Strona Główna Archiwum Archiwum z 2014r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2014r.
BAJKOWE PORANKI - WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 19. Grudzień 2014 13:40

1 250Grudniowe zajęcia  z cyklu "Bajkowe Poranki" przebiegały pod hasłem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i przyjścia ważnego gościa - Mikołaja. Dzieci przygotowywały się  ucząc się krótkiego wierszyka o Mikołaju.  Wyklejały też  jego portret, zdobiły choinkę  zrobionymi własnoręcznie kolorowymi łańcuchami. Ukoronowaniem przygotowań była wtorkowa  wizyta  Mikołaja, który przybył do nas z walizą pełną prezentów. Radości było dużo, chociaż  i dreszczyk emocji też się  u niektórych pojawił. Jednak po chwili lody zostały przełamane i dzieci cierpliwie pozowały do wspólnego zdjęcia z wspaniałym gościem w czerwonym stroju z długą siwą brodą. Tradycyjnie w trakcie zajęć w Bibliotece obchodzimy urodziny naszych milusińskich. Tak się złożyło, że w grudniu przypadły pierwsze urodziny w tej grupie dzieci. Składaliśmy  życzenia i śpiewaliśmy "Sto lat..." Lilce i Zuzi.  Z życzeniami wesołych świąt i bogatego Gwiazdora żegnamy się  w tym roku kalendarzowym. Następne spotkanie  nastąpi dopiero 13 stycznia 2015 roku.

Więcej…
 
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 19. Grudzień 2014 13:17

1 250W czwartek 18 grudnia odbyło sie ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Członkowie rozmawiali o książce Małgorzaty Rejmer   p t.  Bukareszt kurz i krew. Autorka, zakochana w tym mieście , starała się pokazać inną Rumunię i Bukareszt niż znamy ze stereotypów. Rumunia to kraj z wiele wiekową barwną historia datującą się 60 w p.n.e. Rządy Rzymskie, Tureckie, Austriackie dały podwaliny pod  niezapomniany klimat tego miejsca. Nawet rządy "Słońca Karpat" - Nicolae Ceausescu, nie zabiły ducha miasta.
Miłym akcentem spotkania były odwiedziny kolędników ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem p. Doroty Gruszeckiej. Kolędnicy przedstawili jasełkę, zaśpiewali kolędę  i złożyli życzenia świąteczne "zdrowia , szczęścia i pomyślności.

Więcej…
 
ZIMOWY GRODZISK - WYSTAWA FOTOGRAFII PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 15. Grudzień 2014 09:14

1 250

Zapraszamy na wystawę fotografii p t. "Zimowy Grodzisk wczoraj i dziś". Na wystawie prezentowanych jest 58 fotografii ze zbiorów Tadeusza Hoffmana i Urzędu Miejskiego przedstawiających Grodzisk Wielkopolski w zimowej świątecznej szacie, a także fotografie ze zbiorów bibliotecznego Ośrodka Wiedzy Regionalnej, które przedstawiają miasto zimą w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
Wystawa prezentowana jest w Galerii Biblioteki przy ul. Kolejowej 12 do 22 stycznia 2015 r.

Więcej…
 
ŚWIĄTECZNA ABOLICJA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 11. Grudzień 2014 07:45

ab 250

Drogi Czytelniku.
Jeżeli zdarzyło Ci się nie oddać w terminie książki do Biblioteki ? Masz w domu publikacje, które już dawno powinny wrócić na nasze półki ? A może boisz się konsekwencji finansowych ? Teraz masz okazję uniknąć płacenia kary za przetrzymanie.
Biblioteka Publiczna w Grodzisku Wielkopolskim ogłasza "Świąteczną abolicję", która obowiązywać będzie w Bibliotece Głównej i filiach na terenie gminy od 11 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r.
Ułaskawienie otrzyma każdy, kto przyniesie w tym czasie książki - bez względu na to, jak długo nie mógł się z nimi rozstać. Zachęcamy wszystkich zapominalskich czytelników do odwiedzin placówek bibliotecznych !

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
W POSZUKIWANIU NIESPODZIANKI ŚW. MIKOŁAJA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 05. Grudzień 2014 11:15

1 250

W czwartek, 4 grudnia br. Oddział dla dzieci odwiedziły dwie grupy dzieci 5,6-letnich z Przedszkola im. Krasnala Hałabały. W nocy w bibliotece był Św. Mikołaj i zostawił dla przedszkolaków list, z którego dowiedzieliśmy się, że gdzieś w Bibliotece Mikołaj ukrył niespodziankę. Tego dnia zamiast bibliotekarek były elfiki, które miały dzieciom pomóc w poszukiwaniach. Do pierwszej krainy dostaliśmy się saniami. Przedszkolaki wysłuchały legendy o Św. Mikołaju i odkryły w Oddziale drugi list, w którym Mikołaj prosił o pomoc w swoim warsztacie, dalej udaliśmy się po holu, galerii biblioteki, gdzie była Kraina Zagadek, w Wypożyczalni dla dorosłych Elfik Agnieszka podarowała nam kolejną kopertę z zadaniem. W Krainie Wyobraźni - Czytelni dzieci miały za zadanie dokończyć rysowanie Świętego Mikołaja. Po wykonaniu wszystkich zadań udaliśmy się do gabinetu Elfa Dyrektora, gdzie jak się okazało Mikołaj zostawił dla wszystkich dzieci słodką niespodziankę.

Więcej…
 
ANDRZEJKI U BŁYSKOTLIWYCH MALUCHÓW PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 05. Grudzień 2014 11:10

1 250

W środę, 26 listopada 2014 roku w Oddziale dla dzieci odbył się balik andrzejkowy pod hasłem "Bajki znane i mniej znane". Dzieci zaprezentowały się w strojach swoich ulubionych postaci z bajek i filmów. Były wróżki, królewny, rycerze, piraci ... i wiele innych bohaterów bajek. We wspaniałym nastroju dzieci bawiły się przy ulubionych muzycznych przebojach. Były też tradycyjne andrzejkowe wróżby i zabawy. Wszystkie maluchy wywróżyły sobie swój przyszły zawód, imiona przyszłego męża i żony oraz ustawiały buty. Wszyscy bawili się znakomicie.

Więcej…
 
URODZINY BŁYSKOTLIWYCH MALUCHÓW PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 05. Grudzień 2014 11:06

1 250

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym - jest to "Jego dzień".  Jest najważniejszy a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego u Błyskotliwych Maluchów świętujemy urodziny każdego dziecka. W tak ważnym  dniu Oddział jest udekorowany balonikami, stoły przykryte obrusami, zawieszamy urodzinowy transparent,  solenizant ma także swoje miejsce udekorowane balonikami, każde dziecko ma kolorową czapeczkę, wszyscy śpiewamy tradycyjne "sto lat", składamy życzenia, potem całuski, prezencik i jest sporo zabawy oraz śmiechu. Dotychczas świętowaliśmy urodziny Lenki, Wojtusia, Filipka, Julki, Jędrusia oraz Zuzi.

Więcej…
 
LISTOPADOWE BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 05. Grudzień 2014 08:28

1 250

Podczas listopadowych zajęć nasze maluchy sporo podróżowały. Za sprawą "magicznego napoju" przeniosły się do Zaczarowanej Krainy, gdzie spotkały Królową Bajek. Wcielając się w bajkowe postaci wykonywały zadania, które pomogły zdjąć złe zaklęcie z bajkowej krainy oraz wykonały swoje Czarodziejskie Różdżki. Na kolejnych zajęciach dzieci odwiedziły Krainę Jesiennej Pogody. Słuchały odgłosów wiatru i deszczu oraz uczestniczyły w zabawie z parasolkami. Poznały chorego Misia Pufika, który przestrzegał przed przeziębieniem, a po rozmowie o zasadach właściwego ubierania się w zimną deszczową pogodę wykonały swoje parasolki. Następne zajęcia przypadały w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Oczywiście nie mogliśmy być na ten fakt obojętni i musieliśmy docenić nasze kochane pluszaki. Była misiowa gimnastyka, masaż misia oraz zabawy z chustą animacyjną. Dużą atrakcją okazała się nieoczekiwana wizyta postaci Kubusia Puchatka, który pojawił się z upominkiem dla dzieci - "małym co nieco".

Więcej…
 
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PTASZKOWIE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 28. Listopad 2014 08:31

1 250

W poniedziałek 24 listopada, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Filia Biblioteki w Ptaszkowie gościła dzieci z klasy "0", "I", które przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszowe misie. Dzieci z zainteresowaniem i zaciekawieniem przywitały się z "prawdziwym" Kubusiem Puchatkiem. Wysłuchały opowiadań i wierszy o misiach. Wspólnie bawiliśmy się przy piosence pt. "Jadą, jadą misie". Dzieci chętnie brały udział w konkursach, zgadywankach oraz zabawach. Pięknie kolorowały misie. Wystawę z powstałych prac można oglądać w bibliotece. Z "Misiowej Biblioteczki" wypożyczały książki o Misiu Uszatku, Paddingtonie, Kubusiu Puchatku, Guziczku, Bodo. Obejrzały też bajkę o przygodach Misia Uszatka oraz śmieszne filmiki o niedźwiedziach. Na koniec spotkania Kubuś Puchatek częstował dzieci "misiowymi" ciasteczkami oraz pozował do wspólnego zdjęcia.

Więcej…
 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 28. Listopad 2014 08:27

1 250Z okazji przypadającego w dniu 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia, Filia Biblioteki Publicznej w Grodzisku  na Osiedlu Wojska Polskiego przygotowała zajęcia dla przedszkolaków. Bibliotekarki przypomniały dzieciom historię pluszowego misia, zapoznały z najpopularniejszymi misiowymi bohaterami występującymi w światowej literaturze dziecięcej: Kubusiem Puchatkiem, Misiem Paddingtonem i Misiem Uszatkiem. Przygotowały szereg zagadek i zabaw ruchowych związanych z misiami, była misiowa gimnastyka i masaż misia. Dużą atrakcją okazała się nieoczekiwana wizyta postaci Kubusia Puchatka, który pojawił się z upominkiem dla dzieci - "małym co nieco" . Przedszkolaki zrewanżowały się piosenką.  W zajęciach udział wzięły grupy z Przedszkola Gminnego- filia osiedlowa : "Pszczółki" i Żabki", filia w Słocinie: "Słowiki" i "Szpaki" oraz dwie grupy z Prywatnego Przedszkola Wiercipięta. Wszyscy kochamy misie, wszyscy mamy misie i cieszymy się, że mają swoje święto.

Więcej…
 
KRAJ ZA WIELKIM MUREM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 25. Listopad 2014 07:50

1 250W czwartek 20 listopada  na zaproszenie  Dyskusyjnego Klubu Książki, grodziską Bibliotekę Publiczną odwiedziła Paulina Surniak, absolwentka filologii angielskiej, poznanianka z wyboru, zakochana w książkach i podróżach. Od 2007 prowadzi bloga Miasto Książek, który trzykrotnie znalazł się w finale konkursu Blog Roku. Na blogu Inne strony opowiada o podróżach dalekich i bliskich. Na co dzień pisze, czyta i wykłada historię literatury, nałogowo podróżuje, fotografuje i biega. Często też wyjeżdża na bezdroża Azji. Uwielbia wędrówki po polskich lasach. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu na temat współczesnej literatury chińskiej, zgłębić tajniki chińskiego alfabetu, a także poznać wiele faktów z codziennego życia, kultury i obyczajów ludzi z tego ogromnego "Kraju za wielkim murem" Spotkanie zostało zorganizowane  we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU CZY WIESZ CO JESZ ? PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 24. Listopad 2014 12:40

1 250We wtorek 2 grudnia, na spotkaniu z cyklu "Czy wiesz co jesz" gośćmi Biblioteki były dietetyczki: Sławomira Kluczyńska - Kuleczka i Renata Głodek. Pani Sławomira w swojej prezentacji przedstawiła nam wiele ciekawych informacji dotyczących żywienia i jego wpływu na zdrowie. Dowiedzieliśmy się, że przeciętny człowiek zjada rocznie ok. 300 kg pożywienia - 50 lat temu było to ok. 200kg, a śliczne, duże jabłko ma dużo mniej witamin niż to z przed 50 lat. Ponadto zjadamy w pożywieniu wiele szkodliwych substancji dodawanych do produktu świadomie lub nieświadomie przez producenta. Powszechnie stosowane są różnego rodzaju spulchniacze, konserwanty, czy dodawane do pasz hormony i antybiotyki. Wszystkie te zagrożenia mają wpływ na rozwój w organizmie człowieka chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe i inne. Tym bardziej powinniśmy uważać na to, co jemy i odżywiać się racjonalnie . Posiłki jadać co ok.3 godziny, wypijać dużą ilość wody - 1 szklanka na 10kg wagi ciała. Pani dietetyk zwróciła też uwagę na konieczność właściwej suplementacji diety. Czyńmy to jednak mądrze , pod kontrolą specjalisty. Po prezentacji każda chętna osoba mogła skorzystać z badania analizy składu ciała, które wykonywały Panie: Renata Głodek i Marta Skorupka. Badanie pozwoliło określić nie tylko naszą wagę, ale też poziom nawilżenia organizmu, stan gęstości kości, masę mięśni, wiek metaboliczny. Z wypowiedzi osób, które się zdecydowały na badanie wynika, że są nim usatysfakcjonowane, dowiedziały się co nieco o swoim organizmie.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
WERNISAŻ WYSTAWY ALEKSANDRY BEKER PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 18. Listopad 2014 11:33

1 250

W piątek 14 listopada w Galerii Młodych grodziskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych oraz wieczór poetycki  Aleksandry Beker - uczennicy grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego.
W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, który młodej artystce pogratulował talentów i złożył serdeczne życzenia wielu artystycznych sukcesów. W trakcie wieczoru poetyckiego koleżanki i koledzy z grupy teatralnej Arlekin zaprezentowali kilkanaście wierszy, które Aleksandra pisze jak sama mówi "z potrzeby chwili".
Aleksandra Beker ma 17 lat. Mieszka w Grodzisku Wielkopolskim. Uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła już w dzieciństwie. Od małego lubiła rysować, kolorować, malować. Z czasem rysowanie stało się czymś więcej niż tylko sposobem na nudę. Rysuje głównie tradycyjnymi sposobami, czyli ołówkami i kredkami, ale także maluje pastelami suchymi i olejnymi. Wiele satysfakcji sprawia jej także tworzenie grafiki komputerowej. Najczęściej maluje portrety i postaci ludzkie, gdyż uważa, że człowiek jest niesamowitą istotą, ciągle zmienia mimikę twarzy, gesty i jest to wspaniałe".

Wystawę można oglądać w Galerii Biblioteki przy ul. Kolejowej do 10 grudnia br.

Więcej…
 
BAJKOLANDIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 07. Listopad 2014 12:48

1 250

W piątek 7 listopada nasza Biblioteka zaprosiła do "Bajkolandii".   Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek do Biblioteki zawitały dzieci z grodziskich  przedszkoli przebrane za bajkowe postaci. Na Przedszkolaków czekało nie mało atrakcji.  Już na samym wejściu zostali przywitani przez Kubusia Puchatka i Koziołka Matołka, a także wróżki, czarownicę psotnicę, Czerwonego Kapturka,  Fionę ze Shreka, w które to postaci wcieliły się Panie bibliotekarki. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. "Czerwony Kapturek", którą przeczytała z - ca Burmistrza Pani Honorata Kozłowska. Nasze Biblioteczne Bajkowe Postacie przeprowadzały z dziećmi liczne quizy i konkursy. Było m.in. odgadywanie tytułów bajek po wysłuchaniu fragmentów piosenek z dobranocek, rozpoznawanie postaci bajkowych za pomocą rekwizytów i kalambury. Wiele emocji dostarczyły również dzieciom konkurencje i zabawy ruchowe. Pomiędzy konkursami wszystkie przedszkolaki uczestniczyły we wspólnej zabawie muzycznej oraz odwiedziły naszą Wróżkę Agnes, która przepowiadała przyszłość. Oczywiście nie zabrakło słodkich upominków dla wszystkich uczestników zabawy. Takie dni  ukazują nam jak łatwo sprawić by na naszych twarzach pojawił się uśmiech, a szare jesienne  dni  mogą mienić się tysiącami barw.

Więcej…
 
JESIENNE BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 06. Listopad 2014 09:28

1 250W październiku Bajkowe Poranki zdominowała tematyka opadających jesiennych liści. Liście jesienią są bardzo kolorowe, są inspiracją do różnych zabaw, ruchowych i plastycznych. Dzieci po wysłuchaniu książeczki "Bajka o jesiennym szalu" bardzo chętnie bawiły się  wśród liści i z liśćmi. Powstały piękne portrety lwa z rozwianą, liściastą grzywą- bohatera bajki "Król Lew". W liściach chętnie znajduje schronienie jeż. Nasze jeże powstały z modeliny. Dzieci z dumą  prezentują swoje prace.

Więcej…
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 04. Listopad 2014 11:15

1 350

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie część z nich. Jedne znane i lubiane, z kolei inne trochę zapomniane i odstawione w niepamięć. Bajkowe postacie towarzyszą wszystkim, rozweselając, zabawiając i poprawiając humor. W poniedziałek 3 listopada br. z tej okazji Oddział dla dzieci odwiedziły przedszkolaki z grupy "Sowy". Tego dnia Panie bibliotekarki przygotowały przedstawienie pt "Bajki stare i nowe. Dzieci wspólnie z wróżkami miały okazję wziąć udział w kilku konkurencjach odnoszących się do różnych bajek, baśni. Wysłuchały również bajki o Czerwonym Kapturku a na koniec każdy przedszkolak narysował swojego ulubionego bajkowego bohatera. We wtorek 4 listopada bibliotekarki odwiedziły grupę "Mrówki" w Przedszkolu im. Krasnala Hałabały. Dziękujemy za wspólną zabawę, okazało się, że dzieci są doskonale zorientowane w bajkowym świecie!

W PIĄTEK 7 LISTOPADA ZAPRASZAMY DO BAJKOLANDII.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 7
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności