1998 r. bierze udział w indywidualnych wystawach w Borszczowie, Tarnopolu i Kijowie.
Uczestniczył w 28 wystawach zbiorowych w Polsce i na Ukrainie. Laureat III Miejsca w konkursie dla malarzy amatorów w Tarnopolu.
Od 2005 r. uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Malarskich w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Toruniu oraz w Międzychodzie.
Jego obrazy zdobią domy miłośników malarstwa w Polsce, Austrii, Anglii, USA, Rosji, Niemczech i na Ukrainie. Współpracuje na stałe z Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju.

dsc_00371.jpg
dsc_0020.jpg

dsc_0034._450.jpg

dsc_0039.jpg dsc_0041.jpg
dsc_0057.jpg dsc_0064.jpg


---

Jak powstaje książka - warsztaty

spotkani__043_250.jpg W poniedziałek 11 czerwca w Filii na os. Wojska Polskiego oraz w Oddziale dla dzieci odbyły się warsztaty dla naszych najmłodszych czytelników pt. " Jak powstaje książka" Przeprowadziła je Pani Elżbieta Krygowska - Butlewska, ilustratorka książek. Dzieci z klas "0" osiedlowego przedszkola oraz klasy II Szkoły Podstawowej nr 1 zapoznały się z techniką wykonywania ilustracji książki oraz techniką druku.

Elżbieta Krygowska - Butlewska zajmuje się ilustracją książkową, rysunkiem satyrycznym, a także projektowaniem graficznym. Ukończyła Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1972 r. Dyplom został wyróżniony Nagrodą Miasta Poznania. Jrest nauczycielem dyplomowanym w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Uczy rysunku i projektowania graficznego.spotk__036_450_fil.jpg
war_1._odz_450.jpg
war_2._odz_450.jpg
war_3._odz_450.jpg


---

VI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

VI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął się 4 czerwca w Filii Biblioteki na
225_czyt.jpgos. Wojska Polskiego. Bibliotekę odwiedziły dzieci z klas "0" Przedszkola im. Krasnala Hałabały.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej Dyrektor Biblioteki Marek Adamski przeczytał fragmenty książki Astrid Lindgren "Dzieci z ulicy awanturników".
W części drugiej dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, zobowiązując się do właściwego obchodzenia się z książką i zostały symbolicznie pasowane na czytelnika "kluczem do wiedzy"
Pasowanie na czytelnika zakończyło całoroczny cyklu spotkań w bibliotece, na których dzieci poznawały literaturę oraz "spotykały" się z ulubionymi bohaterami książek - Kubusiem Puchatkiem, postaciami baśniowymi stworzonymi przez Andersena oraz bohaterami książek Astrid Lindgren.
VI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom będzie trwał do 6 czerwca. W tym czasie Bibliotekę odwiedzą też dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola na os. Wojska Polskiego.
100_6173_225.jpg100_6175_225.jpg

1_225.jpg2_225.jpg

5_450.jpg
4_450.jpg---

WYSTAWA OBRAZÓW BARBARY HOFFMAN

W dniach od 7 maja do 9 czerwca br. W galerii Biblioteki można było oglądać wystawębh_225_0.jpg

malarstwa Barbary Hoffman. To druga wystawa grodziskiej artystki, na której zaprezentowała 36 prac olejnych na płótnie. Głównym motywem prezentowanych obrazów są krajobrazy i przyroda. Pani Barbara Hoffman swą pasję malarską odkryła piętnaście lat temu. Od tego czasu maluje krajobrazy, kwiaty, wiatraki, portrety oraz obrazy o tematyce sakralnej. Namalowałam chyba 250 obrazów. Wiele z nich wisi w grodziskich domach. Maluję to co czuję. Barbara Hoffman od blisko 40 lat prowadzi chór kościelny oraz uczy gry na skrzypcach i organach.


bh_450_1.jpg
bh_450_2.jpg
bh_225_2.jpgbh_225_3.jpg
bh_225_4.jpgbh_225_5.jpg

hoffmann.jpg


---

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 7-13 MAJA 2007

tydzien_biblitek_225.jpgtydzie324_bibliotek_2007_amnesty_255.jpg
tydzie324_bibliotek_2007_amnesty.jpg


---

KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

30 marca o godz. 12.00 w Czytelni Biblioteki odbyła się XIV edycja powiatowego etapu
1_150.jpg
Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym W konkursie udział wzięły dwie trzyosobowe reprezentacje z Gimnazjum w Grodzisku Wielkopolskim i Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wielichowie.
Konkurs, którego celem jest poszerzenie wiadomości o funkcjonowaniu samorządów lokalnych trwał 45 minut i polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 20 pytań.
Komisja konkursowa w składzie : przewodniczący - Marek Adamski, członkowie - Natalia Odważna, Małgorzata Gracz i Małgorzata Górna - Lesińska, wyłoniła zwycięzców.
I miejsce z wynikiem 18 punktów zajęli Joanna Żychlińska i Szymon Hojan z Gimnazjum w Grodzisku Wielkopolskim i oni będą reprezentować powiat grodziski w finale wojewódzkim. Pozostali uczestnicy: Mateusz Kalinowski ( Grodzisk Wlkp. - 15 punktów, Ewelina Drgas oraz Agnieszka Woźniczak ( Wielichowo) - 14 punktów, Przemysław Kapski - 10 punktów.
Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo

2_450.jpg
3_450.jpg


---

W RYTMIE ZORBY

W czwartek 22 marca gościliśmy w Bibliotece Publicznej Nikosa i Aresa Chadzinikolau -an_1_150.jpg znakomitych artystów pochodzenia greckiego. Wizyta nawiązywała do obchodzonego w niedziele Święta Grecji. Nikos - wybitny poeta, tłumacz i historyk literatury, autor przeszło 120 książek oraz Ares - poeta, kompozytor, tłumacz literatury, lider zespołu muzycznego "Ares & the Tribe" spotkali się z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ptaszkowie gdzie w koncercie poetycko - muzycznym zaprezentowali folklor grecki: m. in. taniec Zorby, instrumenty i stroje greckie oraz dawkę poezji.
Drugie spotkanie odbyło się w centrum Pomocy Środowiskowej im Jana Pawła II, gdzie blisko 50 osobowa publiczność bawiła się w rytmie Zorby i wielu innych greckich piosenek autorstwa Aresa. Całość spektaklu przeplatana była poezją w wykonaniu Nikosa. Dodatkową atrakcją był pokaz strojów trojańskich, greckich instrumentów muzycznych oraz wiele ciekawych opowieści z życia codziennego Greków. Rozbawiona publiczność obdarowała artystów własnoręcznie wykonanymi upominkami wielkanocnymi.


ares_2_450.jpg
ares_5_225.jpgares_6_225.jpg
ares_3_225_1.jpgares_4_225.jpg
an_2_450.jpg

an_3_450.jpg

an_5_450.jpg


---

"NASZA EUROPA"

Powiatowy etap VII Wielkopolskiego Konkursu "Nasza Europa", skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, odbył się 28 lutego br. w Czytelni Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej.
Do tego etapu stanęli uczniowie, którzy wcześniej wykazali się wiedzą podczas etapu szkolnego konkursu, a reprezentowali wszystkie trzy szkoły, prowadzone przez powiat. Dziewięciu uczestników rozwiązywało przez 45 minut test z wiedzy o Europie; w szczególności o Unii Europejskiej. Test wyboru składał się z dwudziestu pytań, a za każdą odpowiedź można było uzyskać jeden punkt.
Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Grażyna Sterczak, Agnieszka Frąckowiak-Wołyńska i Ewelina Stachowska ze Starostwa Powiatowego oraz Anna Koza, reprezentująca Bibliotekę.
Największą liczbę punktów zdobyły dwie uczennice: Katarzyna Kaczor (LO Grodzisk Wlkp., opiekun: Aneta Ochmańska) oraz Marzena Stefańska (ZSP w Grodzisku Wlkp., opiekun: Jacek Falkowski). To właśnie one będą reprezentować powiat grodziski w finale wojewódzkim, który pod koniec marca odbędzie się w Ostrowie Wlkp.
Pozostali uczestnicy konkursu to: Magdalena Biskup, Anna Sternal, Dominika Nowicka (ZSP Grodzisk Wlkp.), Łukasz Dudziak, Paulina Kaczmarek, Marcin Kowalski (ZSP Kotowo) oraz Radosław Walkowiak (LO).
Wszyscy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez grodziskie Starostwo Powiatowe.
(Tekst, foto. Powiat Grodzisk)

3_150.jpg 1.jpg 2.jpg

---

WARSZTATY TEATRALNE

Marcin Ryl - Krystianowski - aktor teatru animacji w :Poznaniu gościł 22 lutego wryl_150.jpg Oddziale dla dzieci grodziskiej biblioteki. W spotkanie przygotowanym przez WBP i CAK uczestniczyło 20 uczniów grodziskiego gimnazjum uczestników konkursu literackiego "Teatralne potyczki". Aktor udzielił młodzieży wskazówek od czego zacząć pisanie scenariusza do sztuki teatralnej, jak powinien być skonstruowany oraz w jaki sposób wykreować głównych bohaterów. Zachęcał do tworzenia scenariuszy i udziału w konkursieryl_450.jpg
ryl_450_2.jpg


---
 
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności