Strona Główna Archiwum Archiwum z 2016r.

Kalendarz

Kwiecień 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2016 r.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 07. Listopad 2016 13:39

1 250

W piątek, 4 listopada w przededniu Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, dzieci z klas I, II, IV Szkoły Podstawowej przybyły do biblioteki, aby uczcić ten szczególny dzień. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada w dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney'a. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach baśniowych i filmowych. Rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytanych fragmentach książki. W bibliotece prezentowane były plakaty znanych bohaterów z bajek oraz wystawa bajkowych książek. Na koniec spotkania dzieci otrzymały miłe upominki.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
NAMIBIA i BOTSWANA - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 07. Listopad 2016 13:34

1 250

We wtorek, 29 listopada o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem. Gościem Biblioteki będzie Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili. Prowadzi projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Odwiedził 17 afrykańskich krajów.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 28. Październik 2016 07:46

1 250Za nami dwa miesiące zajęć z cyklu "Bajkowe Poranki" odbywających się w Filii na os. Wojska Polskiego. Przez ten czas uczestniczące w zajęciach dzieci zdążyły się wzajemnie poznać i oswoić z nowym miejscem, jakim dla niektórych jest biblioteka. Na zajęciach dzieci poznają najpiękniejsze baśnie i opowiadania przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, uczą się  współpracy i zabaw w grupie. Cieszy nas fakt, że maluchy chętnie przychodzą do biblioteki, że bawią je zgromadzone tu zabawki i  że bardzo chętnie sięgają  po kolorowe  książeczki.

Więcej…
 
RELACJA Z PODRÓŻY GLOBBUS TEAM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 28. Październik 2016 07:40

1 250

W lipcu i sierpniu b r. Globbus Team odbył podróż po krajach Europy Północnej. W ciągu 37 dni  Jakub Chojnacki, Martyna Fraszczyk, Paweł Kierzkowski, Mateusz Kaczmarek, Piotr Korbas i Asia Jadźka Drzewiecka, starym Volkswagenem T3 z 1983 r. przejechali 11 tys. odwiedzając Niemcy, Danię, Norwegię, Finlandię, Estonię i Ukrainę. W sobotę 22 października w Sali CK Rondo odbyło się spotkanie " Podróż po Europie Północnej i nie tylko ", podczas którego opowiedzieli o odbytej wyprawie.
Publiczność - fani, rodzina, przyjaciele sponsorzy, miała okazję usłyszeć, wiele  informacji na temat państw, które odwiedzili, obejrzeć fotografie i film, a także zobaczyć co działo się za kulisami wyprawy. Miłym akcentem spotkania był moment przekazania Oliwii Cichackiej uzbieranych w akcji "10 gr. Od kilometra" pieniędzy, które przeznaczono na turnus rehabilitacyjny, który odbędzie się w przyszłym roku.
W Galerii Biblioteki prezentowana jest wystawa zdjęć NordTrip 2016.

Więcej…
 
"MIŁOŚĆ Z KAMIENIA" - SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 20. Październik 2016 08:26

1 250

W środę, 19 października w Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czytając  relacje z jakiegoś konfliktu zbrojnego czy wojny nie zastanawiamy się kto jest jej autorem, jakie trudności musiał pokonać, ile razy narazić swoje życie aby przekazać najnowsze informacje z "linii frontu". Zupełnie nie interesuje nas rodzinne życie takiego korespondenta wojennego. Małgorzata Jagielska w swojej książce pt. "Miłość  z kamienia" przedstawia nam świat z drugiej strony kamery. Mąż autorki Wojciech Jagielski przez dwadzieścia lat był w najbardziej zapalnych miejscach na świecie . Uczestniczył w 53 wojnach . W tych wojnach pośrednio uczestniczyła w nich również pośrednio jego żona Małgorzata. "Miłość z kamienia" to opowieść  o cenie jaką trzeba zapłacić , żeby wygrać tą najważniejszą z wojen, wojnę o miłości i rodzinę.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIE Z GLOBBUS TEAM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 07. Październik 2016 07:31

1 250Sześć charakterów, Volkswagen T3 z 1983 r.

11 tysięcy kilometrów przejechanych w 37 dni.

Zapraszamy na spotkanie z Globbus Team

i fascynującą relację z

PODRÓŻY PO EUROPIE PÓŁNOCNEJ

I NIE TYLKO

Sobota, 22 października 2016 r. godz. 17.00

(sala CK Rondo)

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
BŁYSKOTLIWY MALUCH PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 07. Październik 2016 07:10

1 250

Za nami pierwszy miesiąc zajęć z cyklu "Błyskotliwy Maluch, który upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się. Dzieci zaadaptowały się w grupie, stały się odważniejsze, otwarte na nowe osoby. Podczas ostatnich spotkań tematem przewodnim była ? Jesień. Maluchy odkrywały tajemnice kolorów, poznawały dary jesieni, a przede wszystkim rozwijały wyobraźnię tworząc przepiękne, kolorowe prace. Wykonały jesienne liście, które malowały za pomocą swoich paluszków, a te chociaż jeszcze małe okazały się być całkiem sprawne, czego efekty można podziwiać w Oddziale dla dzieci. Maluchy  grając w grę planszową ?Bingo ?grzyby?  poznawały  grzyby jadalne takie jak borowiki, maślaki, kurki oraz  niejadalne  zwane także  trującymi. Dzięki barwnych ilustracjom Błyskotliwe Maluchy bardziej przybliżyły sobie opis danego grzyba. Ponadto uczulono małych grzybiarzy  na to, że nie wolno dzieciom zbierać grzybów, mogą to robić tylko w obecności osób dorosłych. Każdemu spotkaniu towarzyszyła książka. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały przeczytanych opowiadań i wierszy. Warto wspomnieć, że na spotkaniach jest gwarnie i wesoło, ponieważ oprócz zajęć plastycznych dzieci uczestniczą w różnorodnych zabawach.

Więcej…
 
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 04. Październik 2016 13:36

1 250

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską  Izbę  Książki, po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".  Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich  rozwój oraz wzbogaca słownictwo. 29 września w wielu bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. W  akcję  włączyła się także Filia Biblioteki na Osiedlu Wojska Polskiego.  W czwartek 29 września bibliotekarka odwiedziła Filię Osiedlową Przedszkola Gminnego im. Krasnala  Hałabały, by przeczytać  dzieciom wiersze Jana Brzechwy. Do Biblioteki zaś przyszły maluchy z Prywatnego Przedszkola "Wiercipięta". Bibliotekarka zapoznała je z treścią utworu Janiny Porazińskiej (29 września obchodzimy 128 urodziny tej autorki) p.t . "Kozucha kłamczucha".  Następnie odbyło się głośne czytanie dla dzieci najmłodszych, na które wstęp był wolny. Dzieci wysłuchały wiersza "Żaba", następnie pokolorowały wizerunek bohaterki wiersza.

Więcej…
 
TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 27. Wrzesień 2016 13:11

1 250

W dniach 27 września do 3 października w grodziskiej Bibliotece Publicznej przebiega Tydzień Zakazanych Książek czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Inicjatywa ta ściśle wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącą o wolności słowa Z tej okazji zapraszamy czytelników do odwiedzenia Biblioteki. Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury polskiej i światowej, zachęcił do czytania, także książek, którym kiedyś z różnych względów społecznych, politycznych czy obyczajowych przypięto łatkę  niepoprawności i zakazano ich czytania. Na liście książek zakazanych znaleźć można bardzo zaskakujące pozycje, które mogły się znaleźć tam z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań czy słownictwa. Akcji towarzyszy wystawa  książek zakazanych.

 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 22. Wrzesień 2016 07:41

1 250

W środę, 21 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Bohaterką spotkania była Matka Makryna, postać autentyczna i bardzo kontrowersyjna - autorka największej mistyfikacji XIX wieku, ofiara religijnych prześladowań. Wśród antyrosyjskiej paryskiej arystokracji witana jako święta. Prasa polska jak i zagraniczna opisywała tragiczne przeżycia podległych jej sióstr bazylianek.  Książka Jacka Dehnela   pt "Matka Makryna" zaliczana jest do powieści wywołujące skrajne emocje  od złości do podziwu dla  Iriny Winczowej. Jacek Dehnel sięgnął po tę postać i w oparciu o historyczne źródła stworzył bohaterkę niezwykłą: sprytną manipulantkę, inteligentną intrygantkę, a jednocześnie kobietę ciężko doświadczoną przez życie, pogardzaną przez jednych, gdy była w skrajnej nędzy, wykorzystywaną przez drugich, którzy zaspokajali własne ambicje w cieniu jej sławy.

Więcej…
 
NIE BYŁO NAS, BYŁ LAS.... - WYSTAWA FOTOGRAFII PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 02. Wrzesień 2016 13:02

lass 250

Dzięki licznym sztormom, które zimą 2016 r. nawiedziły polskie wybrzeże, morze odsłoniło pozostałości lasu sprzed kilku tysięcy lat. Niezwykły widok został uwieczniony na prezentowanych zdjęciach. Odsłonięte spod piasku przez fale Bałtyku pozostałości bukowo - dębowego lasu, strawionego przez pożar lub wyciętego przez naszych przodków, pochodzą prawdopodobnie sprzed 3 tys. lat. Obszar, na którym niegdyś rosły, znajdował się z dala od linii brzegowej i dopiero z czasem został wchłonięty przez morze. Dzięki konserwującym właściwościom morskiej wody, pnie wyglądają zaskakująco "świeżo". Dają wyobrażenie nie tylko o historii, ale pokazują, jak dynamicznie zmieniającą się tkanką jest miejsce styku morza i lądu. Ten ciekawy pomnik przyrody i historii Bałtyku znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w okolicach jeziora Dołgie Duże.
Tysiące lata temu lodowiec cofając się na północ po raz ostatni zatrzymał się w tej okolicy około 16 tysięcy lat temu. Z materiału przywleczonego ze Skandynawii powstała morena czołowa z góra Rokowół (115 m npm.). Gdy lodowiec wycofał się do Skandynawii to pod ciężarem lodu, który miał grubość około 3 km  Skandynawia zapadła się a brzegi południowego Bałtyku się wypiętrzyły. Gdy lodowiec wycofał się na północ to Skandynawia zaczęła się podnosić. Trwa to do dziś. W rejonie zatoki Botnickiej ląd unosi się w tempie 1 cm rocznie a nasz region zapada się ok. 2 mm rocznie. Wiek pni na plaży ustalono na około 3 tysiące lat. Wówczas las rósł na lądzie na wysokości 6 metrów a linia brzegowa była wiele kilometrów na północ.     

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
X LATA GRODZISKIEGO PÓŁMARATONU "SŁOWAKA" - WYSTAWA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 13. Czerwiec 2016 09:15

1 250

 

 

Do 18 czerwca

w Czytelni grodziskiej Biblioteki Publicznej

można oglądać wystawę zatytułoaną 

X Lat Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka",

na której prezentowane są fotografie, medale, wyróżnienia i pamiątki z dziesięciu lat imprezy.

 

Zapraszamy.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
GRODZISKIE PORÓWNANIA - WYSTAWA FOTOGRAFII PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 09. Czerwiec 2016 11:10

1 250W dniach od 4 do 18 czerwca w Galerii grodziskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa fotografii p t. "Grodziskie porównania". Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia ze zbiorów Biblioteki oraz prywatne zdjęcia mieszkańców przedstawiające obraz zmieniającego się Grodziska. Przez stulecia architektura miasta zmieniała się z różnych powodów. Pożary i wojny sprawiały, że niektóre budynki ginęły bezpowrotnie, a przeprowadzone przebudowy i inwestycje ostatnich lat spowodowały, że miasto wypiękniało i nabrało blasku. Zapraszamy.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
NOC BIBLIOTEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 09. Czerwiec 2016 10:28

1 250

W sobotę, 4 czerwca  obchodziliśmy Noc Bibliotek - ogólnopolską wieczorno - nocną akcję promującą biblioteki i czytelnictwo przebiegającą pod hasłem "Wolno czytać". W pierwszej edycji wzięło udział 600 bibliotek z całego kraju. Jednej nocy biblioteki odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Biblioteka czynna była od godz. 17.00 do 21.00. Odwiedzającym zaproponowaliśmy bogaty program otwartych imprez promujących czytelnictwo: Odjazd z "Lokomotywą" Juliana Tuwima, animacje pod chmurką, biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz czytanie z latarkami. Odbyło się także spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano powieść noblisty Nadżiba Mahfuzu p t. "Opowieści starego Kairu". O godz. 19.00 nastąpiło otwarcie wystawy fotografii "Grodziskie porównania". Przeprowadziliśmy także "Ekspres Foto Konkurs" - wirtualny spacer po dawnym Grodzisku. Była też możliwość poznania Biblioteki od podszewki. Bibliotekarze opowiadali o swoich obowiązkach i pokazywali, że ich praca nie polega tylko i wyłącznie na wypożyczaniu. W tym dniu wypożyczaliśmy z niespodzianką, a dla wszystkich zalegających z wypożyczeniami obowiązywała abolicja. Na zakończenie wszyscy wytrwali uczestniczyli w warsztatach "Salsation z Biblioteką" prowadzonych przez Sandrę Wawrzyniak.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 07. Czerwiec 2016 13:26

1 250

Tegoroczny - XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłem: "Czytanie uskrzydla" i trwał od 30 maja do 4 czerwca. W placówkach grodziskiej Biblioteki Publicznej odbyło się szereg spotkań. W poniedziałek bibliotekarki z Oddziału dla dzieci czytały o przygodach Franka, Barbie, Franklina, Basi i Kubusia Puchatka. Kolejnego dnia najmłodsi dowiedzieli się gdzie sięgają granice wyobraźni a to za sprawą spotkania z bajkowym bohaterem książek Herve Tullet'a - Turlututu. W środę 1.06 obchodziliśmy Bajkowy Dzień Dziecka. Panie bibliotekarki w przebraniu Klaunów  wesoło przywitały wszystkie dzieci i zaprosiły do wspólnej zabawy. Malowanie buziek, gigantyczne bańki mydlane oraz zwierzaki z baloników sprawiły dzieciom wspaniałą uciechę. Dodatkową atrakcją dla wszystkich przybyłych czytelników była Foto-Budka, która sprawiła radość nie tylko najmłodszym. W kolejnym dniu czytaliśmy wybrane przez dzieci książki. Gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej z Grąblewa. Młodzież wspólnie wybrała i przeczytała przezabawne perypetie Piekielnej Rodzinki.

Więcej…
 
STWÓRZMY HISTORIĘ KIBICUJĄCEGO GRODZISKA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 01. Czerwiec 2016 06:23

logo niebieskie hunters

Nieodzowną częścią każdego Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka" jak i innych biegów, które odbywały się czy odbywają na naszym terenie są KIBICE. Tworzony przez Państwa klimat oraz pomoc podczas zawodów odbija się szerokim echem w środowisku biegaczy. Świadectwem tego jest niezliczona ilość pozytywnych opinii między innymi na portalach biegowych.
Dlatego też zwracamy się do Państwa z  prośbą, by historię Półmaratonu uzupełnić zdjęciami, które ukazują kibicujący Grodzisk!

POKAŻMY JAK KIBICUJEMY !

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 5
statystyka