Strona Główna SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄZKI

Sierpień 2017

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄZKI PDF Drukuj Email

We wtorek 24 stycznia w czytelni Biblioteki odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była Norwegia - kraina surowych zim, długich miesięcy nocy polarnej, łososia, bardzo ciekawej historii i kulturze. Omawiana na spotkaniu książka Ilony Wiśniewskiej p t. "Hen" to zupełnie odmienny od tego jaki znamy obraz Norwegii.  To literacka, olśniewająca, reporterska wędrówka przez śnieg i lód - opowieść o saamskiej*  ludności, która latami zmagała się w walce o własną tożsamość i zachowanie odrębności etnicznej. Po przeczytaniu chcę się  tam pojechać i sprawdzić. Polecamy.
*Saamowie są najstarszymi mieszkańcami Skandynawii, zamieszkującymi północną Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz półwysep Kolski w Rosji. Ten rdzenny lud, posiadający własną kulturę, język i tożsamość, przeszedł długą drogę - od koczowniczych pasterzy, żyjących z przepędzania reniferów, polowania i rybołówstwa, do narodu dumnego ze swojego dziedzictwa i posiadającego pełnię praw.