Strona Główna TYDZIEŃ BIBLIOTEK RUSZYŁ "PEŁNĄ PARĄ"

Sierpień 2018

TYDZIEŃ BIBLIOTEK RUSZYŁ "PEŁNĄ PARĄ" PDF Drukuj Email

We wtorek, 9 maja odbył się spektakl teatralny p t. "TUWIM Julek -  PARA buch FRAZA w ruch" w wykonaniu teatru "Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi". Była to niezwykła opowieść o dzieciństwie Julka Tuwima. Spektakl został przygotowany w Łodzi w ramach Roku Tuwima. Autorka scenariusza Marta Guśniowska*, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek "Rany Julek" i "Tuwimowo" autorstwa m.in. Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego czy Michała Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima. Motywem przewodnim spektaklu było wspaniale przedstawione przez aktorów dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesforny malec zabawiał się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, ruszał w podróż do Ameryki a "leżąc na łące marzył, że wierszyk o słoniu wysmaży". Całości dopełniła mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki - ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka Budynia Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno. Spektakl Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi reżysersko wsparł Piotr Bikont. Wspólna podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy, sprawiły dużo frajdy uczestniczącym w spektaklu dzieciom, które bardzo żywiołowo reagowały na wspaniale odtworzone przez aktorów przygody małego Julka Tuwima.