Strona Główna SPOTKANIE Z PIOTREM BOJARSKIM

Kwiecień 2018

SPOTKANIE Z PIOTREM BOJARSKIM PDF Drukuj Email

W czwartek 19 października, w ramach projektu Kryminalna Bitwa Pokoleń realizowanego przez naszą Bibliotekę odbyło się spotkanie z Piotrem Bojarskim, pisarzem i dziennikarzem "Gazety Wyborczej". W trakcie swej pracy relacjonował i komentował wydarzenia na poznańskiej i wielkopolskiej scenie politycznej i samorządowej. Jest autorem serii książek sensacyjnych osadzonych w  międzywojennym Poznaniu: "Kryptonim Posen", "Mecz", "Rache znaczy zemsta", "Pętla" oraz "Arcymistrz" "Ściema", dwukrotnym laureatem nagrody Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także zdobywcą nagrody Prezydenta Miasta Poznania.

W lipcu 2016 jego powieść "Juni" wygrała konkurs literacki na najlepszą powieść o Poznaniu, zorganizowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club . Piotr Bojarski to autor powieści kryminalnych i thrillerów. W intrygujący sposób łączy w nich przeszłość z teraźniejszością, a nawet z przyszłością. W trakcie spotkania opowiedział m. in. o kulisach powstawania ksiązki p t. "1956. Przebudzeni", której powstanie poprzedziło przeprowadzenie dziesiątków wywiadów z ludźmi powiązanymi ze strajkiem poznańskich robotników. Słuchaczy interesowały literackie inspiracje autora, poznańskie fakty historyczne przemieszane z fikcją, jak chociażby tajemnicze zniknięcie czerwonej gwiazdy z obelisku na poznańskiej Cytadeli oraz plany pisarskie autora. Piotr Bojarski nie ogranicza się tylko do historycznych tematów, oprócz cyklu kryminalnego z komisarzem Kaczmarkiem, jest autorem współczesnych powieści kryminalnych. Jego "Ściema"- powieść osadzona w realiach stanu wojennego została nominowana do środkowoeuropejskiej nagrody literackiej Angelus. Autor promował też swą najnowszą powieść p t.  "Biegacz" o nauczycielu historii, przypadkowo wplątanym w polityczną aferę, którą po spotkaniu można było kupić z dedykacja autora.