Strona Główna Archiwum Archiwum z 2019 r.

Kalendarz

Marzec 2021
N P Wt Śr Cz Pi S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

N E W S L E T T E R


Dyskusyjny Klub Książki

Program Rozwoju Bibliotek

Bajkowe porankiTu Migamy

Cała Polska Czyta Dzieciom

Odkryj Wielkopolskę

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

Aktualności - 2019r.


BOOK TARG. II EDYCJA 12-18 LISTOPADA 2020 PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 12. Listopad 2020 09:18

1 250Przed nami siedem wyjątkowych dni jesiennej edycji BookTargu, wielkiego wirtualnego święta książek, organizowanego przez Allegro, Lubimyczytać.pl oraz Legimi. Spotkania autorskie, premiery, promocje oraz dyskusje z najznamienitszymi pisarzami, ludźmi kultury i filmu – to wszystko będzie można znaleźć online w programie wydarzenia, które odbędzie się od 12 do 18 listopada.

Druga edycja BookTargu – 9 bloków tematycznych, 56 spotkań

Druga edycja BookTargu, bezpłatnego i dostępnego dla każdego internauty wydarzenia, to spotkania autorskie i panele dyskusyjne, a także rozmowy ekspertów o obecnej sytuacji branży książki. Wszystkie transmisje będzie można śledzić online: na stronie booktarg. pl https://www.booktarg.pl/?smclient=306e31d6-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=defaultbooktarg.pl

facebooku https://www.facebook.com/BookTarg?smclient=306e31d6-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default oraz serwisu lubimyczytać.pl. https://www.facebook.com/LubimyCzytac?smclient=306e31d6-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

 

Dołączcie do targowych wydarzeń i zaproście na nie znajomych miłośników książek!

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK - TRZECIA EDYCJA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 27. Październik 2020 12:50

Mala ksiązka 250Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek, także Grodziska Biblioteka Publiczna – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym. Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Wyprawki można odbierać w Oddziale dla Dzieci i Mlodzieży oraz Filii na os. Wojska Polskiego

Więcej…
 
ZSZYWKA KREATYWKA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 27. Październik 2020 12:34

Zszywka 1 250   Serdecznie zapraszamy na listopadowy cykl warsztatów kreatywnych Zszywka Kreatywka! Warsztaty skierowane są do najmłodszych poszukiwaczy nowych form, kształtów i treści- do dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat wyróżniającym się chęcią poznawania świata i tworzenia czegoś z niczego. W trakcie zajęć młodzi uczestnicy zaproszeni zostaną do świata wyszukanych form plastycznych z pogranicza snu i jawy.
Zwierzęce portrety, fikuśne marionetki i mistyczne ptaki- stworzymy fascynujące przedmioty które będą towarzyszyć dzieciom w przyszłości.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
ZAPRASZAMY DO WYPEŁNIENIA ANKIETY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 15. Październik 2020 06:40

ANKIETAZapraszamy Państwa do wypełnienia online ankiety badającej satysfakcję naszych uzytkowników. Ankieta dotyczy działań w okresie z przed pandemii koronawirusa COVID-19. Przygotowana została przez naszą koleżankę Kamilę Ratajczak na potrzeby pracy magisterskiej.

https://forms.gle/gjQrMNqrwVKRX45E7

Dziękujemy za wypełnienie

LAST_UPDATED2
 
PROPOZYCJA DLA NAJMŁODSZYCH - "KICIA KOCIA POZNAJE STRAŻAKA" PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 02. Kwiecień 2020 08:32

2 250    Dla wszystkich najmłodszych czytelników pozostających w domach mamy niespodziankę!
    Zapewne każdy maluch oraz rodzic zna rezolutną kotkę o imieniu Kicia Kocia - bohaterkę serii książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad w codziennym życiu. Zapraszamy na ekranizację bestsellerowej książki dla najmłodszych Kicia Kocia. Odcinek ,,Kicia Kocia poznaje strażaka" dostępny jest na stronie https://www.youtube.com/watch?v=u42rsaYzrO0
Dodatkowo ze strony internetowej wydawnictwa Media Rodzina  https://www.mediarodzina.pl/do-pobrania  można nieodpłatnie pobrać kolorowanki, wycinanki, scenariusze i pomysły na wspólne zabawy z Kicią Kocią, a także z innymi ulubionymi bohaterami książek.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 01. Kwiecień 2020 11:21

1 250    Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku.

     W ramach święta, Grodziska Biblioteka Publiczna co roku organizowała dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek, spektakle teatralne, kiermasze książek oraz warsztaty artystyczne.
   Niestety, w tym roku z powodu epidemii koronawirusa musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane wydarzenia. Niemniej proponujemy rodzicom…  Przeczytajcie dzieciom w tym dniu choć jedną bajkę, porozmawiajcie o książkach i roli czytania w życiu człowieka. Zapraszamy też wszystkich – małych i dużych, do wysłuchania części cyklu opowiadań „Zezia i Giler”, którą czyta sama autorka, Agnieszka Chylińska.
https://www.facebook.com/AgnieszkaChylinska/videos/507705579922159/

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
PODZIELMY SIĘ WSPOMNIENIAMI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 01. Kwiecień 2020 10:41

1 250    Ograniczenia spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowały, że zmuszeni jesteśmy pozostać w domu. Wcale nie musi to być nudne. W sytuacji gdy zależy od tego nasze życie i zdrowie warto wykorzystać czas na wspólne, rodzinne wspomnienia, przeglądanie rodzinnych albumów i archiwów, w których znajdują się bezcenne fotografie dokumentujące codzienne życie mieszkańców oraz ważne wydarzenia społeczne.
    Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnej zabawy i współtworzenia fotograficznej Galerii Ośrodka Wiedzy Regionalnej. Wyszukajcie Państwo w rodzinnych albumach zdjęcia z uroczystości, zakładów pracy, szkół czy po prostu ulic naszego miasta i gminy. Prześlijcie materiały w formie elektronicznej do Grodziskiej Biblioteki Publicznej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Wspólnie stworzymy niepowtarzalną wystawę.   Otrzymane zdjęcia prezentowane będą na stronie internetowej Biblioteki (w zakładce Ośrodek Wiedzy Regionalnej http://www.biblioteka.gro.pl/galeria/ oraz naszym FB.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
GRODZISK - WIDOK Z MOJEGO OKNA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 01. Kwiecień 2020 09:56

Widok 1  250    Ograniczenia z powodu koronawirusa, spowodowały, że zmuszeni jesteśmy pozostać w domu. Wyludnione ulice, puste place zabaw, parkingi, parki…. mogą być ciekawym motywem fotograficznym dokumentującym miasto w czasie tak trudnych dla wszystkich dni.
    Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza i zachęca do wykonywania fotografii pt. „Grodzisk – widok z mojego okna”. Fotografie można wykonać z okna każdej miejscowości gminy Grodzisk Wielkopolski, także z okna samochodu i autobusu, którymi dojeżdżacie Państwo do pracy. Uruchom wyobraźnię!
Aby zrobić zdjęcie… Weź telefon lub aparat fotograficzny…podejdź do okna (UWAGA NIE WYCHYLAJ SIĘ!) i zrób zdjęcie a następnie wyślij je na adres biblioteki Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub zamieść na FB Biblioteki z dopiskiem #grodziskwidokzmojegookna.
    Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone w galerii Ośrodka Wiedzy Regionalnej na stronie internetowej Biblioteki http://www.biblioteka.gro.pl/galeria/

   Grodziska Biblioteka Publiczna zastrzega sobie prawo do bezpłatnego wykorzystania zdjęć na portalach jak i na Facebook oraz w materiałach promocyjnych. Dane osobowe będą wykorzystane tylko na potrzeby archiwizacji fotografii.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
BIBLIOTEKA W CZASIE KORONAWIRUSA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 31. Marzec 2020 10:32

1 250    Choć zawiesiliśmy swoją działalność, to w bibliotece mamy co robić. Ten wyjątkowy czas przeznaczamy między innymi na konserwację, porządkowanie i kontrolę naszych zbiorów. Ubytkujemy te, które są nieaktualne lub nie nadają się do czytania oraz planujemy i dokonujemy zamówień nowości wydawniczych, by po otwarciu bibliotek mieli Państwo co czytać. Przeglądamy oraz uzupełniamy katalogi biblioteczne, opracowujemy i porządkujemy dokumenty życia społecznego. Uzupełniamy biblioteczne kroniki. Robimy gruntowne porządki na półkach i w magazynach by zmieścić jeszcze więcej książek. Pełni nadziei na szybki koniec obowiązujących ograniczeń planujemy szereg działań skierowanych do naszych użytkowników. Jednym słowem jest co robić!

      Nie zerwaliśmy też kontaktu z czytelnikami. Codziennie do godz. 15.00 można kontaktować się z biblioteką telefonicznie w celu uzyskania informacji. Można też poprosić o wykonanie i przesłanie skanu dokumentu z czytelni.

     W okresie zamknięcia biblioteki proszę nie brać pod uwagę przesyłanych upomnień e-maili dotyczących zwrotu książek. Wypożyczenia zostaną przedłużone, a kary za niezwrócone w tym okresie zbiory nie będą naliczane.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIA Z PISARZAMI ONLINE - OLGA TOKARCZUK, GRZEGORZ KASDEPKE I.IN. PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 30. Marzec 2020 10:41

spotkania online 250    W tym tygodniu, od poniedziałku do piątku, o godz.18:00 pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej będą czytali przez 45 minut „rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może odpowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów”(opis: Unia Literacka).

Jeśli nie uda się Wam obejrzeć spotkania na żywo, to wszystkie nagrania będą dostępna na stronie Unia Literacka.

Poniedziałek 30.03 – Iwona Chmielewska
https://facebook.com/iwona.chmielewska.official/

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
WYDAWNICTWO GREG DZIECIOM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 30. Marzec 2020 06:34

Szanowni Państwo,matema

W związku z panującym obecnie zagrożeniem zamknięto przedszkola i szkoły. By pomóc rodzicom w opiece nad dziećmi, a maluchom przynieść trochę radości, Wydawnictwo GREG udostępnia za darmo e-book ze zbiorem wybranych łamigłówek i zadań edukacyjnych.

E-book do pobrania na stronie https://www.greg.pl/greg2 250

LAST_UPDATED2
 
ZACHĘCAMY DO CZYTANIA - WOLNE LEKTURY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 26. Marzec 2020 10:21

1 250    Pomimo, że nie można w tej chwili wypożyczać książek, a do czasu odwołania zagrożenia koronawirusem dostęp do regałów bibliotecznych jest niemożliwy gorąco zachęcamy CZYTAĆ, CZYTAĆ, CZYTAĆ ! - by nieco zapomnieć o obowiązujących ograniczeniach i życiu w zamknięciu. Umożliwia to m.in. internetowy portal Wolne Lektury - cyfrowa biblioteka, w której znajduje się ok. 5800 darmowych utworów i ponad 600 audiobooków. Wszyscy mogą z niego nieodpłatnie korzystać. Literaturę można czytać online lub pobierać w kilku formatach – plikach PDF, MOBI, EPUB lub MP3, co oznacza, że można je czytać na ekranach komputerów, smartfonów czy czytników, a także słuchać na telefonach komórkowych i w samochodzie.

Dostęp do literatury na stronie https://wolnelektury.pl/  

 

LAST_UPDATED2
 
WARSZTATY RYSUNKU 3D PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 20. Luty 2020 13:44

1 250   We wtorek, 18 lutego w Oddziale dla Dzieci i Mlodziezy odbyły się pierwsze zajęcia z nauki rysunku 3d skierowane do dzieci w wieku od 7 lat. Przy pomocy długopisów 3D dzieci nauczą się rysować przestrzenne obrazy, a także będą miały doskonałą okazję by rozwijać własną wyobraźnię.

Więcej…
 
RUSZYŁ PROJEKT "KULINARNY WEHIKUŁ CZASU" PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 24. Styczeń 2020 15:31

1 250     W listopadzie ub. roku Grodziska Biblioteka Publiczna w Grodzisku Wielkopolskim otrzymała dofinansowanie w wysokości 8500 zł, na realizację projektu pt. "Kulinarny wehikuł czasu" w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego "Równać Szanse 2019". Projekt skierowany został do młodzieży z Grodziska Wlkp. i okolic w wieku 13-19 lat. Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2020r. i potrwa do końca czerwca 2020r.  Zebrana grupa młodzieży prężnie zabrała się do pracy czego wynikiem są pierwsze decyzje i uzgodnienia dotyczące warsztatów kulinarnych. W trakcie spotkania uzgodniono, że dobrym miejscem na przeprowadzenie warsztatów pod okiem profesjonalnego kucharza będzie Centrum Kulturalno - Rozrywkowe Masarnia w Grodzisku Wlkp. Właściciele restauracji wyrazili chęć współpracy i pierwsze warsztaty odbędą się już 3 lutego. Kolejne natomiast odbędą się 20 lutego w Slocinie we współpracy z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. Podczas warsztatów dominować będą (zgodnie z tematem projektu) potrawy kuchni regionalnej. Wśród pomysłów jakie będą realizowane podczas projektu pojawiają się warsztaty kulinarne, wyjazd do wybranej przez młodzież restauracji, w której serwowane są dania kuchni regionalnej, spotkanie z grupą realizującą podobny projekt ze Zbąszynia, przygotowanie folderu, prowadzenie bloga oraz kilka niespodzianek dla mieszkańców.
Jak sami piszą na fanpage pn. „ Kulinarny Wehikuł Czasu” gwarantują, że będzie fajnie!

Więcej…
 
WITAJCIE W HOGWARCIE - FERIE Z HARRYM POTTEREM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 10. Styczeń 2020 12:44

loga razem 250

Zapraszamy do udziału w zajęciach zorganizowanych w okresie ferii przez Grodziską Bibliotekę Publiczną. Zajęcia odbywać się będą w Oddziale dla dzieci i młodzieży przy ul. Kolejowej 12 oraz w Filii na os. Wojska Polskiego w godz. 11.00 - 13.00

 

PROGRAM

27 stycznia (poniedziałek)
- Witajcie w Hogwarcie! Ceremonia przydziału, Puchar Domów - zabawy i warsztaty dla dzieci (Filia os. Wojska Polskiego)
- Ucieczka z Azkabanu – Escape Room (Oddział dla dzieci i młodzieży)
28 stycznia (wtorek)
- Warsztaty iluzji oraz magicznych sztuczek – Arkadiusz Amon Wiatrowski (godz. 13.30 Oddział dla dzieci i młodzieży)
- Pokaz iluzji nie tylko dla dzieci - Arkadiusz Amon Wiatrowski (godz. 16.00 sala CK Rondo)
29 stycznia (środa)
- W pracowni Severusa Snape'a – warsztaty tworzenia slimów (Oddział dla dzieci i młodzieży)
30 stycznia (czwartek)
- Herby domów Harrego Pottera – warsztaty druku długopisami 3d (Oddział dla dzieci i młodzieży)
31 stycznia (piątek)
- W poszukiwaniu złotego znicza – programowanie za pomocą robotów Photon (Oddział dla dzieci i młodzieży)
- Magiczny wieczór - Klub Mangi Komiksu i Anime ( godz. 16.00 Filia os. Wojska Polskiego)
5 lutego (środa)
- Magiczne zwierzęta i jak je znaleźć, Lekcja eliksirów - eksperymenty (Filia os. Wojska Polskiego)
7 lutego (piątek)
- W sklepie Ollivandera - warsztaty plastyczne (Filia os. Wojska Polskiego)

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
ŚWIĄTECZNE BAJKOWE PORANKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 18. Grudzień 2019 14:11

1 250    Zajęcia z cyklu Bajkowe Poranki w grudniu zdominowała tematyka świąteczna. We wtorek 3 grudnia dzieci wysłuchały wierszyka o Mikołaju, po czym zapoznały się ze szczegółami charakterystycznego mikołajowego stroju. Praca plastyczna polegała na wyklejeniu postaci Mikołaja z wykorzystaniem m.in. wacików kosmetycznych. W następnym tygodniu Biblioteka przemieniła się w Pracownię Świętego Mikołaja. Dzieci zdobiły własną bombkę na choinkę. Pojawiły się więc na nich błyszczące śnieżynki, gwiazdki, choineczki i inne ozdobne elementy. Dzieci miały dużo satysfakcji z własnoręcznie ozdobionej bombki.  W kolejny wtorek 17 grudnia odwiedził nas wyczekiwany z niepokojem Gwiazdor, który przyniósł maluchom prezenty. Było sporo emocji i radości, aczkolwiek nie każdy odważył się do Gwiazdora podejść bez mamy. Po rozdaniu upominków pożegnaliśmy naszego gościa, musiał się bowiem udać do następnych dzieci. Odprężone maluchy z chęcią skosztowały pierników i wróciły do wspólnej zabawy.

Więcej…
 
WALIZKA PEŁNA OPOWIEŚCI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 17. Grudzień 2019 16:05

1 250   W grudniu, w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej odbywały się spotkania z cyklu „Walizka Pełna Opowieści”. W spotkaniach udział wzięły dzieci z grup: Pszczółki i Żabki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały, czterolatki i pięciolatki z Prywatnego Przedszkola Wiercipięta oraz Sarenki i Sowy z Przedszkola Publicznego Chatka Puchatka. Spotkania te miały również świąteczny wydźwięk, bowiem bibliotekarki opowiadały o Norwegii. Przedszkolaki poznały świąteczne tradycje tego kraju, dowiedziały się, że norweskim dzieciom upominki przynosi Świąteczny Krasnal tzw. „Julenisse”, który ma swój dom w Drobak, a norweskim przysmakiem bożonarodzeniowym są Lutefisk, Julegrot oraz marcepanowe świnki. Rozpoznawały na zdjęciach trolle, wikingów, fiordy i norweską rodzinę królewską. Maluchy wysłuchały również opowieści pt. „Goście na Boże Narodzenie” Sven Nordqvista a także karmiły bałwanka gazetowymi śnieżynkami. Na zakończenie każda grupa otrzymała kolejną pieczątkę w bibliotecznym paszporcie.

Więcej…
 
"BŁYSKOTLIWE MALUCHY" PRZYSTROIŁY CHOINKĘ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 17. Grudzień 2019 14:59

1 250Przystrajanie choinki to chyba jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych, na który z niecierpliwością czekały wszystkie dzieci uczęszczające w cotygodniowych zajęciach pn. „Błyskotliwy Maluch”. Nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. To iglaste drzewko jest najbardziej widocznym i wciąż istniejącym symbolem świąt. Nasi najmłodsi czytelnicy z zapałem przystąpili do zawieszania na gałązkach własnoręcznie przygotowanych ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…

Więcej…
 
GDY PIERWSZA GWIAZDKA... PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 11. Grudzień 2019 14:48

1 250   We wtorek, 10 grudnia w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie pt. „Gdy pierwsza gwiazdka - polskie i ukraińskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Najlepsze życzenia uczestnikom spotkania złożył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, który sprawuje Patronat nad realizowanym przez bibliotekę projektem pn. „Łączy nas Biblioteka”. Uczestnicy spotkania rozmawiali o przygotowaniach i obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie, o panujących w naszych krajach tradycjach, obejrzeli przygotowane przez Hannę Paubę oraz Oksanę Samarash prezentacje multimedialne oraz posłuchali polskich i ukraińskich kolęd. W trakcie rozmów okazało się, że niektóre tradycje i sposoby obchodzenia świąt w naszych krajach są podobne. Są jednak takie, które kultywuje się tylko na Ukrainie, jak chociażby „Chrzest Pański” czy „Dziadek Mróz i Śnieżynka”.
   W Polsce Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. Na Ukrainie gdzie większość obywateli praktykuje w obrządkach prawosławnych Boże Narodzenie obchodzi się 7 stycznia. W przeddzień Bożego Narodzenia – odpowiednio 24 grudnia i 6 stycznia – obchodzi się wigilię lub, jak mówią na Ukrainie, Święty Wieczór. W Polsce ważnym zwyczajem, nieznanym na Ukrainie, jest łamanie opłatkiem przed wieczerzą. Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce dzień przed Bożym Narodzeniem pości się, a na wigilijnym stole powinno pojawić sie dwanaście potraw.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 11. Grudzień 2019 12:33

1 250   W dniu 22 listopada 2019 r. w publiczno – szkolnej filii grodziskiej Biblioteki Publicznej w Kąkolewie odbyło się pasowanie na czytelnika dzieci z przedszkola oraz pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. W imprezie uczestniczyli Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kąkolewie - Małgorzata Wróbel, Dyrektor Grodziskiej Biblioteki Publicznej - Marek Adamski, wychowawczyni przedszkolaków - Dorota Sobkowiak, wychowawczyni klasy I - Agata Kucharzewska oraz rodzice. W czasie pasowania dzieci i ich rodzice otrzymali w prezencie Wyprawkę Czytelniczą (książka dla dziecka i broszura dla rodziców) oraz dyplomy. Uczniowie klasy I otrzymali książki ufundowane przez Radę Rodziców. Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy III.

Więcej…
 
PIERWSZE CZYTANKI DLA PRZEDSZKOLAKA - półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka - wielki człowiek PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 11. Grudzień 2019 12:02

1 250    Kolejni mali czytelnicy i ich rodzice spotkali się w publiczno – szkolnej filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej w Kąkolewie na uroczystym wręczeniu Dyplomów Małego Czytelnika. Podsumowania dotychczasowych efektów projektu "Mała książka - wielki człowiek" i wręczenia dyplomów dokonała zastępca dyrektora Biblioteki Judyta Sternal która pogratulowała małym czytelnikom i ich rodzicom, że tak wytrwale przychodzili do biblioteki i wypożyczali książki. Podczas spotkania dzieci opowiadały, że bardzo lubią książki, które na razie czytają im ich rodzice, chętnie przychodzą do biblioteki i z niecierpliwością czekają na każde następne wypożyczenie. Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy III. Odbyła się też pogadanka na temat ulubionych przez dzieci bohaterów bajek, domowej biblioteczki oraz konieczności szanowania książek.
    Wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Grodziska Biblioteka Publiczna po raz kolejny uczestniczy w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
FABRYKA ŚW. MIKOŁAJA - TRADYCJA SPOTKAŁA SIĘ Z TECHNOLOGIĄ - WARSZTATY PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 09. Grudzień 2019 14:19

1 250    Nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia jest samodzielne wykonywanie dekoracji choinkowych. Kolorowe lampki oraz ozdoby choinkowe cieszą oczy swą różnorodnością kształtów i rozmiarów. W celu przypomnienia i zaprezentowania technik tworzenia ozdób choinkowych Grodziska Biblioteka Publiczna zorganizowała warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w czwartek, 5 grudnia w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Papier, wstążki, cekiny, piórka dają mnóstwo możliwości tworzenia kolorowych świątecznych cudeniek. W warsztatach uczestniczyły dzieci w wieku od lat 6. Każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich umiejętności w tworzeniu świątecznych ozdób w sposób tradycyjny oraz za pomocą długopisów 3d. Była to świetna okazja, by zapoznać się z tymi niesamowitymi urządzeniami, które niczym zaczarowany ołówek przemieniały pomysły dzieci w wyjątkowe i niepowtarzalne ozdoby, które uzupełnią świąteczne dekoracje. Uczestnikom warsztatów nie zabrakło zapału do pracy, każdy wrócił do domu z własnoręcznie wykonaną ozdobą.  Należy przyznać, że zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem, a samodzielne tworzenie ozdób dostarczyło dzieciom niemało radości.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
(TY)DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 03. Grudzień 2019 12:02

1 250    W ubiegłym tygodniu Filia na os. Wojska Polskiego świętowała (Ty)Dzień Pluszowego Misia z Misiem Tulisiem.  Z tej okazji bibliotekę odwiedziły grupy Sowy i Sarenki z Przedszkola Publicznego Chatka Puchatka, maluszki z Prywatnego Przedszkola i Żłobka Bobo Wiercipięta oraz Żabki i Pszczółki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną i wysłuchały opowieści o pierwszym pluszowym misiu, dowiedziały się jakie są najpopularniejsze misie oraz wspólnie rozwiązały test z wiedzy o pluszowych przyjaciołach. Bibliotekarki zaprezentowały przedszkolakom również książeczkę pt. „Kto przytuli misia Tulisia?”, po czym wspólnie z dziećmi wypróbowały wszystkie sposoby przytulania w niej zawarte. Nie obyło się bez gimnastyki z Kubusiem Puchatkiem oraz misiowych puzzli. Na koniec każda z grup zaopatrzyła się w książeczki, których bohaterami były oczywiście misie.

Więcej…
 
WALIZKA PEŁNA OPOWIEŚCI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 02. Grudzień 2019 13:42

1 250    W październiku i listopadzie, w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej ruszyła kolejna edycja cyklu pt. „Walizka Pełna Opowieści”. W spotkaniach udział wzięły dzieci z grup: Pszczółki z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały, czterolatki i pięciolatki z Prywatnego Przedszkola Wiercipięta oraz Sarenki i Sowy z Przedszkola Publicznego Chatka Puchatka. Tym razem bibliotekarki zabrały dzieci w literacką podróż, po za granice Polski, do naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec.
Dzieci wyjmowały z walizki zdjęcia, książki i pamiątki związane z tym krajem, poznały istotne informacje oraz mnóstwo ciekawostek go dotyczących oraz świetnie się bawiły słuchając baśni braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”. Mali czytelnicy obronili także bibliotekę przed straszną Babą Jagą. W nagrodę każda z grup otrzymała szczególny paszport, a w nim pieczątkę świadczącą o odbytej w bibliotece wizycie.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIA KLUBU MANGI KOMIKSU I ANIME PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 02. Grudzień 2019 13:21

2 250   W listopadzie odbyły sie kolejne spotkania działającego przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej Klubu Mangi Komiksu i Anime. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w piątkowe popołudnie, w Filii na os. Wojska Polskiego. W piątek, 8 listopada czlonkowie klubu dyskutowali na temat bibliotecznych nowości.  "Na tapecie" były zarówno książki z fantastyki (m.in. „Clovis LaFay", "Magiczne Akta Scotland Yardu” Anny Lange i „ Kroniki Bane’a” Cassandry Clare), jak i nowe komiksy: „Przez las” Emily Carrol czy komiks paragraficzny „Magiczny rytuał” Ottami i Mauro. 22 listopada natomiast tworzyli logo dla klubu. Wstępny projekt stworzyli Matylda wraz z Maciejem, natomiast obróbką komputerową zajęła się Alicja. Efektem ich ciężkiej pracy jest nasza wspaniała maskotka Tachiyomi-chan, która zgodnie z nazwą klubu czyta na stojąco Na kolejne spotkanie zapraszamy już 6 grudnia od godz. 16:00.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 02. Grudzień 2019 09:07

1 250    W dniu 25 listopada 2019 r. dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klas I-III szkoly Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Obchodzenie tego święta to już tradycja. Uczestniczyli w nim Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Wróbel, Zastepca Dyrektora Grodziskiej Biblioteki Publicznej Pani Judyta Sternal oraz wychowawcy klas.  Dzieci przybyły na spotkanie ze swoimi ulubionymi misiami - pluszakami. W czasie spotkania dowiedziały się o historii związanej z ustanowieniem tego święta, rozpoznawały postaci misiów i ich imiona znane z bajek, filmów i książeczek. Opowiadały też o swoich misiach: skąd je mają, jakie noszą imiona, uczestniczyły w zabawach przy muzyce, wygłaszały hasła i rymowanki o misiach oraz wysłuchały kilku wierszyków, które recytowali uczniowie klasy III. Odbył się też konkurs, w czasie którego nagrodzono właścicieli największych i najmniejszych misiów. Dzieci dostały też „małe co nieco - lizaka dla dzieciaka od Misiaka”. Nagrody i słodycze ufundowała Rada Rodziców. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka i czasem staje się cenną przytulanką na całe życie. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów, dlatego też to spotkanie przygotowane przez nauczyciela - bibliotekarza Panią Violettę Murawską wywołało u dzieci wiele uśmiechu i radości.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
NOWI CZYTELNICY ! PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 29. Listopad 2019 12:49

1 250    W piątek, 29 listopada Grodziską Bibliotekę Publiczną odwiedziła klasa I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp. wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Paluch. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się różnych informacji na temat Biblioteki, m.in. kto może z niej korzystać, na czym polega praca bibliotekarza, czym się różni biblioteka od księgarni, co to znaczy wypożyczać książki. Poznały także księgozbiór biblioteczny, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych książek dla najmłodszych.
    Gdy uczniowie poznali już podstawowe informacje o bibliotece oraz prośby książki, mogli się wykazać swoją wiedzą na temat bajkowych postaci, a w szczególności misia, którego święto obchodzone było w poniedziałek, 25 listopada. Na koniec zajęć każde dziecko, które otrzymało kartę biblioteczną, mogło wybrać dla siebie i wypożyczyć książkę.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
BALIK ANDRZEJKOWY "BŁYSKOTLIWYCH MALUCHÓW" PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 28. Listopad 2019 13:56

1 250    W środę, 27 listopada w Oddziale dla dzieci odbył się magiczny Balik Andrzejkowy dla dzieci uczestniczących w cyklicznych zajęciach Błyskotliwy Maluch. Na uczestników przebranych w piękne i różnorodne stroje czekało mnóstwo atrakcji. Były tańce w rytm ulubionych dziecięcych przebojów, tradycyjne andrzejkowe wróżby i czary oraz przygotowana przez bibliotekarki fotobudka. Znana wszystkim zabawa z butami pokazała, kogo spotka miłe wydarzenie w nadchodzącym roku, a kolorowe karteczki pokazywały przestrogi na najbliższy czas. Nie zabrakło także przepowiedni, w której dzieci mogły poznać swoja zawodową przyszłość. Błyskotliwe Maluchy chętnie brały udział w przygotowanych zabawach i konkursach. Dziękujemy wszystkim za przybycie, miłą zabawę,

Więcej…
 
WIEŚ - HISTORIA ZAPISANA NIE TYLKO NA FOTOGRAFII PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 27. Listopad 2019 11:09

1 250    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnej wystawy z cyklu "Wieś - historia zapisana nie tylko na fotografii. Tym razem przedstawiamy podgrodziską wieś Kobylniki. Na wystawie oprócz archiwalnych zdjęć prezentowane są także fragmenty kronik ówczesnej Szkoły Podstawowej w Kobylnikach. Wiele zdjęć pochodzi ze zbiorów prywatnych m.in.: E. Jędrzejczak, J. Gawrona, P. Kozy, K. Fitzner, V. Narożnej, K. Ratajczak i wielu innych osób. Wszystkim Państwu oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 im. kpt J. Rejdycha w Grodzisku Wlkp., za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy Sołtys Kobylnik, Pani Izabeli Śmieszek za wielką pomoc w zbiórce materiałów które zostały umieszczone na wystawie.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Grodziskiej Biblioteki Publicznej, ul. Kolejowa 12,  do 14 grudnia br.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
"MÓJ PIĘKNY SYN" - SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 25. Listopad 2019 09:11

1 250W środę, 20 listopada w czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczestnicy dyskutowali o książce pt. „ Mój piękny syn” Davida Sheffa i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Ile można poświęcić dla dobra syna, narkomana? Czy da się wyleczyć uzależnienie? Jak wygląda życie rodziny narkomana? Na te i wiele innych pytań można próbować znaleźć odpowiedzi w książce amerykańskiego publicysty Dawida Sheffa. Jego syn Nick był zwyczajnym nastolatkiem, znakomitym sportowcem zdolnym uczniem, kochającym synem i bratem. I nagle z dnia na dzień jego świat burzą narkotyki. Na początku dla polepszenia nastroju a później już, jako według Nicka niezbędne do funkcjonowania środki. „Mój piękny syn” to opowieść o trudnych latach, jakie stoczył ojciec by ratować syna z nałogu. To trudna lektura, zmuszająca do przemyśleń, ale jednocześnie poruszająca problemy, które z każdej chwili mogą nas dotyczyć.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIA Z ARKADYM PAWŁEM FIEDLEREM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 21. Listopad 2019 15:12

1 250We wtorek, 19 listopada gościem Grodziskiej Biblioteki Publicznej był Arkady Paweł Fiedler – pisarz i podróżnik, pasjonat odkrywania świata i kultywowania podróżniczych tradycji rodziny Fiedlerów. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo – podróżniczego „PoDrodze”, autor książki „Maluchem przez Afrykę" oraz producent seriali telewizyjnych „Maluchem przez Afrykę" i „Maluchem przez Azję".
O godz. 11.00 w Sali widowiskowej CK Rondo spotkał się z uczniami grodziskich szkół podstawowych, podczas którego opowiedział o swojej trwającej 3,5 miesiąca podróży „Maluchem przez Afrykę”.
Podróżnik i jego Maluch od września do grudnia 2014 pokonali 16200 km, odwiedzili 11 krajów, walczyli między innymi z upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską "tarką" w Tanzanii, ale ponad wszystko po drodze poznali niezwykłą przyrodę i fascynujących ludzi.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
"RÓWNAĆ SZANSE 2019" - OTRZYMALIŚMY DOFINANSOWANIE PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 19. Listopad 2019 07:46

rszanse     Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Grodziska Biblioteka Publiczna w Grodzisku Wielkopolskim otrzymała dofinansowanie w wysokości 8500 zł, na realizację projektu pt. "Kulinarny wehikuł czasu" w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego "Równać Szanse 2019". Projekt będzie realizowany od stycznia 2020 do końca czerwca 2020 r. i jest skierowany do grodziskiej mlodzieży.

Wyniki naboru na stronie https://rownacszanse.pl/2019/RKG_wyniki

 
MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK - WRĘCZENIE DYPLOMÓW PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 25. Październik 2019 08:46

1 250W środę 19 czerwca br. kolejni mali czytelnicy i ich rodzice spotkali się w Bibliotece na uroczystym wręczeniu Dyplomów Małego Czytelnika. Podsumowania dotychczasowych efektów projektu "Mała książka - wielki człowiek" i wręczenia dyplomów dokonał dyrektor Biblioteki Marek Adamski. Następnie przeczytał dzieciom kilka bajek i opowiadań o bibliotece. Pogratulował też małym czytelnikom i ich rodzicom, że tak wytrwale przychodzili do biblioteki i wypożyczali książki. Dzieci opowiadały, że bardzo lubią książki, które na razie czytają im ich rodzice, chętnie przychodzą do biblioteki i z niecierpliwością czekają na każde następne wypożyczenie. W grodziskich placówkach bibliotecznych wydaliśmy łącznie 100 kart czytelnika i wręczyliśmy 98 dyplomów. Z niecierpliwością czekamy tez na kolejną edycje projektu tym razem skierowaną do starszych dzieci.

Więcej…
 
"BŁYSKOTLIWY MALUCH" PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 25. Październik 2019 08:42

1 250Każde środowe przedpołudnie należy do najmłodszych czytelników Grodziskiej Biblioteki Publicznej, które choć same jeszcze nie czytają to już zdążyły polubić książki i bibliotekę, a to za sprawą cyklicznych zajęć ”Błyskotliwy Maluch”, które odbywają się w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi uczą się współpracy w grupie oraz rozwijają swoje umiejętności poprzez udział w zabawach ruchowych czy ćwiczących pamięć, są świetną zabawą, ale też okazją do poznawania wspaniałych historii książkowych. Dzieci mają okazję do samodzielnych wypowiedzi na określony temat. Jest to także okazja dla rodziców do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. W czasie zajęć powstają ciekawe prace plastyczne jak zawsze inspirowane książką. A po zajęciach jest czas na wspólne wypożyczanie książek.
Za nami pierwszy miesiąc zajęć podczas których poznaliśmy przygody m.in. Tupcia Chrupcia – Przedszkolaka na medal oraz poznaliśmy kolory, w nauce których pomogła nam książka „Basia, Franek i kolory” oraz edukacyjna gra planszowa „Kolory”. Podczas zajęć dzieci znakomicie wykonywały zadania, przygotowane przez bibliotekarki. Kolorowym zabawom nie było końca.

Więcej…
 
SPOTKANIA Z MONIKĄ SAWICKĄ PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Piątek, 25. Październik 2019 07:09

1 250   We wtorek, 22 października gościliśmy w Bibliotece Panią Monikę Sawicką Kacprzak znaną pisarkę i dziennikarkę, autorkę powieści obyczajowych dla dorosłych oraz serii książek dla dzieci.

    W godzinach przedpołudniowych odbyły się spotkania z grupą 5-6 latków z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Słocinie. Na podstawie książek o przygodach psa - Kajtka szczęściarza autorka opowiadała dzieciom jak i dlaczego należy opiekować się zwierzętami domowymi. Była to interesująca opowieść o wzajemnej przyjaźni człowieka i zwierzęcia, miłości, partnerstwie i odpowiedzialności. W przystępny sposób przybliżyła też dzieciom na czym polega praca pisarza. Na koniec spotkań dzieci mogły narysować głównego bohatera jej książek - Kajtka.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
10 - LECIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Czwartek, 17. Październik 2019 12:37

1 250    W środę, 16 października w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 10 - lecia Dyskusyjnego Klubu Książki. W uroczystości, oprócz członków klubu i bibliotekarzy uczestniczyli także: Sekretarz Urzędu Miejskiego - Artur Kalinowski, który w imieniu Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego złożył serdeczne podziękowania za wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych oraz życzenia dalszej owocnej działalności na rzecz upowszechniania czytelnictwa, Małgorzata Bochińska i Anna Sabiłło z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz dyrektorzy współpracujących z Biblioteką szkół i instytucji kultury, którzy przekazali wiele ciepłych życzeń i słów uznania dla działalności klubu.
    Dziesięcioletnią historię działalności klubu zaprezentowała Hanna Pauba, bibliotekarka i moderator klubu. Pomogła w tym prezentacja multimedialna, w której przypomniała najważniejsze wydarzenie oraz niezapomniane spotkania z autorami książek. Dyrektor Biblioteki Marek Adamski podziękował za wieloletnie prowadzenie klubu, zaangażowanie oraz organizację wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. Były również gratulacje, życzenia i podziękowania dla klubowiczów.
Uroczystość uświetnił występ przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego pod kierunkiem Anny Piaskowskiej zatytułowany „Czas nas uczy pogody”.
Wydarzenie uczczono przy kawie i oczywiście urodzinowym torcie.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO DLA UKRAIŃCÓW PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Środa, 09. Październik 2019 11:44

1 250   Zapraszamy społeczność ukraińską na zajęcia nauki języka polskiego, które odbywać się będą w ramach projektu ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA. Oferujemy naukę języka polskiego dla poczatkujących. Zajęcia odbywać się będą w małych grupach, w których w miłej atmosferze nauczą się Państwo podstaw języka polskiego. Zapraszamy w każdy wtorek o godz. 17.00 do czytelni biblioteki przy ul. Kolejowej 12.
Pierwsze spotkanie 15 października 2019 r. o godz. 17.00

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
NOC BIBLIOTEK PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Wtorek, 08. Październik 2019 13:42

2 250    W sobotę, 5 października w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Impreza objęta Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego przebiegała pod hasłem "Znajdźmy wspólny język". Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
    Na uczestników, którzy zdecydowali się odwiedzić Bibliotekę czekało mnóstwo atrakcji m.in.: „Biblioteka na wesoło”, gdzie Pani animatorka zapraszała dzieci do wspólnych gier i tanecznych zabaw oraz „Bookcrossingowe Koło Fortuny” gdzie każdy kto rozwiązał poprawnie literacką zagadkę mógł wylosować dla siebie książkę.
    Dla dzieci i młodzieży przeprowadzono cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty „Edu3dKreacja” przeprowadzone przez Szkołę Szczęścia. Ich uczestnicy mogli doświadczyć rewolucji w rysowaniu i przekonać się jak to jest posiadać „magiczny ołówek”, który rysunki zamienia w rzeczywistość. W zależności od zainteresowań uczestników warsztatów długopisy 3d pomogły im stworzyć prawdziwe dzieła sztuki: motyle, miecze, trójwymiarowe okulary czy budynki.
    Niewątpliwą atrakcją była przygotowaną możliwość poznania zawodu bibliotekarza oraz poszczególnych stanowisk pracy. W ramach projektu Łączy nas Biblioteka można było skorzystać z „Pogotowia językowego” – porad językowych dla Ukraińców.  Dorośli uczestnicy mogli wypożyczyć książkę z niespodzianką oraz wymienić się książkami.
    O godz. 20.00 odbyło się spotkanie z Marcinem Brudło pt.: Arktyczna choroba – opowieść o Spitsbergenie, w którym uczestniczyło liczne grono miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku.

W ten sobotni wieczór Bibliotekę odwiedziło 225 osób.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SPOTKANIE KLUBU MANGI, KOMIKSU I ANIME PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 07. Październik 2019 06:21

1 250   W piątek, 27 września w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Bibliotecznego Klubu Mangi, Komiksu i Anime. Na początku uczestnicy wyznaczyli sobie cele i omówili plan klubu na nadchodzące spotkania. Pozostały czas zajęła dyskusja o przeczytanych podczas wakacji mangach i komiksach oraz grę w Jengę.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 października od godz. 16:00

Zajęcia odbywają się w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego.

Więcej…
 
OGÓLONOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 12:17

1 250    W poniedziałek, 30 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Jest to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci a celem jest promocja książki i wspólnego czytania. Z tej okazji w Oddziale dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Grąblewie. Uczniowie wysłuchali kilku fragmentów z książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów”, jednej z wielu części, ulubionej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. W czasie trwania spotkania dzieci poznały warsztat pracy detektywa, samodzielnie odtworzyły informacje dotyczące pracowników sklepu, wspólnie poszukiwali złodzieja diamentów oraz rozwiązywali różne zagadki detektywistyczne wykazując się przy tym sprytem i niezwykłymi zdolnościami .

Więcej…
 
"ODNALEŹĆ SIĘ W SWOIM ŻYWIOLE" - SPOTKANIE Z PASJONATEM PDF Drukuj Email
Wpisał Marek Adamski   
Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 07:00

2 2250    W piątek, 27 września o godz. 18.00 w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Życie z pasją” zatytułowane „Odnaleźć się w swoim żywiole”. Naszym gościem był Pan Jędrzej Krzyżostaniak - grodziszczanin, który opowiedział publiczności o swojej życiowej pasji – obserwacji i fotografowaniu natury, nieba i kosmosu. Obserwacją kosmosu zainteresował się kilka lat temu. Na początku obserwował niebo przez zwykłą lornetkę, później kupił amatorski teleskop, który umożliwiał bardziej dokładną obserwację Księżyca i pozwalał dostrzegać m.in. pierścienie Saturna. Z czasem inwestował w bardziej precyzyjny sprzęt do obserwacji i fotografowania, pozwalający na wykonywanie przepięknych fotografii, które prezentowane na wystawie w Galerii Biblioteki. Opowieść pasjonata wzbudziła bardzo duże zainteresowanie publiczności, która zadawała wiele pytań dotyczących prezentowanego sprzętu oraz technik obserwacji. Każdy może robić coś co lubi i co go rozwija. Wystarczy tylko chcieć…Wstać z kanapy…Jechać za miasto i zobaczyć coś pięknego. Ja kieruje się słowami, które wypowiedział Ken Robinson "Kiedy jesteś w swoim żywiole, czujesz, że robisz to, co powinieneś robić, jesteś tym, kim powinieneś być" – powiedział Pan Jędrzej.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 3
statystyka

 

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności