Strona Główna Archiwum - Archiwum 2017r.

Kalendarz

Październik 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2017r.
SPOTKANIE Z OLGĄ RUDNICKĄ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 27. Wrzesień 2017 13:03

2 250

We wtorek, 26 września, w ramach projektu "Kryminalna Bitwa Pokoleń" odbyło się spotkanie z Olgą Rudnicką, popularną autorką powieści kryminalnych. Olga Rudnicka jest absolwentką Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera. Pisanie jest jak narkotyk lub psychoterapia - powiedziała pisarka i prawdopodobnie dlatego w tak młodym wieku ma już na koncie 14 z sukcesem wydanych książek. Są to wyłącznie powieści kryminalne. Swą debiutancką powieść "Martwe jezioro" autorka wydała w wieku 18 lat odnosząc duży sukces, a kolejne powieści: "Czy ten rudy kot to pies?" "Zacisze 13", Natalii 5" czy też  "Cichy wielbiciel, tylko umocniły pozycję autorki na rynku wydawniczym. Najpopularniejszą powieścią wśród naszych czytelników okazała się być "Natalii 5" i jej kontynuacja - "Drugi przekręt Natalii", których bohaterkami są żywiołowe i bardzo sympatyczne siostry, wplątywane w tajemnicze zbrodnie. Autorka jest żywiołową, bardzo sympatyczną i uśmiechniętą osobą, której dobrze się słucha, a z którą jeszcze przyjemniej się rozmawia. Spotkanie trwało dwie godziny i wydaje się, że czas ten i tak nie wystarczył do wyczerpania wszystkich tematów. Dużą popularnością cieszyły się książki Olgi Rudnickiej, które można było na spotkaniu kupić w okazyjnej cenie - oczywiście z autografem pisarki.

Więcej…
 
SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM KOZIOŁKIEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 27. Wrzesień 2017 12:58

1 250W czwartek, 21 września, w ramach projektu Kryminalna Bitwa Pokoleń w Czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem - autorem powieści kryminalnych. Autor jest pasjonatem górskich wędrówek, zapalonym kibicem żużla i oczywiście, jak sam o sobie mówi, "kryminalistą bez wyroku". W trakcie spotkania zatytułowanego "Zbrodnia doskonała w kuchni - przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny" autor opowiadał czytelniczkom o swojej przygodzie z pisarstwem, polskim rynku wydawniczym i sposobie, w jaki tworzy książki. Nasz gość bardzo barwnym językiem opowiedział o tym jak pracuje, skąd bierze pomysły do swoich książek. Dla Niego, w powieści kryminalnej najważniejsza jest intryga, a napięcie należy budować już od pierwszego zdania. Zdradził, że są różne sposoby pisania powieści : mozolny, flow i nieliniowy oraz omówił wymienione zagadnienia. Dopiero, gdy napiszę jakąś książkę, a następnie ona trafi do recenzji, wtedy dowiaduję się, jaki nurt literatury uprawiam - mówił Krzysztof Koziołek. Piszę tak, jak sam lubię czytać, a więc akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Nie lubię dłużyzn, które są tak charakterystyczne dla kryminałów skandynawskich.

Więcej…
 
OPERACJA KSIĄŻKOBUS PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 27. Wrzesień 2017 09:21

1 250Grodziska Biblioteka Publiczna wzięła udział w projekcie Wydawnictwa Media Rodzina z Poznania - "Operacja Księgobus". To ogólnopolska akcja edukacyjna, która ma zachęcić dzieci do czytania. Książkobus odwiedził Grodzisk Wielkopolski we wtorek 26 września i w godz. od 12.00 do 14.300 parkował na Starym Rynku. Specjalnie przebudowane wnętrze autobusu zamieniono w detektywistyczną przestrzeń. Tematem przewodnim spotkań prowadzonych przez animatorkę "Bajankę" - Monikę Skikiewicz były zagadnienia detektywistyczne z bohaterami serii "Operacja..." norweskiego autora J.L. Horsta, który opisuje przygody dwójki dzieci z psem, którzy potrafią rozwiązać każda kryminalna zagadkę. Za tajemniczymi drzwiami ksiażkobusu czekało moc atrakcji propagujących czytelnictwo w ciekawy sposób w formie warsztatów, animacji, zabaw i konkursów. Książkobus odwiedziły dzieci z grodziskich Szkół Podstawowych nr 1 i 2 oraz mieszkańcy. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe gadżety. Biblioteka otrzymała w darze od Wydawnictwa Media Rodzina 743 książki o łącznej wartości 8858 zł, które wzbogacą zbiory naszych placówek.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 31. Sierpień 2017 12:00

mkidnInformujemy, że Grodziska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie zadania w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 11933 zł. Głównym celem programu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych. Z otrzymanej dotacji zakupione zostaną książki popularnonaukowe, literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji książkowych, które według Państwa powinny znaleźć się w księgozbiorze biblioteki. Będziemy je uwzględniać przy dokonywaniu zakupów.

 
KRYMINALNA BITWA POKOLEŃ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 29. Sierpień 2017 11:25

1 250

Począwszy od miesiąca września Grodziska Biblioteka Publiczna realizować będzie projekt p t. Kryminalna Bitwa Pokoleń, w ramach programu MKiDN "Partnerstwo dla książki". Będzie to cykl wydarzeń kulturalno - czytelniczych dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 8 tys. zł, zorganizowany przy współpracy z lokalnymi partnerami, pod patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.
Przedstawiamy Państwu szczegółowy program imprez, na które serdecznie zapraszamy. 
Już w czwartek 21 września o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem, autorem powieści kryminalnych zatytułowane " Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasem topograficzny".
We wtorek 26 września o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Olgą Rudnicką, jedną z najbardziej cenionych obecnie autorek powieści kryminalnych.
W czwartek 5 października o godz. 17.00 odbędzie się Turniej Detektywistyczny, który przeprowadzi Dariusz Rokosz, a porad w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek udzielać będzie Bronisław Cieślak znany jako por. Borewicz z serialu "07 zgłoś się"  i detektyw Malanowski z serialu "Malanowski i partnerzy". W październiku (19.10 godz. 17.00) zapraszamy także na spotkanie z Piotrem Bojarskim dziennikarzem i reporterem, autorem znanych powieści kryminalnych m in.  "Arcymistrz", "Biegacz", "Juni", "Ściema". W listopadzie i grudniu odbędą się spotkania z autorami powieści kryminalnych: Robertem Ziółkowskim, Ryszardem Ćwirlejem, a także spotkanie z technikami kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji zatytułowane " Fikcja a rzeczywistość".
Zapraszamy do udziału w spotkaniach. Odbiór bezpłatnych wejściówek w wypożyczalni i czytelni Biblioteki przy ul. Kolejowej 12.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
OMAN, FARBOWANA BLONDYNKA W ARABSKIM ŚWIECIE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 29. Sierpień 2017 00:00

oman 250

We wtorek, 19 września w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z cyklu "Gdzie oczy poniosą..." p t. "Oman, farbowana blondynka w arabskim świecie". O swoim kilkuletnim pobycie w Omanie opowiedziała Agnieszka Chęć - hispanista, historyk sztuki i ekonomista. Barwna opowieść ilustrowana materiałem fotograficznym o codziennym życiu w Omanie, historii, kulturze i tradycjach tego kraju zainteresowała licznie zgromadzona publiczność. Odpowiedziała m in. na pytania: Ile żon chciałby mieć Arab? Czy aranżowane małżeństwa są szczęśliwe? Jak zaparzyć kawę po arabsku? Jak postrzegane są białe kobiety? Dlaczego Omańczycy kochają Sułtana? Gdzie ukrywają się złe dżiny? Jaki jest czar i rozczarowania pracy w bogatym arabskim kraju?

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH OLGI WAWRZYNIAK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 23. Sierpień 2017 12:39

1 250Od piątku 25 sierpnia br. w Galerii Młodych Grodziskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę prac plastycznych Olgi Wawrzyniak, grodziszczanki, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim. Galeria Młodych Grodziskiej Biblioteki Publicznej powstała z myślą o tych wszystkich, którzy zajmują się jakąkolwiek działalnością artystyczną i chcieliby zaprezentować ją szerszej publiczności. Głównym celem projektu jest rozwijanie zdolności artystycznych dzieci i młodzieży, który będzie realizowany poprzez działalność wystawienniczą i inne formy edukacji n p. organizowanie spotkań, pokazów, konkursów, warsztatów.
Olga Wawrzyniak jest absolwentką grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego. W wieku sześciu lat zaczęła uczęszczać na kółko plastyczne w tutejszym CK-Rondo. Pierwsze kroki w dziedzinie rysunku i malarstwa stawiała pod okiem Pana Tadeusza Tomaszewskiego, później Pani Katarzyny Tomaszewskiej. Aktualnie przez świat sztuki prowadzi ją Pan Mariusz Korbański, który dzięki swojej kreatywności niejeden raz pomógł przełamać jej to, co wydawać by się mogło granicą możliwości.  O swojej drobnej twórczości mówi: Lubię przedstawiać w niej przede wszystkim naturę, zwierzęta..., ale zdarza się też i architektura. Najlepiej czuję się z ołówkiem w ręku, dlatego też przeważa u mnie szkic i grafika.  Czasem próbuję też swoich sił z akrylami i suchymi pastelami. Z natury jestem humanistką o artystycznej duszy. Można powiedzieć, że rysuję od dziecka.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
MINISTERIALNE PIENIĄDZE NA PROJEKT GRODZISKIEJ BIBLIOTEKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 03. Sierpień 2017 10:28

1 250 popr

Miło nam poinformować Państwa, że złożony przez Grodziską Bibliotekę Publiczną wniosek w ramach programu "Partnerstwo dla książki" na zadanie p t. KRYMINALNA BITWA POKOLEŃ został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczna akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to cykl wydarzeń kulturalno - czytelniczych dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowany przy współpracy z lokalnymi partnerami, pod patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Rozpocznie się 21 września, a zakończy 30 grudnia 2017 r. 
Zadanie obejmować będzie cykl spotkań, poświęconych literaturze kryminalnej z różnych epok, podczas których dyskutować będziemy na temat czytanych książek oraz prezentować twórczość autorów dawnych i współczesnych powieści kryminalnych. W ramach projektu odbędą się także spotkania z autorami powieści kryminalnych m in. Krzysztofem Koziołkiem, Olgą Rudnicką oraz Ryszardem Ćwirlejem. Zaplanowano także "Turniej detektywistyczny" z udziałem Dariusza Rekosza oraz Bronisława Cieślaka.
Interesującym punktem programu będzie z całą pewnością spotkanie z technikami kryminalistyki  p t. "Fikcja a rzeczywistość", na którym uczestnicy spotkania odkryją tajniki metod śledczych i skonfrontują je z literacką fikcją.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa książek p t." Anatomia zbrodni literackiej".
Szczegółowy program już wkrótce.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
BIBLIOTEKA DOBRA NA NIEPOGODĘ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 28. Lipiec 2017 08:28

1 250   Za nami miesiąc wakacji... Sporym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zajęcia, które odbywają się w każdy poniedziałek i piątek w godz. od 10.00 do 12.00 w Oddziale dla dzieci. Wesołe gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne, literackie, układanie puzzli to dobry sposób na spędzenie wakacyjnego czasu. Popularnością cieszy się także oferta "Kina Letniego". Seanse odbywają się w czytelni biblioteki przy ul. Kolejowej w  każdy wtorek i czwartek o godz. 11.00. Bogata oferta filmów animowanych i familijnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci ale także całych rodzin. Zapraszamy także w sierpniu.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
WAKACJE W BIBLIOTECE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 23. Czerwiec 2017 12:06
WAKACJE 2017

 

 
XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 09. Czerwiec 2017 12:10

1 250

W czasie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Grodziska Biblioteka Publiczna  zaprosiła dzieci na ul. Szeroką, gdzie w dniu 7 czerwca odbył się happening czytelniczy p t. "Pociąg do czytania - bajkowe stacje do zwiedzania". Na najmłodszych czekały bajkowe stacje do zwiedzania, na których bibliotekarki przygotowały szereg atrakcji. Na początku spotkania  dzieci wysłuchały bajki p t: Kopciuszek, a później  pomagały bohaterce  w dotarciu na bal wykonując kilka zadań. Na kolejnej stacji  ratowaliśmy Jasia i Małgosię z opresji przed Baba - Jagą oraz tworzyliśmy najdłuższą bajkę świata .Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały lody. W Filii na os. Wojska Polskiego odbyło się czytanie w terenie, czyli "Czytanie na trawie" oraz czytanie rodzinne. W poniedziałek i czwartek dla grup przedszkolnych czytali zaproszenie goście z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz bibliotekarki. Po wysłuchaniu bajki na dzieci czekał mini konkurs. Goście z warsztatów przygotowali w nagrodę własnoręcznie wykonane piękne i pachnące mydełka. Były też zajęcia plastyczne i zabawy.  We wtorek w gościnne progi Biblioteki zawitały czytające rodziny. W bardzo miłej atmosferze, przy kawie i poczęstunku dzieci wysłuchały kilka wybranych przez bibliotekarki książek (według Złotej Listy Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom). Potwierdziło się hasło - "Czytanie zbliża".

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 7
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności