Strona Główna Archiwum Archiwum z 2016r.

Kalendarz

Kwiecień 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2016 r.
XV. OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 24. Maj 2016 12:41

1 250

Zapraszamy do naszych placówek na spotkania w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. 

W programie :

ODDZIAŁ DLA DZIECI        

30.05.2016 r.  godz. 10.00 - 16.00 ZACZĘŁO SIĘ W BIBLIOTECE...TU CZYTAMY  (10.00  Kubusia,  12.00  Franklina,   14.00 Basię,  16.00 Franka i Barbie).

31.05.2016 r.  godz. 15.00 - 16.30                       UŚMIECHNIJ SiĘ, JESTEŚ W BIBLIOTECE !  FOTOBUDKA. 

GDZIE SIĘGAJĄ GRANICE WYOBRAŹNI?  - spotkanie z TURLUTUTU    

01.06.2016 r.  godz. 12.00 - 14.00     

BAJKOWY DZIEŃ DZIECKA Z KLAUNAMI - bajki, gry, zabawy, malowanie twarzy, mega bańki

02.06.2016 r.   Godz. 15.00 - 16.30            

DOBRA KSIĄŻKA ZAWSZE DOTRZYMA CI TOWARZYSTWA...MASZ WYBÓR! Sam zdecyduj co dziś czytamy...

04.06.2016 r.   Godz. 17.00 - 21.00
NOC BIBLIOTEK

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
ZAPRASZAMY NA NOC BIBLIOTEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 24. Maj 2016 10:13

2 250W sobotę, 4 czerwca zapraszamy na Noc Bibliotek - ogólnopolską wieczorno - nocną akcję promująca czytelnictwo i biblioteki. W pierwszej edycji ogólnopolskiej akcji udział wzięło ponad 600 bibliotek, które jednej nocy odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tegoroczne hasło to "Wolno czytać!".  W wyjątkową noc Biblioteka czynna będzie od godz. 17.00 do 21.00. Przed nami wiele  atrakcji m in. projekcja bestsellerowego filmu MAGICZNE DRZEWO. Szczegóły na załączonym plakacie. W trakcie Nocy Bibliotek WYPOŻYCZAMY Z NIESPODZIANKĄ. Dla wszystkich zalegających z wypożyczeniami ABOLICJA. Dla nowych czytelników karta biblioteczna GRATIS. Będzie także okazja, aby zwiedzić wszystkie zakamarki biblioteki i dowiedzieć się, że nie tylko wypożyczamy.
Serdecznie zapraszamy.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
WIZYTA W GOSTYŃSKIEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 20. Maj 2016 08:40

1 250

W poniedziałek, 16 maja br. bibliotekarze oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Po powitaniu przy kawie, podczas którego była okazja do wymiany doświadczeń z gostyńskimi bibliotekarzami zwiedziliśmy Bibliotekę zapoznając się z jej działalnością. Szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentowane wystawy, które zostały  przygotowane z okazji Gostyńskiej Nocy z PRL-em. Zobaczyliśmy m in.  "Eksponaty epoki PRL-u", "Biblioteka w PRL-u", "Książki i prasa w PRL-u". Po wizycie w Bibliotece zwiedziliśmy Rynek i Kościół Farnyoraz Muzeum. Naszym przewodnikiem był Robert Czub - dyrektor Muzeum. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Bazylikę i Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W FILII W PTASZKOWIE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 18. Maj 2016 11:53

1 250W Tygodniu Bibliotek przebiegającym pod hasłem "Biblioteka inspiruje" w Filii w Ptaszkowie odbywały się zajęcia dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej. W trakcie zajęć zastanawialiśmy się, w jaki sposób Biblioteka oraz książka wpływają na nasze życie?, jaki wywierają wpływ na każdego z nas? Swoje pomysły uczestnicy zajęć przedstawili w formie prac plastycznych. Były też zabawy, krzyżówki, konkursy.  Propozycje ciekawych, interesujących książek polecanych przez uczestników zajęć  znalazły swoje miejsce w "Kąciku Dobrej Książki". Czytelnicy przychodzący do biblioteki mogą obejrzeć wystawę powstałych prac.

Więcej…
 
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W FILII NA OS. WOJSKA POLSKIEGO PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 17. Maj 2016 11:38

1 250Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem  BIBLIOTEKA   INSPIRUJE. We wtorek, 10 maja przyszły do Biblioteki maluchy na zajęcia z cyklu Biblioteka Dla Smyka, by pobawić się w gronie rówieśników i wykonać  kolorową zakładkę  do książki. W środę i czwartek Filia Biblioteki zaprosiła dzieci ze szkoły w Słocinie i Szkoły nr 4 na warsztaty biblioteczne. Wraz z Basią, ulubioną  bohaterką serii książek dla dzieci polskich autorów Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak zgłębialiśmy temat zasad i norm w naszym życiu codziennym. Dlaczego są potrzebne?, w jakim celu się je tworzy?, gdzie jest granica wolności? Poprzez zabawę doszliśmy do wniosku, że nawet król ustanawiając zasady kieruje się odpowiedzialnością, żyjemy bowiem wśród ludzi i dobrze jest zwracać uwagę także na potrzeby innych. Dlatego tworzy się znaki graficzne regulujące zasady zachowania się w miejscach publicznych. Próbowaliśmy też stworzyć takie swoje znaki, odnoszące  się do życia szkolnego n p. zakaz rozmawiania na lekcji. Starsze dzieci w trakcie warsztatów pięknie ozdobiły litery naszego hasła, by następnie wypełnić je indywidualną dla każdej grupy treścią. Skojarzeń do wyrazów "Biblioteka inspiruje" było wiele. Po południu spotkaliśmy się  w zróżnicowanym gronie dorosłych, dzieci i młodzieży by zdobić kartki metodą  qulingu. Były to ostatnie warsztaty z cyklu. Po zdobieniu kartek  świątecznych (w grudniu i w marcu), zajęliśmy się zdobieniem kartek imieninowych i okolicznościowych. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób, w zróżnicowanym wieku, od dzieci po seniorów - prawdziwie wielopokoleniowa współpraca. Serdecznie dziękujemy paniom Zofii i Irenie za ich cenne rady i wskazówki, oraz za poświęcony nam czas. 

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIE W KLUBIE MAŁEGO PODRÓŻNIKA I ODKRYWCY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 13. Maj 2016 12:42

2 250We wtorek, 17 maja zaprasiliśmy dzieci na spotkanie p t. "Podróże małe i duże", inaugurujące powstały w Oddziale dla dzieci Klub Małego Podróżnika i Odkrywcy. Gościem Bibliotek był podróżnik Andrzej Pasławski. W spotkaniu przedpołudniowym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim. O godz. 16.00 odbyło się spotkanie otwarte. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest mapa, a co plan, czym się różnią i kiedy się je stosuje. Poznały GPS, jako nowoczesne połączenie obu tych nośników. Podróżnik opowiadał o sposobach podróżowania oraz różnych środkach lokomocji. Opowiedział o swych wyprawach do wielu państw i pięknie miast, które zwiedził - Toronto, Londyn, Sarajewo, Tirana, Lwów, Bratysława. Udzielił także kilka praktycznych rad o wyposażeniu i bezpieczeństwie w podróży, jak się przygotować, co zabrać. Jak zachować się w górach, w lesie i wobec innych ludzi.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
MAGIA SŁOWA - SPOTKANIE Z DARIUSZEM REKOSZEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 13. Maj 2016 09:08

1 250

W czwartek, 12 maja gościem Biblioteki był Dariusz Rekosz - autor popularnych książek przygodowych i sensacyjnych. Z wykształcenia informatyk, z wyboru pisarz i animator kultury. Jego przygoda z literaturą zaczęła się w 2005 roku, Dziś ma już na swoim koncie kilkanaście wydanych pozycji m in.: "Zamach na Muzeum Hansa Klossa", "Ko(s)miczna futryna", "Szyfr Jana Matejki", "Siostrzyczka", "Tajemnica Neptuna". W roku 2008 otrzymał nagrodę grand prix w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminalne. Jest również autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem "Detektywów para - Jacek i Barbara". Tematem czwartkowego spotkania była "Magia słowa". Autor zadał publiczności szereg zaskakujących pytań, m.in.: Czy używanie wulgaryzmów  jest modne ?; o ile skraca życie wypalony papieros ?; co ma wspólnego woda z liczbą Pi ?; czy Kosma, Jarema i Barnaba to imiona żeńskie czy męskie ?; jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w "totka"?; czym jest liczba, a czym cyfra ?; jak odjąć od dwudziestu dwadzieścia dwa, żeby otrzymać liczbę 88 ?; Odpowiedzi okazały się dla słuchaczy dużym zaskoczeniem. Następnie autor omówił swój dorobek literacki, który ubogacił krótkimi prezentacjami i filmami. Na zakończenie spotkania chętni mogli zakupić książki autora.

Więcej…
 
ELMER - SŁOŃ W KRATKĘ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 13. Maj 2016 08:47

1 250

W środę, 11 maja w ramach Tygodnia Bibliotek odbył się wyjątkowy spektakl dla dzieci. Teatr Fuzja odpowiadając na zaproszenie grodziskiej Biblioteki Publicznej, zaprezentował spektakl z uwielbianym przez najmłodszych bohaterem - Elmerem - Słoniem w kratkę. Elmer to ulubieniec dzieci na całym świecie. Razem z nim dzieci odkrywają swoje indywidualne talenty, uczą się tolerancji i otwartości oraz przekonują się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Podczas dwóch przedstawień, ponad 300 dzieci zebranych na widowni śledziło przygody Elmera, który podczas swych karkołomnych przygód w kolorowej dżungli udowadniał, że inność nie jest zła a każdy z nas różni się od pozostałych i jest to dobre i wyjątkowe. Dzieci śmiały się do rozpuku z perypetii swego bohatera i nagrodziły aktorów gorącymi brawami.

Więcej…
 
GITARA I PIÓRO PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 13. Maj 2016 07:54

1 250

W poniedziałek, 9 maja w ramach Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy młodzież ze szkól ponadgimnazjalnych na koncert zatytułowany "Gitara i Pióro". Autorem i wykonawcą koncertu był Tomasz Górkiewicz - wokalista, muzyk, gitarzysta i kompozytor, autor różnych programów edukacyjnych, artystycznych i rozrywkowych zarówno dla dzieci, młodzieży jaki i dorosłej publiczności. Artysta w niezwykle żywiołowym stylu zaprezentował rockowe i bluesowe interpretacje wierszy znanych poetów m in. Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty.

Więcej…
 
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016 PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 28. Kwiecień 2016 13:13

1 250Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem "Biblioteka inspiruje" i trwać będzie od 8 do 17 maja. Zapraszamy do uczestnictwa w wielu ciekawych zajęciach i spotkaniach. W poniedziałek 9 maja, o godz. 12.00 (sala CK Rondo) zapraszamy na koncert Tomasza Górkiewicza p t.  GITARA I PIÓRO. Artysta zaprezentuje własne interpretacje wierszy m in. J. Tuwima, E. Stachury, J. Kofty. W środę 11 maja o godz. 10.30 (sala CK Rondo) - Gratka dla naszych najmłodszych czytelników. Przedstawienie Teatru Fuzja  p t. ELMER - SŁOŃ W KRATKĘ. W czwartek, 12 maja godz. 16.30 (czytelnia ) gościem Biblioteki będzie DARIUSZ REKOSZ - pisarz i animator kultury... Dlaczego przekleństwa są archaizmami ? Czym różni się cyfra od liczby ? Jaki jest związek wody z liczbą Pi ? No i jak trafić szóstkę w Lotto ? Dane też będzie Państwu spróbować... Algorytmu. Na te i na wiele innych pytań, znajdziemy odpowiedź w czasie brawurowego spotkania p t. MAGIA SŁOWA, Dobra zabawa gwarantowana. Dla małych miłośników podróży Proponujemy spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim zatytułowane PODRÓŻE MAŁE I DUŻE. Spotkanie odbędzie się  we wtorek 17 maja o godz.  10.45 w Oddziale dla dzieci i godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki. W trakcie całego Tygodnia w Bibliotece gościć będzie SŁOŃ ELMER, który zaprasza na spotkania ze swoimi przygodami.   
Szczegóły na załączonych plakatach.

1 2202 220

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 220

Podróże 225

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 25. Kwiecień 2016 07:43

1 250

W czwartek, 21 kwietnia w Filii na os. Wojska Polskiego obchodzono Dzień Ziemi. Do Biblioteki przybyły  "Pszczółki" i "Żabki" z  Przedszkola Gminnego. Dzieci poznały bajkę o ekologicznym Czerwonym Kapturku p t. "Dobre rady na złe odpady", do której musiały dopasować odpowiednie ilustracje. Następnie rozwiązywały ekologiczny quiz, krzyżówkę oraz grały w kręgle. Ciekawym i pouczającym elementem zajęć była inscenizacja wiersza "Sznurek Jurka", który pokazał jak z jednego niewinnie rzuconego sznurka z boiska zrobiło się wysypisko śmieci. Przedszkolaki obiecały, że zatroszczą się o naszą planetę Ziemię tzn. będą dbać o przyrodę, oszczędzać prąd i wodę, nie będą wyrzucać śmieci na chodnik lub trawę, nauczą się segregować śmieci - zostaną przyjaciółmi przyrody.

Więcej…
 
ZIELONE GRY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 25. Kwiecień 2016 07:40

1 250Grodziska Biblioteka Publiczna uczestniczy w edukacyjno - ekologicznym projekcie "Zielone Gry" polegającym na włączaniu dzieci i młodzieży do gry o przyrodę .  Edukacja odbywa się w nim w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych oraz gry internetowej, zwiększających wiedzę młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. W czwartek 21 kwietnia b r. swoją przygodę z "Grą z Klimatem 2.0" przeżyli podopieczni grodziskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej. Dzieci po obejrzeniu bajki ekologicznej i rozmowie na temat ekologii poznały zasady "Gry z Klimatem 2.0". Już po pierwszych rundach rozgrywek nasi goście mieli możliwość zobaczenia, jak ich działania na wyspie, którą zarządzali zmieniały jej oblicze. Po wielu huraganach i zalaniach  kolejnych części wyspy, gracze zorientowali się, że taka działalność jest szkodliwa i prowadzi nieuchronnie do katastrofy ekologicznej. Po kolejnych dyskusjach wspólne decyzje graczy pozwoliły na to, że wyspa została ocalona. Mamy nadzieję, że do Gry z Klimatem 2.0 uczestnicy rozgrywki powrócą jeszcze wielokrotnie  a dbanie o środowisko będzie dla nich ważnym aspektem życia.  

Więcej…
 
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄZKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 21. Kwiecień 2016 11:01

1 250

W środę, 20 kwietnia w Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowano o powieści "Czarne Skrzydła" autorstwa Sue Monk Kidd. Bohaterkami są Sara Grimké - biała córka sędziego Sądu Najwyższego Karoliny Północnej oraz  Hetty zwana Szelmą  - czarna niewolnica podarowana Sarze w jej jedenaste urodziny. Jest to opowieść o przyjaźni "pani" i 'sługi", dwóch kobietach o różnym statusie społecznym oraz o rodzącym się w Stanach Zjednoczonych ruchu feministycznego i ruchu na rzecz zniesienia niewolnictwa. To książka o ciężkich czasach napisana z wyjątkową lekkością.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIE Z ARKADIUSZEM NIEMIRSKIM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 20. Kwiecień 2016 10:21

2 250

We wtorek, 19 kwietnia w grodziskiej Bibliotece Publicznej gościł Arkadiusz Niemirski - dziennikarz, satyryk, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuator znanego cyklu powieści  Zbigniewa Nienackiego - "Pan Samochodzik". Twórczością literacką zajmuje się od 1999 roku. W formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej autor przedstawił swoją drogę artystyczną, którą rozpoczął od działalności kabaretowej i dziennikarskiej.  Mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył uczestnikom postaci najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów.  Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz o jego słynnym wehikule. Z dużą dawką humoru, przekonywał uczestników spotkania do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Podkreślał, że najważniejsze są marzenia i realizacja pasji. Zachęcał też do czytania wartościowych książek.

Więcej…
 
BŁYSKOTLIWE MALUCHY I EKSPERYMENTY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 19. Kwiecień 2016 10:46

1 250

Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość wszystkiego co ich otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dzieci są zabawy badawcze oraz eksperymenty o charakterze badawczym. W środę, 13 kwietnia Panie bibliotekarki zamieniły się na chwilę w czarodziejki i pokazały dzieciom ciekawe doświadczenia. Dzieci miały okazję zobaczyć jakie cuda można wyczarować z prostych przedmiotów. Panie przeprowadziły kilka zabaw badawczych: eksperymenty z jajkiem, samopompujący się balon, wybuch wulkanu, masa nienewtonowska, jednak najbardziej zainteresował naszych Błyskotliwych Maluchów domowej roboty Moon Sand - księżycowy piasek. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty.

Więcej…
 
Grodzisk Biega czyli Półmaraton "Słowaka" oczami grodziszczan PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 11. Kwiecień 2016 11:00

logo niebieskie huntersSzanowni Państwo.  W związku ze zbliżającym się jubileuszowym  X Hunters Półmaratonem "Słowaka" grodziska Biblioteka Publiczna zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców o udostępnienie do skanowania lub przekazanie w wersji elektronicznej fotografii, filmów, wspomnień związanych z tym wydarzeniem.  Będziemy także niezmiernie wdzięczni za udostępnienie fotografii , dyplomów, medali z wszelkich biegów jakie odbywały się na terenie Grodziska na przestrzeni wielu lat sportowej historii naszego miasta. Materiały, z załączoną zgodą na publikację,  można przekazywać osobiście w siedzibie Biblioteki przy ul. Kolejowej lub na adres poczty elektronicznej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Materiały które Państwo udostępnią chcielibyśmy wykorzystać podczas wystawy towarzyszącej obchodom jubileuszowego X Hunters Półmaratonu "Słowaka" a także przy okazji innych ważnych wydarzeń z historii Grodziska Wlkp.

LAST_UPDATED2
 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 5
statystyka