Strona Główna Archiwum - Archiwum 2017r.

Kalendarz

Październik 2018
N P Wt Śr Cz Pi S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2017r.
(TY)DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 08. Grudzień 2017 08:49

1 250

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek. W związku ze świętem misia Oddział dla dzieci odwiedziły 3 grupy przedszkolaków z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych: nr 2, nr 4 oraz z Grąblewa. Uczniowie ze wszystkich klas oraz dzieci przedszkolne przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Oprócz wystawy książek z misiem w roli głównej było pełno ciekawostek n p. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich zwyczajach. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wiersza Czesława Janczarskiego pt. "Naprawimy misia", a także rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach, rozpoznawały bajkowe misie: Misia Uszatka, Yogi, Paddingtona czy Kubusia Puchatka. Kolejnym punktem spotkania była praca plastyczna, zadaniem uczestników było wykonanie rysunku "wesołego misia". Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera, zakończona wspaniałą zabawą z prawdziwym pluszowym misiem w rytm piosenki "Jadą, jadą misie".

Więcej…
 
LISTOPADOWE BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 08. Grudzień 2017 08:39

1 250Szare i deszczowe dni w listopadzie ubarwiły nam nieco obchody Dnia Postaci z Bajek oraz  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień Postaci z Bajek był okazją do przypomnienia bohaterów nieco już zapomnianych, jak i zabawy z dobrze dzieciom znanymi postaciami z kreskówek Disneya. Misie natomiast są świetną przytulanką oraz towarzyszem zabaw. Mogą razem z nami wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, mogą słuchać z nami bajki, mogą obserwować nasze zmagania z materią plastyczną. A trzeba przyznać, że kolorowanie sprawia nam już coraz mniej problemów. Stąd też nasze listopadowe parasole pomalowane są wprost bajkowo. Dobrze że w ten jesienny czas, kiedy nie można szaleć w piaskownicy, można przyjść do Biblioteki i pobawić się wspólnie z rówieśnikami.

Więcej…
 
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 01. Grudzień 2017 10:20

1 250W środę 29 listopada, na zaproszenie Biblioteki Publicznej i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1, gościł w Grodzisku znany podróżnik Robert Gondek.        W trakcie spotkania ilustrowanego zdjęciami wykonanymi w trakcie swojej podróży do Afryki opowiedział dzieciom o odwiedzanych krajach, zwyczajach mieszkańców, a także o bogatej faunie i florze "czarnego kontynentu". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z IV klas Szkoły Podstawowej.

Więcej…
 
SPOTKANIE Z RYSZARDEM ĆWIRLEJEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 01. Grudzień 2017 08:31

1 250

W czwartek, 7 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizowanego projektu Kryminalna Bitwa Pokoleń. Naszym gościem był Ryszard Ćwirlej, znany i ceniony autor poznańskiego kryminału.

Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego - "kryminału neomilicyjnego". Na podstawie swojej powieści "Ręczna robota" napisał 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.
Trzykrotnie nominowany do nagrody "Wielkiego Kalibru". W 2015 roku jego powieść "Błyskawiczna wypłata" otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Jest autorem 16 powieści kryminalnych. Akcja jednej z nich p t. "Śmiertelnie poważna sprawa" osadzona jest w realiach Grodziska Wielkopolskiego w czasach PRL-u.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
DZIEŃ MISIA W PTASZKOWIE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 28. Listopad 2017 11:15

1 250

W czwartek, 23 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia do biblioteki w Ptaszkowie zaproszono dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I Szkoły Podstawowej ze swoimi ukochanymi misiami. W towarzystwie trzech najbardziej znanych w Polsce misiów tj. Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona, dzieci poznawały historię powstania pluszowego misia. Bawiły się przy piosenkach "Pluszowego miś","Jadą, jadą misie", "Miś uszatek". Z uwagą słuchały  wierszy przeplatanych zabawami p t. " Naprawiamy misia", "Miś", "Nie obejdzie się bez misia", "Kołysanka". W trakcie zajęć rozmawialiśmy o życiu i zwyczajach niedźwiedzi brunatnych. Zdobytą wiedzę świetnie wykorzystały w mini konkursie przyrodniczym. Imprezie towarzyszyła wystawka książek, w których miś jest głównym bohaterem. Wiele z tych książek znalazło swoich czytelników. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały " Ordery misiowe" oraz słodki poczęstunek.

Więcej…
 
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 28. Listopad 2017 11:12

1 250

21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości. Była to okazja, aby spotkać się w Filii Biblioteki w Ptaszkowie i porozmawiać na temat wzajemnej życzliwości, szacunku, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. W spotkaniach uczestniczyła młodzież z klas: II b Gimnazjum i VII Szkoły Podstawowej w Ptaszkowie. Na "Drzewku życzliwości", uczniowie zawiesili papierowe serca z pozdrowieniami dla koleżanek, kolegów i nauczycieli. Dzieci z klasy pierwszej pomalowały kolorowankę z krasnalem "Życzliwkiem". Miejmy nadzieję, że życzliwa atmosfera będzie towarzyszyła wszystkim przez cały rok!

Więcej…
 
SPOTKANIE Z ROBERTEM ZIÓŁKOWSKIM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 24. Listopad 2017 11:16

1 250W czwartek, 30 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Kryminalna Bitwa Pokoleń". Naszym gościem był Rober Ziółkowski, autor powieści kryminalnych p t. "Łowcy głów" oraz "Wściekły pies". Wspólnie z Magdaleną Kawką napisał też powieść obyczajową p t. "Tuż za rogiem". Przez szesnaście lat służył w policji. Pokonał wiele szczebli kariery, którą zakończył pracując w Zespole Poszukiwań Celowych, który koncentrował się na chwytaniu i poszukiwaniu gangsterów, zabójców, kidnaperów i handlarzy narkotykami.  W trakcie spotkania opowiedział publiczności o swojej pracy w policji, która była inspiracją do powstania jego powieści. Nawiązał też do pasji, którą realizuje podróżując po krajach afrykańskich. Zdradził czytelnikom, że w przygotowaniu jest jego następna książka i tym razem nie będzie to kryminał. Bardzo interesujące spotkanie, które wywołało żywiołową dyskusję zgromadzonej publiczności.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
FIKCJA A RZECZYWISTOŚĆ - SPOTKANIE Z TECHNIKAMI KRYMINALISTYKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 24. Listopad 2017 11:10

1 250W czwartek, 23 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego projektu Kryminalna Bitwa Pokoleń zatytułowane "Fikcja, a rzeczywistość". Tym razem gośćmi biblioteki byli technicy kryminalistyki z KP Policji w Grodzisku Wielkopolskim, asp. Marek Gauza, asp. Leszek Brembor oraz informatyk Mariusz Krzyżanek. Podczas spotkania funkcjonariusze przybliżyli specyfikę swojej pracy. Opowiedzieli jaką rolę pełną technicy kryminalistyki i jakie są ich zadania i sposoby w ujawnieniu i zabezpieczeniu śladów na miejscu przestępstwa. Policjanci  odpowiedzieli także na szereg pytań i spostrzeżeń zadawanych przez zgromadzoną publiczność. Poza wykładem odbyła się również "część praktyczna". Na spotkanie funkcjonariusze zabrali ze sobą walizki z "policyjnymi akcesoriami". Zaprezentowali sprzęt i wyjaśnili do czego służą wszystkie akcesoria, z których korzysta się przy zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych.

Więcej…
 
SAM TRUP NIE WYSTARCZY.... KOLEJNE WYDARZENIE KRYMINALNEJ BITWY POKOLEŃ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 17. Listopad 2017 10:11

1 250W czwartek, 17 listopada o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki odbył się kolejny panel dyskusyjny w ramach projektu Kryminalna Bitwa Pokoleń zatytułowany "Sam trup nie wystarczy, czyli o tym jak zmierzyć zawartość kryminału w kryminale". Moderatorem dyskusji był Krzysztof Koziołek, ceniony autor powieści kryminalnych. W dyskusji uczestniczyła młodzież z grodziskich szkół średnich, gimnazjum oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki.

Więcej…
 
(TY)DZIEŃ POSTACI Z BAJEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 17. Listopad 2017 09:35

1 250

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney'a. Oddział dla dzieci także  włączył się w obchody tego święta przeprowadzając akcję czytelniczą, do której przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grąblewie oraz z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały. Zebranych powitały panie  bibliotekarki przebrane w kolorowe stroje. W bajkowy świat przeniosła wszystkich  piosenka "Witajcie w naszej Bajce". W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały bajowe quizy muzyczne polegające na rozpoznaniu z jakiej bajki pochodzi piosenka. Panie bibliotekarki przygotowały również zagadki i pytania związane z postaciami bajkowymi. W drugiej części na dzieci czekały zadania ruchowe i zręcznościowe. Na zakończenie spotkania na dzieci czekała bajkowa niespodzianka - piniata ze słodkościami .Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.. Zapraszamy więc do naszej placówki po książki  i czytajmy dzieciom każdego dnia.

Więcej…
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄZKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 17. Listopad 2017 09:33

1 250

W środę, 8 listopada w Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka p t.  "Świat musi mieć sens" to wywiad rzeka z arcybiskupem Józefem Życińskim, przeprowadzona przez Aleksandrę Klich. Arcybiskup Życiński to jedna z barwniejszych postaci Kościoła. Człowiek niebojący się wyzwań i trudnych pytań . Szczerze, bez zbędnego patosu wypowiadał się na tematy wiary, kościoła , feminizmu , in vitro.... Książka to istotny przewodnik dla ludzi "małej wiary". To jednocześnie według uczestników  dyskusji jedna z ciekawszych książek omawianych w trakcie spotkań.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 7
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności